בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת  
דובר צה"ל לכלי התקשורת: "המתינו חודש וחצי עם צילומי גלעד שליט"  
 
 "הפרטיות חיונית להתאוששותו ולהבראתו של גלעד מתקופת השבי הארוכה". דובר צה"ל, תא"ל יואב מרדכי    צילום: חדשות 10    
תקשורת  |
 

בטיוטת אמנה שהפיץ דובר צה"ל בין כלי התקשורת מתייחבים החותמים שלא להפר את פרטיותו של שליט במשך חודש וחצי מרגע שובו לישראל, אך ערוצי הטלוויזיה לא ממהרים לחתום. גורם בערוץ 2: "זה לא אומר שלא נפעל ברגישות הראויה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

חטיבת דובר צה"ל הפיצה הבוקר טיוטת אמנה שמטרתה להסדיר את אופן הסיקור התקשורתי בתקופה שלאחר שובו של גלעד שליט מהשבי. הטיוטא נכתבה ע"י דובר צה"ל בתיאום עם קצין הרפואה הראשי, והיא קיבלה את ברכתה של משפחת שליט, מועצת העיתונות ואגודת העיתונאים בת"א, והועברה לכלי התקשורת על מנת לקבל את הערותיהם לקראת ניסוח טיוטא סופית. בשלב הזה, לא מתכוונים כל כלי התקשורת להתחייב בפני הצבא על האופן שבו יבצעו את עבודתם העיתונאית, אך מדגישים: "נפעל ברגישות הראויה".

 

>> התעניינות שיא של תקשורת זרה בחזרתו של שליט

>> משדרים היסטוריה: ערוצי הטלוויזיה בערב פרסום העסקה

 
 

בבסיס האמנה התחייבות של כלי התקשורת החתומים על כך שבמשך בארבעים וחמישה הימים מיום שובו של שליט לישראל לא יצולמו תמונות סטילס או וידאו אשר יפרו את פרטיותו של גלעד שליט בכל צורה שהיא, בלא קבלת אישור לכך ממשפחת שליט.

 

כמו כן מתבקשים כלי התקשורת להתחייב כי לא יצולמו בסטילס ולא יוסרטו בווידאו חלונות ביתה של משפחת שליט לרבות מרפסות הבית או החצר, לא תצולם ולא תוסרט בווידאו יציאתו של שליט מבית המשפחה לתוך כלי רכב. כמו כן מתחייבים החותמים כי בשטח הסמוך לביתה של משפחת שליט יישמר השקט בכל שעות היממה ולא יופעלו מכשירים מכניים או יופעל אור חזק לכיוון או ליד הבית.

 

"אין באמנה זו כדי לעמעמם ולו במעט את אור התמיד של זכות הציבור לדעת. תכליתה היחידה היא לערוך איזון ראוי בין זכות עליונה זו לבין זכותם של רס"ל שליט ומשפחתו לפרטיות", נכתב באמנה. "פרטיות זו חיונית בין היתר לשיקומם כמשפחה וכן להתאוששותו ולהבראתו של גלעד מתקופת השבי הארוכה".

 

 

רינה מצליח: "עכשיו תהיו בשקט? לא מקובל"

 

כלי התקשורת התבקשו להתחייב כי לא יצלמו בשום צורה את בית משפחת שליט, כמו כן לא תצולם ולא תוסרט בווידאו יציאתו של שליט מבית המשפחה לתוך כלי רכב

 

מערכות החדשות נוטות להסכים עם תוכן טיוטת האמנה המוצעת, אך בשלב זה אין בערוצי הטלוויזיה מי שמתכוון לחתום עליו - בין היתר בשל משך הזמן הנדרש בה מהם להימנע מהסיקור.

 

בערוצים 2 ו-10 תיאמו בינהם עוד אתמול הסכמה בדבר סיקור מאופק של האירוע תוך תיאום מלא עם המשפחה על מנת שלא להפר את פרטיותו של שליט. "אין כוונה בשלב הזה לחתום על המסמך, אך כמובן שאין משמעות הדבר שייערך סיקור חסר אחריות", אומר לנענע10 גורם בערוץ 2. "אנחנו בשלב זה מסכימים לתקופה של עשרה ימים עד שבועיים, שניתן יהיה להאריך אותה במידת הצורך. כמובן שכל הפעילות שלנו תהיה מתואמת באופן מלא עם המשפחה ותעשה בצורה הראויה".

 

גם ברשות השידור אין כוונה להתחייב בפני דובר צה"ל על אופן הסיקור. "רשות השידור פועלת לפי עקרונות האתיקה במסמך נקדי, ואליו היא מחויבת", אומר לענע10 גורם ברשות. "עקרונות האתיקה של הרשות הוכיחו עצמם בעבר ואין כל כוונה לחתום על התחייבות נוספת. אנחנו נשמור על פרטיות המשפחה בסיקור באופן מלא ונתנהל במידת הרגישות הנדרשת והצפויה מערוץ ממשלתי. קשה לי להאמין שמי מכלי התקשורת יקפוץ על הגדר בשביל תמונה", הוסיף הגורם.

 

בעיתון ישראל היום השיבו בחיוב לטיוטת האמנה, אך הציבו תנאים. "עמדת העיתון לגבי היוזמה היא חיובית", אומר לנענע10 גורם בעיתון, "אך זאת בתנאי שכל העיתונים יחתמו עליה, ושיופעלו סנקציות נגד מי שיפר את העקרונות המפורטים בה". במעריב גם השיבו בחיוב, ללא הצבת תנאים, והנחו את אנשי העיתון לפעול בהתאם לדברים. מידיעות אחרונות טרם נמסרה עמדתם באשר לאמנה המוצעת.

 
 
נגד חתימה קולקטיבית. רינה מצליח
 נגד חתימה קולקטיבית. רינה מצליח 
 צילום: איציק אדרי 
 

כתבת ערוץ 2 רינה מצליח, שהייתה הראשונה לעלות לשידור עם הדיווח על חתימת עסקת שליט, הביעה התנגדות עקרונית למסמך המוצע. "אני לא חושבת שצריך למדר את התקשורת, ואני מתנגדת באופן עקרוני לזה שכל כלי התקשורת יחתמו על מסמך אחד באופן קולקטיבי", היא אומרת לנענע10. "אני כמובן חושבת שהכל צריך להיעשות במידתיות, אבל להגיד לתקשורת אחרי חמש שנים של סיקור אוהד 'עכשיו תהיו בשקט'? זה לא מקובל".

 

במועצת העיתונות, מנגד, בירכו על יוזמת דובר צה"ל. "אנחנו היינו בעד ריסון מירבי של התקשורת בעניין הזה עוד לפני שנוסחה האמנה", אומר לנענע10 אריק בכר, מזכ"ל מועצת העיתונות. "גם הצעדים בהם נוקטות הרשויות כדי להגן על פרטיותו של גלעד הם צעדים ברוכים וראויים".

 

"אנחנו לא נכנסנו לעיסוק של משך הזמן וכדומה, אך ברור שעל שליט עבר לא מעט, ולא יהיה נכון לכפות עליו את הסיקור התקשורתי. יש לשמור על רגישות מירבית למרות האינסטינקט העיתונאי של התקוממות. זו יוזמה שלא זכורה לי כמותה בעבר, ואנו מברכים עליה", אומר בכר.

 

 

>> נענע10 ברנז'ה גם בפייסבוק

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by