בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה  
נקראים לעמדת השמירה: בכירי התקשורת הישראלית נאמו בכנס החירום  
 
תעשייה  |
 

"חייבים לעצור את הטירוף הזה", אמר אבי וייס מנכ"ל חברת החדשות. "משאירים את כולנו במצב של גסיסה" תאר רביב דרוקר, ויאיר לפיד תקף את הממשלה וכינה אותה "חבורה של ביריונים". בכירי התקשורת נאמו היום בכנס חירום, קראו לסולידריות בין קולגות ולתיקון אל מול הימין בישראל ובעיקר הזהירו כי אם לא ייעצר התיקון לחוק לשון הרע, יהיה כאן הרבה יותר גרוע

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בכירי העיתונאים מכל כל התקשורת הישראלית הגיעו היום (ראשון) לסינמטק בתל-אביב, שם התקיים "כנס החירום למען תקשורת חופשית" - יוזמה שקמה בעקבות האירועים האחרונים בהם משבר ערוץ 10, יוזמת התיקון לחוק לשון הרע והפיטורים ברשות השידור.

 

בכנס נאמו עורך מעריב ניר חפץ, מגיש "אולפן שישי" יאיר לפיד, העיתונאי חגי סגל, עיתונאי "גלובס" דרור פויר, מגישת "עובדה" אילנה דיין, כתבת ערוץ 1 איילה חסון, העיתונאי רונן ברגמן, מנכ"ל חברת החדשות אבי וייס, עיתונאי "ישראל היום" דן מרגלית, כתב ערוץ 10 רביב דרוקר, עורך עיתון "הארץ" אלוף בן וכתבת קול ישראל כרמלה מנשה. את הכנס הנחה מוטי קירשנבאום, ופתח אותו רזי ברקאי שנמנה על מארגניו.

 

 

"הכנס הזה היה צריך להיערך מזמן", אמר ברקאי בפתח דבריו. "היינו צריכים לעשות אותו כשאיימו לסגור את הטלוויזיה החינוכית, כשהיו מינויים הזויים ברשות השידור, כשרצו לסגור את גלי צה"ל. אבל עמדנו מהצד. היו בינינו, חלקם גם יושבים באולם הזה - כאלה שמחאו כפיים כשניסו לסגור את התחנה. למה לא היינו שם? בואו נודה על האמת, כי אנחנו קצת חארות. בחרנו מקצוע נרקיסיטי ומה שקורה לזולתנו לא ממש מזיז לנו. הם בונים על הפלגנות בתוכנו", אמר ברקאי. 

 

>> "אפקט דומינו": הכנסת לא תדון היום בערוץ 10

>> הפיטורים ברשות השידור מגיעים לכנסת

 

חגי סגל ביקר בדבריו את אופי הסיקור של התקשורת את ציבור הימין בישראל. "הרצון הימני לבוא חשבון עם התקשורת נובע מתחושת קיפוח ממושכת, לעניות דעתי תחושה מבוססת למדי. קיים מחנה גדול שמרגיש שהטיפול התקשורתי בו הוא ניגוח ולא דיווח. ההשפלה הזו מתפרצת כעת באופן בלתי-שכלתני שעלול להרוס את התקשורת. תקשורת חופשית היא לא רק חופשית מלחצי פוליטיקאים, אלא גם חופשית מהטייה תקשורתית".

 

 
"חברי כנסת נמצאים בדרך לליינאפים של כולנו". מנכ"ל חברת החדשות אבי וייס
 "חברי כנסת נמצאים בדרך לליינאפים של כולנו". מנכ"ל חברת החדשות אבי וייס   צילום: בוצ׳צ׳ו 
 

עורך עיתון "הארץ" אלוף בן סימן את התאריך שבו החלה לדבריו הצרת צעדיה של התקשורת. "זה קורה בחמש השנים האחרונות, בעקבות מלחמת לבנון אז הוטחה בנו ביקורת על עודף דיווח. מאז אנחנו מרגישים שיותר קשה. קשה למקורות שלנו שמוצאים את עצמם בחדרי חקירות וקשה גם כלכלית. התשובה לאיומים שלא לעשות תחקירים היא רק לעשות אותם יותר, אין לנו דרך אחר וזו שליחותנו", אמר בן.

