בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
חמש שנות זיכיון בערוץ 2: כמה השקיעו הזכייניות?  
 
 "לדומיננטיות של ערוץ 2 בעולם השידורים הרב ערוצי אין אח ורע במדינות המערב"    צילום: GettyImages    
תקשורת |
 

ברשות השניה לטלוויזיה ולרדיו סיכמו חמש שנים לשידורי הזכייניות "קשת" ו"רשת", ובדקו האם הן עמדו במחויבויות ובהוראות החוק והשלימו את הפערים. למעלה מ– 80% מהוצאת הזכיינים הוצא על הפקות בשוק הישראלי

 
 
 
 
 
 
 
 
 

הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו מפרסמת דוח המסכם חמש שנות זיכיון בערוץ 2, ואת תוצאות הליך בדיקה שערכה לזכייניות הערוץ ובו נבחנה עמידתן בהוראות החוק, כללי המועצה ותנאי הזיכיון - זאת בתום מחצית תקופת זיכיון השידורים.

 

במסגרת ההליך התקיימו בחודשים האחרונים מספר דיונים במועצה בנושא והוצגו נתונים מסכמים בנוגע לעמידת כל אחת מהזכייניות במחויבויות. בתוך כך קיימה מועצת הרשות שימוע בכתב לזכייניות "קשת" ו"רשת", אשר הוזמנו גם להציג בפני המועצה את עמדותיהן  בעל פה.

 

מהדו"ח עלה כי, במהלך התקופה, שודרו על ידי "קשת" ו"רשת" כ-19,000 שעות של תכניות מהפקה מקומית, וכמעט 12,000 שעות של הפקות קנויות ממפיקים עצמאיים. הזכייניות הוציאו בתקופה הנבדקת כ-2.8 מליארד ש"ח על השידורים, כאשר, בהתאם לכללים, למעלה מ-80% מהוצאת הזכיינים הוצא על הפקות בשוק ההפקה המקומי - הפקות מקומיות מכל הסוגים והז'אנרים, לרבות בידור וסוגה עלית. 

 

למעלה מ-2,000 שעות של תכניות מסוגה עלית שידרו הזכייניות בחמש השנים האחרונות, ועל הפקת התכניות (דרמה, תכניות תעודה, סרטי תעודה ותכניות מיוחדות) הוציאו הזכייניות במהלך התקופה למעלה מ-775 מליון ש"ח. לצד כך, נוצרו פערים במהלך השנים 2006-2008, ש"קשת" ו"רשת" החלו בהשלמתם כבר בשנים 2009, 2010.

 

החוסרים של הזכיינים עומדים היום על כ-94 מיליון ש"ח בהפרה שעליהן להחזיר על-פי החוק עד 2015, ועוד כ-100 מיליון ש"ח פער שאינו בהפרה - בין ההכנסות החזויות של הזכיינים לבין ההכנסות בפועל (שנקבעות בסוף שנה), שיוחזרו, על פי חוק, עד 3 שנים מתום הזיכיון.

 

"קשת" הוציאה על סוגה עילית כ-450 מליון ש"ח

 

יו"ר מועצת הרשות השנייה, ד"ר אילן אבישר: יש להעריך את העובדה שמספר תוכניות דגל הפכו למדורת השבט של החברה הישראלית, ולדומיננטיות של ערוץ 2 בעולם השידורים הרב ערוצי אין אח ורע במדינות המערב

 

במהלך השנים 2006-2010 הוציאה "קשת" על הפקה ורכישה של תוכניות סוגה עילית כ-450 מליון ש"ח. בשלוש השנים הראשונות של הזכיון יצרה "קשת" פערים בתחום זה, אולם לפי דוח הרשות "פערים אלו הצטמצמו במהלך השנתיים האחרונות לאור העובדה ש"קשת" שינתה באופן בולט את התנהלותה בתחום זה".

 

בשנים 2009 ו-2010 הוציאה הזכיינית היקף הגבוה מהמחוייבות הכוללת השוטפת, ועמדה באופן מלא בהוצאה הכוללת על הסוגה העלית והחלה "קשת" בהשלמת חוסרי העבר: עד כה בסך של 30 מיליון ש"ח.

 

הרשות השנייה החליטה לאפשר ל"קשת" להמשיך ולשדר תוך השלמת הפערים, אך כיוון שלא עמדה בחלק מהמחויבויות תידרש "קשת" להגדיל את הערבויות הנמצאות בידי הרשות ב-5 מליון ש"ח ולהגדיל את כמות ההפקה והשידור של תכניות מסוגה עלית להיקף של 70% מסך השעות וההוצאה במקום 65%.

