בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מסביב לשכונה 
כך יעשה לרשת הטלוויזיה שתרגיז את איראן 
 
 חקירות, איומים, חיפושים ומעצרים. האייתולה עלי חמינאי    צילום: רויטרס    
מסביב לשכונה |
 

מאז ששידרה רשת הטלוויזיה הבריטית BBC סרט דוקומנטרי על מנהיגה הרוחני של איראן האייתוללה חמינאי, סובלים כתביה ומשפחותיהם מאיומים, חקירות ומעצרים • השבוע קראו בכירי הרשת לממשלה הבריטית להתערב במה שהם מכנים "שיא חדש של פגיעה בחופש העיתונות באיראן"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

"מזה שנים רבות שרשת BBC מורגלת בביקורת חסרת רחמים מצד השלטונות של איראן. מדי פעם הטענות שהם מעלים כלפינו כה מגוחכות ומוגזמות שאנחנו פשוט מתעלמים מהם וסומכים על חוש השיפוט של הקהל שלנו כלפי ההצהרות הפרועות שלהם. אך נגד הפעולות האחרונות שננקטו כלפי BBC - אי אפשר יותר להתעלם".

 
 

במילים נחרצות אלה פתח פיטר הורוקס, ראש מחלקת חדשות החוץ של רשת BBC הבריטית, פוסט חריף שהעלה לבלוג שלו באתר הבית של הרשת. הורוקס מתאר מציאות קשה של עבודת כתביו האיראנים ופגיעה ממשית בחופש העיתונות שלהם בשבועות האחרונים - קושי שהגיע לשיא של כל הזמנים, מאז "העיזו" ברשת לשדר סרט דוקומנטרי שעסק במנהיגה הרוחני של איראן, האייתוללה עלי חמינאי.

 

סדרת התכלויות קשה לאנשיו היא ששברה את הבכיר ברשת הבריטית. עובדי מחלקת ה-BBC בפרסית ובני משפחותיהם האיראניים סובלים מאז שהוקרן הסרט על חמינאי מיד קשה של המשטרה המקומית ורשויות החוק. חלקם נעצרו ונחקרו ארוכות, יש כאלה שדרכוניהם הוחרמו ואינם יכולים לברוח מהמדינה, אחרים סבלו מחיפושים ופשיטות שנעשו על בתיהם באישון לילה, וברשת מספרים על כך שמשפחותיהם של לפחות עשרה עיתונאים סבלו מבריונות ומאיומים - כל זאת רק בשבועות הספורים מאז שידרה BBC את הסרט. 

 

קרובים של אנשי הרשת המתגוררים באיראן פנו אליהם והתחננו: "אל תעלו יותר לשידור והפסיקו את עבודתכם ב-BBC". על המשפחות הופעל לחץ לשכנע את הכתבים לעזוב את בריטניה ולחזור לאיראן.

 

 
האיראנים רוצים תקשורת חופשית. אז הם רוצים
 האיראנים רוצים תקשורת חופשית. אז הם רוצים   צילום: GettyImages/אימג'בנק 
 
 

חלק מהעובדים דיווחו כי התבקשו להעביר לקרוביהם באיראן מידע סודי על פעילות רשת הטלוויזיה בה הם עובדים. ברשת BBC מספרים כי כתבים שלהם המתגוררים בלונדון לצורך עבודתם - מפחדים כעת לחזור לארץ מולדתם. אך המצב הנוכחי הנו שיא של מגמה עליה מתלוננים בבריטניה כבר זמן רב. מזה שנתיים, טוענים ברשת, מפיצות הרשויות באיראן "רטוריקה שקרית על הרשת" לפיה צוותי ה-BBC במדינה מעורבים בסיוע לפעולות טרור. בהזדמנויות אחרות האשימו בכירים באיראן את אנשי BBC בכך שהם מעורבים בפשעי-מין, זאת על מנת ללבות את השנאה כלפיהם.

 

ברשת BBC טוענים שלא רק עובדיהם מוטרדים, אלא שגם שהשידורים עצמם של הרשת במדינה הפרסית משובשים בפועל מאז שהסרט שודר. "בשבועות האחרונים הוגברו שיבושי השידורים של תחנת BBC בפרסית ושל תחנה נוספת אמריקאית המשדרת באיראן. שיבושים אלה מונעים מהקהל האיראני שירות חיוני של מידע חופשי", טוענים ברשת BBC, ומספרים על מאות צופים איראנים ששלחו להם אימיילים בנושא ופנו אליהם בפייסבוק ובטוויטר. 

 

"הצופים מספרים לנו עד כמה הם מעריכים את השידורים שלנו כמקור מידע מהימן ועצמאי, ומבקשים מאיתנו למצוא דרכים אחרות להעביר להם את שידורינו מלונדון", אמר ראש מחלקת חדשות החוץ של הרשת.

 

"הם רוצים לנתק כל קשר של האיראנים עם העולם שבחוץ"

 

ברשת BBC מספרים כי כתבים שלהם המתגוררים בלונדון לצורך עבודתם - מפחדים לחזור למשפחותיהם באיראן. מזה שנתיים, טוענים ברשת, מפיצות הרשויות "רטוריקה שקרית על הרשת" לפיה צוותי ה-BBC במדינה מעורבים בסיוע לפעולות טרור ואף בפשעי-מין

 

יוצרי הסרט על חמינאי זכו לגינויים מגוונים מצד גורמים רשמיים שונים המנהלים מסע דה-לגיטימציה עיקש נגדם, והם כונו בין היתר קבוצת טרוריסטים, קומוניסטים ועובדי-השטן. הסרט הדוקומנטרי נקרא "דרכו של האייתולה", והוא הראשון מסוגו שכן הוא פרץ את הטאבו האיראני סביב אישיותו של האיש החזק ביותר במדינה תוך בחינה של אופי מנהיגותו. את הסרט יצר עיתונאי איראני בשם בוזורגמאהר שראפדין, והוא הוקרן באמצע החודש שעבר.

 

היוצר הדוקומנטרי מאזיר בהארי, שנעצר ביוני 2006 והוחזק בכלא במשך ארבעה חודשים, אמר לגארדיאן כי ידוע לו על עשרות אנשים שזומנו לחקירות במשרדי מחלקות הבטחון במדינה במהלך השבועות האחרונים מאז שודר הסרט. "הם בעצם רוצים לנתק כל קשר של האיראנים עם העולם שבחוץ", הוא אומר על הרשויות באיראן. "הם מפחדים במיוחד מרשת BBC כיוון שהעיתונאים שלה (אלה שמתגוררים בלונדון, ד.א.) עבדו בעברם באיראן עצמה ויש להם הבנה טובה יותר של החברה האיראנית".

 

נכון להיום ידוע על ארבעה יווצרים דוקומנטריים איראניים ומפיק אחד הכלואים בבתי-הכלא במדינה באשמת "הצגת תמונה שחורה של איראן והעם האיראני".

 

את הדברים שפרסם השבוע ראש מחלקת חדשות החוץ של BBC בבלוג שלו הוא סיים בפנייה נואשת לממשלת בריטניה, הגוף האחראי על השידורים הציבוריים בממלכה: "עשו את כל מה שנדרש כדי להרתיע את הממשלה האיראנית מלחתור תחת העיתונות החופשית", קרא. כלי התקשורת בבריטניה שפנו בעקבות הדברים לשגרירות איראן בלונדון על מנת לקבל את תגובתם, לא זכו למענה.

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by