 

מפעם לפעם הופרעו הנואמים בקריאות ביניים. עיתונאי "ישראל היום" דן מרגלית אמר בעת נאומו כי "חופש העיתונות הולך ביחד עם עצמאות בית המשפט" אך אחד הנוכחים מהקהל צעק לעברו: "ומה עם ביבי ואדלסון? גם הולכים יד ביד?". בתגובה סיים מרגלית את נאומו וירד מהבמה.

 

>> קדימה: "חזונו של נתניהו - תקשורת מטעם"

 
 
 

יאיר לפיד: אני לא רוצה להיות חלק מהברנז'ה השמאלנית של התקשורת, שבעיני היא גרמה וגורמת נזק למקצוע ויש לה מניה לא קטנה בסיבות של מה שקורה כאן היום. אבל העסק הזה חרג מימין ושמאל, בכנסת יושבת חבורה כוחנית ואלימה

 

מנחת תכנית התחקירים "עובדה", אילנה דיין, קשרה בין המתקפה על התקשורת לזו שעל מערכת המשפט וזכתה למחיאות כפיים מהקהל. "מפחיד אותי החיבור בין המתקפה על חופש העיתונות לבין זו שעל מערכת המשפט. מישהו פוחד מעיתונות ביקורתית שיודעת להתחצף, ומישהו מפחד מבית משפט עליון שמגן על המיעוט מפני הרוב. אנחנו מאבטחים את הדמוקרטיה במובן המהותי והעממי שלה - של מתן קול למי שאין לו קול".

 

על חוק איסור לשון הרע אמרה דיין: "אני חושבת שמי שמציע קנסות דרקוניים בחוק לשון הרע לא רוצה עיתונות ביקורתית. זה לא חוק שמגן על האדם הקטן, זה חוק שמגן על האדם הגדול - על איש הציבור, על השר, על המפכ"ל ועל הגנרל. הם נעלבים נורא, אבל לא יכולים להצביע על נזק כי הם ממשיכים להתקדם. מכתבי האיום בתביעה מגיעים עכשיו באנגלית כדי לרמוז שהתביעה אולי תגיע בפאונדים", הוסיפה דיין.

 

"אם יש קול ברור שיכול לצאת מהכינוס הזו הוא הקריאה לתיקון עצמי, כי אנחנו זקוקים לתיקון ובגלל שאסור שהוא יגיע על גבי הפוליטיקאים. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו האם עד היום נתנו ביטוי למחאה כאשר היא באה מימין. אין שום סיבה שהמלחמה על חופשה העיתונות תישאר נחלתו של מחנה פוליטי אחד, כי השני הוא זה שיוזם את הצעות החוק הזו. אין לשמאל מונופול על חופש העיתונות ואין לימין מונופול על ריסונו".

 

>>  בדרך: עד 1.5 מליון ש"ח פיצוי לאי-בקשת תגובה

 

 
"מנסים להשאיר אותנו במצב של גסיסה". רביב דרוקר
 "מנסים להשאיר אותנו במצב של גסיסה". רביב דרוקר   צילום: משה שי 
 

"כל אחד פה שונא את השני יותר מאשר הוא שונא את האיום עליו", אמר עיתונאי ערוץ 10 רביב דרוקר. "מעצבנים אותי עיתונאים שקוראים לסגירתו של גוף תקשורת אחר - הם צריכים לעשות חשבון נפש האדם הם לא רוצים בעצם לסגור חשבון עם מישהו".

 

"אנחנו תחת איום לא רק של פוליטיקאים אלא גם של בעלי הון. הקהילה העיתונאית צריכה לדעת לחבק אנשים שהולכים עם האמת שלהם - ואנשים צריכים ללכת עם האמת שלהם גם בתקשורת". דרוקר התייחס בדבריו גם לסוגיית ההתערבות לכאורה של לשכת ראש הממשלה לסגירת ערוץ 10 ואמר: "הם לא מנסים לסגור אותנו, אלא להשאיר אותנו במצב מתמיד של גסיסה. אומרים לנו להיות בשקט חודש-חודשיים ואז זה יעבור, אבל זה לא עובר. צריך להציב מול זה קול גדול".

 

>>  מחפשים את כחלון - מדוע נדם קולו של הממונה על שוק התקשורת?

