בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תשורת  
4.5 שנות מאסר לענת קם: "ניצלה באופן מחפיר את האמון שניתן בה" 
 
תשורת  |
 

יותר משנתיים אחרי שנעצרה, גזר בית המשפט את עונשה של העיתונאית, שהדליפה מסמכים אותם הוציאה מלשכת אלוף פיקוד המרכז במהלך שירותה. "זוהי הפרה של כל נורמה במערכת הבנויה על אמון הדדי, ומשום כך ראויה לגינוי", כתבו השופטים, אך קבעו כי קם פעלה ממניעים אידיאולוגיים. היא תיכנס לכלא ב-16 בנובמבר, והתקופה בה בילתה במעצר בית לא תנוכה מעונשה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (ראשון) ארבע וחצי שנות מאסר בפועל ושנה וחצי מאסר על תנאי על ענת קם, שהורשעה בחודש פברואר האחרון במסגרת הסדר טיעון בעבירות של מסירת מידע סודי והחזקתו. היא תחל לרצות את מאסרה ב-16 בנובמבר, ומעצר הבית בו שהתה עד כה לא ינוכה מהעונש.

 

קם לחדשות 10: "לא הערכתי עד כמה חמור המעשה שלי" »

 
 

הרכב השופטים בראשותה של השופטת נורית אחיטוב מסר את גזר דינה של קם בתום חודשים של דיונים, שבמהלכם דרשו בפרקליטות המדינה להטיל על העיתונאית לשעבר תשע שנות מאסר. "הנאשמת בשירותה הצבאי, בתוקף תפקידה בלשכת אלוף הפיקוד, ניצלה באופן מחפיר את האמון שניתן בה ואת הנגישות הקלה שהייתה לה לחומרים ביטחוניים מסווגים ברמה הגבוהה", נכתב בגזר הדין.

 

בית המשפט מתח ביקורת קשה על קם. "היא נטלה ללא רשות וללא סמכות כמות עצומה של מסמכים צבאיים, שעיון בתוכנם מצביע על סכנה אינהרנטית הגלומה בחשיפתם. יש במעשים משום מעילה באמון וניצול ציני של האפשרות הקלה בשל אותו אמון ליטול ללא רשות מסמכים האסורים בנטילתם. זוהי הפרה של כל נורמה במערכת הבנויה על אמון הדדי ומשום כך ראויה לגינוי. אם צה"ל לא יכול לתת אמון בחייליו הוא לא יוכל לתפקד כצבא סדיר".

 

בגזר הדין צויין כי בחקירותיה וגם בעדויותיה אישרה קם כי המניע הוא בעיקרו אידיאולוגי, וכך גם קבע בית המשפט. "לא מתעלמים מהאמור בתסקיר שירות המבחן לפיו קיים היבט נוסף הנובע מאישיותה של הנאשמת על רקע כשלונותיה החוזרים במסגרת שירותה הצבאי. אין מדובר במעילה אחראית וחד פעמית. מדובר בשרשרת של פעולות שבכל שלב ושלב שלהן יכלה הנאשמת לסגת מביצוען".

 

התובעת: "גזר הדין צריך להילמד בבתי הספר ובצבא"

קם עדיין שוהה במעצר בית חלקי, אליו הוכנסה כבר לפני כשנתיים, אך מאז הרשעתה זכתה למספר הקלות. התובעת, עורכת הדין דפי פורר, אמרה לאחר מתן גזר הדין כי בפרקליטות יגבשו בשבועות הקרובים את עמדתם לגבי ערעור. היא ציינה כי הם רואים את המקרה בחומרה, כמו שראה גם בית המשפט. "גזר הדין צריך להילמד בבתי הספר ובצבא, שכל חייל שיוציא מסמכים מהצבא יקבל עונש חמור", הוסיפה. 

 

על פי כתב האישום המתוקן שהוגש נגדה, במהלך שירותה הצבאי בלשכת אלוף פיקוד המרכז לשעבר, יאיר נווה, צילמה קם 2,000 מסמכים, בהם 700 סודיים, והעתיקה אותם לדיסקים. לאחר מכן העבירה את חלקם לכתב עיתון "הארץ", אורי בלאו.

 

עוד נכתב כי היא אף שוחחה מספר פעמים עם בלאו בכדי לתת לו הבהרות למסמכים, כולל שמות מבצעים ויעדים. בכתב האישום נאמר כי קם, ששימשה כתבת במדור הברנז'ה של "וואלה", פעלה ממניעים אידיאולוגיים, "מתוך כוונה לפגוע בביטחון המדינה" ולשם פרסום המסמכים בציבור.

 

בחודש מאי נפתח משפטה כשברקע נשמעו קולות למנוע ממנה הסדר טיעון. "הייתי בחורה צעירה שלא הבינה הרבה מהחיים שלה. לא הערכתי עד כמה חמור המעשה שלי. אלה דברים שאני מבינה בדיעבד", אמרה קם לחדשות 10 אחרי הרשעתה.

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by