בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
ממשלה המנפיקה תעודות עיתונאי - רק בישראל 
 
 עיתונאי בפעולה. אילוסטרציה    צילום: ג'יימס סלסניק    
תקשורת |
 

בכנס של מועצות עיתונות באירופה התברר כי רק בישראל אחראית הממשלה על הנפקת תעודות עיתונאי, זאת בניגוד לנהוג במדינות אירופה. בימים אלה דנים בממשלה בשאלה בדבר הנפקת התעודות לבלוגרים ולפרילאנסרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

מדינת ישראל היא היחידה שבה הממשלה מנפיקה תעודת עיתונאי, כך עלה מכנס מועות העיתונות באירופה בו השתתפו 33 מדינות ונערך במוסקבה. מתוך כל המדינות הייתה ישראל היחידה שבה הממשלה מפקחת על הנפקת התעודות, בעוד שבמדינות האחרות אראיות לכך אגודות העיתונאים או מועצות העיתונות.

 
 

בכנס השנתי של "התאחדות מועצות העיתונות העצמאיות של אירופה" השתתפה נשיאת מועצת העיתונות, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, ונציגי המדינה דיווחו על הדיון הנערך בימים אלה בשאלת תפקידה של לשכת העיתונות הממשלתית בירושלים בהנפקת תעודות עיתונאי. דורנר התייחסה בעבר לסוגיה אחרי בג"צ שהוגש בנושא ואמרה כי לא הממשלה צריכה לקבוע מיהו עיתונאי ואף טענה כי הדבר פוגע בחופש העיתונות.

 

לאחרונה החלו בלשכת העיתונות הממשלתית לקיים דיונים בשאלה האם פרילאנסרים ואנשי הניו-מדיה זכאים לתעודות עיתונאי, ולחדד את הקריטריונים בדבר הזכאות לה. מנהל לשכת העיתונות אורן הלמן הקים וועדה מיוחדת לבחינה של הנושא, ובשלב הראשון התקיים שולחן עגול שדן בשאלה. בוועדה חברים השופטת בדימוס שרה פריש, סגן דיקן ביה"ס לתקשורת בבינתחומי ד"ר עמית לביא-דינור, ד"ר אווה ברגר, ראש ביה"ס לתקשורת במכללה למנהל והבלוגר ניב קלדרון. עד היום הנפיקה לשכת העיתונות הממשלתית כ-7,000 תעודות עיתונאי.

 

מהכנס שהתקיים במשך שלושה ימים במוסקבה עלה כי במספר מדינות בהן גופים שונים מנפיקים תעודות, כמו באוקראינה, מתקיימים כעת דיונים על תעודה אחידה שתייצג את כלל הארגונים המעורבים. ברוסיה יש לאגודת העיתונאים סמכות לשלול את התעודה מעיתונאי שעבר עבירה.

 

מוסקבה נבחרה לארח את הכנס השנה לציון חמש שנים להירצחה של העיתונאית ופעילת זכויות האדם אנה פוליטקובסקייה, מי שכיסתה, למורת רוחו של הקרמלין, את המלחמה האכזרית של רוסיה בצ'צ'ניה ונורתה למוות. בכנס נערכה הקרנת בכורה של סרט דוקומנטרי על חייה של פוליטקובסקייה.

 

השופטת דורנר נשאה נאום מרכזי בכנס, בו נגעה בצורך בעיתונות חופשית גם בעיתות חירום. "מאבק בכל אויב, כולל זה העושה שימוש בטרור, חייב להתנהל במסגרת החוק. כל הגבלה של חופש הביטוי בעת חירום חייבת לשמור על איזון ראוי בין חופש הביטוי והמידע לבין ביטחון לאומי... מצבי חירום אינם מצדיקים הגבלות בלתי ראויות של חופש הביטוי והמידע. ניתן להגן על החירות גם בשעה שמבטיחים ביטחון לאומי".

 

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by