>> שאמה הכהן מכבה שריפות: "לא לפגוע במעמדו של רביב דרוקר"

 

"כולנו נקראים לעמדת השמירה", אמר מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2 אבי וייס. "אני רואה בדאגה את מה שעובר על חדשות 10 ועל ערוץ 10. בפרספקטיבה של עשר שנות תחרות עיתונאית קשה ניתן לומר כי היא הכרחית לתקשורת הישראלית וחיונית לדמוקרטיה היחידה במזרח התכון".

 
 

חופש העיתונות וחופש בתי המשפט הולכים יד ביד, אמר דן מרגלית. "ומה עם ביבי ואדלסון? הם לא הולכים יד ביד?", צעקו לעברו מהקהל. בתגובה סיים מרגלית את נאומו ונטש את הבמה

 

"שרשרת החוקים שמחוקקים עכשיו נועדה להגביל, להשתיק, להפחיד ולאיים עלינו. אם החוקים האלה יעברו, אלו שיחוקקו יצליחו להפחיד אותנו וכולנו נגנוז ידיעות. חייבים לעצור את הטירוף הזה, חברי הכנסת והרגולטורים בדרך לליינאפים של כולנו". וייס הוסיף כי לדעתו התקשורת צריכה להפעיל יותר צנזורה עצמית. דבריו של וייס הופרעו בצעקות ביניים מהקהל: "אתה הולך לשדר חדשות בשני ערוצים!" נצעק לעברו בהתייחסות לסוגיית ההחזקות בחברת החדשות.

 

מגיש "אולפן שישי" בערוץ 2, יאיר לפיד, תקף את מה שכינה "הברנז'ה השמאלנית של התקשורת", ואמר: "אני רוצה שתדעו שאני לא שמח להיות פה, כי אני מרגיש לא במקום. אני לא רוצה להיות חלק מהברנז'ה השמאלנית של התקשורת, בעיני היא גרמה וגורמת נזק למקצוע ויש לה מניה לא קטנה בסיבות של מה שקורה כאן היום". לפיד התעלם מקריאות שנשמעו מעבר הקהל, בהן "אז תקים את המפלגה שלך" ו"בקרוב תהיה בכנסת".

 

"אבל העסק הזה חרג מימין ושמאל,, המשיף לפיד. "עריפת הראשים ברשות השידור, ערוץ 10 - אלה מעשים של שלטון חסר רסן שהחליט לבצע השתלטות על התקשורת. באתי היום כדי להגיד שבכנסת ישראל יושבת חבורה כוחנית ואלימה שעלתה על טריק גאוני - הם טוענים שהם גם השלטון וגם הקורבן, והם יכולים לעשות כל מה שבא להם. כל אדם שפוי והגון צריך להגיד שזה צריך להיפסק עכשיו", אמר לפיד.

 

 
יאיר לפיד
 יאיר לפיד   צילום: אביב חופי 
 

"יש ז'אנר חדש בעיתונות - עיתונאים אחרים שמבקרים תחקיר של מתחרים", אמרה כתבת ערוץ 1 איילה חסון. "אנחנו רוצים תיקון, אז הנה יש לנו משימה - לא לאפשר לחוק לשון הרע הביריוני הזה לעבור. אם יהיה חוק לשון הרע כפי שהוא מתכוונן, שום דבר לא יתפרסם יותר, רק תיאורים של מסדרונות".

 

"התחקיר העיתונאי הוא נפשה של העיתונות. מעטים העיתונאים שמוכנים לחת את המשא הזה על כתפיהם, כי זה מפחיד - אתה חוטף איומים והכפשות", הוסיפה חסון. "יש דבר אחד שאנחנו צריכים בתום הכנס הזה. הרי אנחנו לא נתאהב האחד בשני פתאום, אבל צריך לצאת מפה מאוחדים נגד חוק לשון הרע".

 

עוד נאמו בכנס עורך מעריב ניר חפץ, עיתונאי ישראל היום דן מרגלית, כתבת קול ישראל כרמלה מנשה, עיתונאי ידיעות אחרונות רונן ברגמן ועיתונאי גלובס דרור פויר. כ-500 עיתונאים ועובדי תעשיית התקשורת השתתפו בכנס, והמארגנים הודיעו כי הם שוקלים ליזום כנס המשך.

 


>> נענע10 ברנז'ה גם בפייסבוק


media@nana10.net.il

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by