 

 מקשת נמסר: "בחמש השנים האחרונות השקיעה קשת כמיליארד ש"ח בהפקות מקור ולמעלה מחצי מילארד בסוגה עילית, קשת תמשיך ותשדר בהתאם לתנאי הזיכיון תוך עמידה מלאה בהיקף המחויבויות".

 

"רשת" הוציאה על סוגה עילית כ-325 מליון ש"ח

 

בתקופה המקבילה הוציאה "רשת" על הפקה ורכישה של תוכניות סוגה עילית כ-325 מליון ש"ח. בשלוש השנים הראשונות יצרה "רשת" פערים בתחום זה, אולם גם היא צמצמה את הפערים במהלך השנתיים האחרונות, בהן הוציאה היקף הגבוה מהמחוייבות הכוללת השוטפת, ועמדה באופן מלא בהוצאה הכוללת על הסוגה העלית. עד כה השלימה "רשת" חוסרים בהוצאה על תכניות סוגה עלית בהיקף של כ-36 מליון ש"ח, ועל פי הדוח של הרשות מגמה זו נמשכת גם השנה.

 

"רשת" תמשיך לשדר בהתאם לתנאי הזיכיון תוך השלמת כל הפערים, והיא תשלים את החוסרים בהוצאה על סוגה עלית לפי תכנית השלמות. את הערבויות הנמצאות בידי הרשות תגדיל הזכיינית במיליון ש"ח. כמו "קשת", גם "רשת" נדרשת להגדיל את כמות ההפקה והשידור של תכניות מסוגה עלית להיקף של 70% מסך השעות וההוצאה במקום 65%. 

 

ברשות השנייה הודיעו כי הזכיינית תוזמן לדיון בפני המועצה בקשר להשקעה בסרטי קולנוע ישראליים לשנת 2010.

 

מ"רשת" נמסר כי ילמדו את מסמך הרשות, ויגיבו בהתאם.

 
 

סמירה: "בזכות המהפך שהתרחש בהתנהלות הזכייניות"

"דיון ושיח על השפעה תרבותית וחברתית". "רמזור" של "קשת"
 "דיון ושיח על השפעה תרבותית וחברתית". "רמזור" של "קשת" 
 צילום: אלדד רפאלי 
 

 

יו"ר מועצת הרשות השנייה, ד"ר אילן אבישר מסר: "במהלך חמש השנים האחרונות השקיעו זכייניות ערוץ 2 כמיליארד ש"ח מעבר למחויבויות המכרזיות שלהן בהפקות מקומיות ישראליות וביססו את ערוץ 2 כנדבך מרכזי בהוויה הישראלית. יש להעריך את העובדה שמספר תוכניות דגל הפכו למדורת השבט של החברה הישראלית, ולדומיננטיות של ערוץ 2 בעולם השידורים הרב ערוצי אין אח ורע במדינות המערב".

 

"עם זאת, בתחום הסוגה העילית ובנושאי התרבות והמורשת היהודית קיימים פערים בין חובות הזכייניות להיקף ההפקות והשידורים בפועל. המועצה התוותה לוחות זמנים ומנגנונים נוספים כדי להבטיח שהזכייניות ישלימו את הפערים שנוצרו. המועצה מצידה הגדילה את היקף ההפקות הקנויות כדי לעודד את התעשייה כולה ולהעצים את היצירה המקורית ואת היוצרים".

 

מנכ"ל הרשות, מנשה סמירה, מסר: "ניתן לסכם את 5 שנות הזיכיון הראשונות של ערוץ 2 באופן חיובי בזכות המהפך שהתרחש בהתנהלות הזכייניות "קשת" ו"רשת" בשנים 2009- 2010 וסימני השיפור ניכרים אף בשנת 2011. במרוצת 5 השנים הללו השיח הרגולטורי השתנה מדרישה לעמידה במכסות והשקעה כספית, לדיון ושיח על השפעה תרבותית וחברתית".

 

"בעת הזו, לאחר שהמסגרות נוצקו והמכסות קיימות, ישנה אפשרות ואף חובה להעמיק ולבסס טלוויזיה ישראלית מקורית השייכת ומשדרת לכולם, התורמת לאיכות ולעניין וגם להצלחה כלכלית. כל זאת חשוב שבעתיים ערב המעבר למשטר של רישיונות בערוצים הציבוריים מסחריים", דברי מנכ"ל הרשות.

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by