בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תשורת  
הקרב על חופש הביטוי: המלחמה בחוק שמאיים לסתום פיות 

הקרב על חופש הביטוי: המלחמה בחוק שמאיים לסתום פיות

 
תשורת  |
 

בשבוע הבא תדון הכנסת בתיקון לחוק לשון הרע, המאיים להשתיק גם את האזרח הפרטי, נטול ההגנה, למשל זה שמנהל מאבקים נגד מעסיקים נצלניים ומפעלים מזהמים. פגשנו כמה אנשים אמיצים כאלה, ששום סוללה של משפטנים לא הצליחה להפחיד אותם - עד שהם שמעו על החוק החדש

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(9:54 דקות)

אבי תמיר, אזרח ותיק שמתגורר עם אשתו רותי כבר 50 שנה בבית צנוע במרכז רחובות, כועס. שבוע בלבד לאחר שתמיר תלה על מרפסתו שלט מחאה נגד ראשי העיר בעבר ובהווה, הגיע מכתב מאיים מעורך הדין של העירייה. "הוא מאיים עליי שיתבע אותי לדין (בגין הוצאת לשון הרע)", מספר תמיר.

 

הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק »

 

אם לא יקרה שום דבר בלתי צפוי, בקרוב יהיה קשה הרבה יותר לתלות שלטי מחאה על המרפסות. הצעת חוק חדשה שמוביל חבר הכנסת מאיר שטרית ונתמכת על ידי הממשלה תגרום לשינוי דרמטי במה שמותר ואסור להגיד, אלא אם כן יש לכם 300,000 שקלים מיותרים כדי לשלם פיצויים. ההצעה מחייבת להכפיל פי שישה את הסכום שייפסק במקרים של לשון הרע. "זה חוק שבא לשבור עצמות ולסתום פיות", אומר עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח.

 

הוויכוח על התיקון לחוק מתנהל בעיקר סביב הפגיעה הפוטנציאלית בעיתונות החוקרת, אבל בניגוד לתקשורת, המוגנת על ידי חברות ביטוח ואוהבת לדבר בשמו של כלב השמירה, לאזרחית ליאורה אמיתי אהרון, שבסך הכל רצתה להביע את מחאתה, יהיה מעתה הרבה יותר קשה. ליאורה אוימה שתיתבע בגין הוצאת לשון הרע, לאחר שחשפה את השיטות שבהן משתמשים מפעלי אזור התעשייה בתפן כדי להיפטר משופכיהם.

 

ואם רוצים להבין איך עובדת השיטה מהצד השני, הצד של אלה שמובילים את מסעות ההשתקה בשמם של בעלי ההון, כל שצריך לעשות הוא לקרוא את הווידוי הנדיר הבא של עורך הדין אלדד יניב: "עבדתי בשם משפחת עופר, ובשביל כמה אלפי דולרים נלחמתי מלחמה נגד אדם בשם ג'קי אדרי. הגשנו נגדו תביעות דיבה וכמעט חיסלנו אותו". המלחמה הזו של משפחת עופר בעובד הקבלן שהעז לפתוח את הפה על תנאי ההעסקה במפעלי ים המלח, הסתיימה בפיטורי אדרי.

 

תגובות: מעיריית רחובות נמסר: "טענותיו של אברהם תמיר נדחו על ידי ועדת הערר לתכנון ובנייה, שלא מצאה כל דופי בהתנהלות הוועדה המקומית. בהמשך להתדיינות, תלה תמיר שלט המהווה 'לשון הרע' כמשמעות הביטוי בחוק איסור לשון הרע ולכן התבקש להסירו". בחברת "ישקר" טוענים כי ליאורה אמיתי חוזרת ומוצאת טענות ומענות שונות לאורך השנים מסיבות ומניעים השמורים עמה כנגד המפעלים בתפן. המפעלים בגן התעשייה אינם מזהמי סביבה". ממפעלי ים המלח נמסר: "לא היו דברים מעולם. מעולם לא נשכרו שירותיו של מישהו כדי לאיים על מישהו".

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by