בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת  
צל על העובדות: פיזיקאי נגד דוקו של ערוץ 2 
 
 "סרט שכל מטרתו הייתה לייצר בציבור פחד". טיפול בדליפה בכור הגרעיני בפוקושימה    צילום: רויטרס    
תקשורת  |
 

הפיזיקאי יוני דובי כועס על חברת החדשות של ערוץ 2 בעקבות הסרט הדוקומנטרי שהפיקו, "צל על השמש העולה", שעסק באסון בפוקושימה. בתלונה לרשות השנייה כתב כי הוא "מזועזע מרמת העיתונאות הירודה ומהניצול הציני של במה טלוויזיונית לאמירת חצאי אמיתות", חברת החדשות: לא קיבלנו את התלונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בשבוע שעבר שידרה זכיינית ערוץ 2 את הסרט "צל על השמש העולה" שהפיקה חברת החדשות של ערוץ 2 בבימויו של שי גל, כתב המגזין של המהדורה המרכזית וכתב "אולפן שישי". במסגרת הסרט יצא צוות של חברת החדשות לתעד את האזור מוכה האסון ביפן, שבעה חודשים לאחר רעש האדמה ודליפת הכור הגרעיני.

 

אולם על העובדות שהוצגו בסרט והאופן שבו הוא ערוך לא כולם מסכימים, ותלונה עליו הועברה ליוצרים ולרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. הטענה העיקרית: הטעייה לשם הפחדה.

 
 

"אני רוצה לומר שאני מזועזע. מזועזע מרמת העיתונאות הירודה, מהניצול הציני של במה טלוויזיונית לאמירת חצאי אמיתות וגם שקרים ממש, משימוש בשיטות פרופוגנדה ירודות וממחסור חמור בעובדות, שמטרתם היחידה, כפי הנראה, היא להעצים את הפחד בציבור ובמקביל לקבל רייטינג", אומר הפיזיקאי יוני דובי, בעל דוקטורט בפיזיקה ועוסק בתחום האנרגיה.

 

יוני דובי הוא בנו של פרופסור אריה דובי, מומחה לאנרגיה גרעינית מאוניברסיטת בן גוריון, שהתארח באולפני החדשות אחרי האסון וסיפק פרשנות על המתרחש. לאחר שצפה בסרט בשבוע שעבר מיהר לפנות בנושא לחברת החדשות ולהציג בפניה את הטעויות העיקריות שמצא בסרט.

 

"לא הצלחתי למצוא אפילו פעם אחת שמסרתם עובדה מדעית קונקרטית לגבי הקרינה", כתב, ופירט את הטעויות שמצא באופן שבו הציגו בסרט את מדידת הקרינה שהייתה, לטענתו, מטעה. "אם תשהה חודש במקום עם קרינה כמו זו שהצגתם, תקבל בערך את אותה כמות הקרינה שתקבל בבדיקת ממוגרפיה, למשל. אבל כמובן, את המידע הזה לא טרחתם לציין בכתבה", כתב.

 

עוד ציין דובי כי "חוקר הגרעין שהוצג בסרט הוא למעשה אינו חוקר גרעין כלל אלא היסטוריון וסוציולוג, וכי קטע הביניים של הסרט שעסק בניצולים מהירושימה היה מטעה והוצא מהקשר שכן "אין שום קשר לוגי בין ארועי הכור בפוקושימה, חמורים ככל שיהיו, לבין הירושימה ונגסאקי... מלבד ששניהם ביפאן".

 
 

"סרט שהמטרה שלו היא לייצר פחד"

 

הפיזיקאי יוני דובי: אני מזועזע מרמת העיתונאות הירודה, מהניצול הציני של במה טלוויזיונית לאמירת חצאי אמיתות וגם שקרים ממש, משימוש בשיטות פרופוגנדה ירודות וממחסור חמור בעובדות, שמטרתם היחידה, כפי הנראה, היא להעצים את הפחד בציבור

 

"כל הסרט הזה, המטרה שלו הייתה לייצר פחד. זה מתבטא בבימוי, במוזיקה ובנתונים שהם בחרו להציג" אומר דובי בשיחה עם נענע10. "אפילו את הפרומו לא הרשתי לילדים שלי לראות מרוב שהוא מפחיד. כשאתה מסתכל על המידע שהועבר לצופים אתה רואה שלא הועבר להם מידע מהימן כלל".

 

"התוכנית הייתה רוויה בטעיות, הפחדות ושקרים, ולפיכך הרגשתי צורך לכתוב למר שי גל ולערוץ השני מכתב תגובה, אבל עד עתה לא קיבלתי כל תגובה רשמית. הדבר כמובן מעלה בסימן שאלה את האמינות העיתונאית והאחריות העיתונאית של כתבי ערוץ שני", אמר דובי.

 

"שמתי לשי גל מכתב בפייסבוק, שלחתי פנייה לכל כתובות המייל של ערוץ 2 שמצאתי וגם לרשות השנייה, אבל לא קיבלתי עדיין כל מענה", הוא אומר. "אפילו לא צריך תחקיר עיתונאי מעמיק, רק הצגה הוגנת של העובדות. נראה פשוט לא אכפת להם והגישה הייתה 'אנרגיה גרעינית זה מפחיד - בואו נציג את זה בצורה מפחידה".

 

בחברת החדשות של ערוץ 2 מסרו בתגובה כי לא קיבלו את התלונה. תגובת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו טרם התקבלה. שי גל בחר שלא להגיב.

 


>> נענע10 ברנז'ה גם בפייסבוק


media@nana10.net.il

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by