בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
ונעבור למתרחש אצל מתחרינו 
 
 "הרצון לנצח את ערוץ 10 צריך להתבטא בטבלת הרייטינג". אולפן חדשות 10.     צילום: חדשות 10    
תעשייה |
 

בערוץ 2 מתייחסים לטלטלה אצל המתחרים בבית הוורד ברגשות מעורבים: מצד אחד שולחים "כתף תומכת", מצד שני גם לא חוסכים ביקורת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מבניין חברת החדשות של ערוץ 2 בנווה אילן מסתכלים על הטלטלה שעוברת על ערוץ 10 ברגשות מעורבים. לא שמחה לאיד הייתה שם השבוע אלא בעיקר מידת הערכה, קצת ביקורת, והרבה הבנה כי הסוגיה שהביאה להתפטרותם של מנכ"ל חדשות 10 ראודור בנזימן, עורכת "השבוע" רותי יובל ומגיש התכנית גיא זהר - היא סוגיה שנוגעת גם אליהם ואל עבודתם העיתונאית, בלתי תלויה ככל שתהיה.

 

התערבות בתכנים עיתונאיים והכפפתם לאינטרסים כלכליים או אחרים חווים גם בכלי התקשורת המתחרים, ובערוץ 2 יודעים שחוקי המשחק המקומיים חלים גם עליהם ושהפרשה הזו מלמדת משהו גם על המגרש ולא רק על הקבוצה המפסידה. בנתיים, עד שיבינו בדיוק מה מלמדת פרשת ההתנצלות הכפויה על העבודה שלהם - מוצאים בערוץ 2 לנכון לחזק את המתחרים.

 

"ימים לא קלים עוברים על עמיתינו בחברת החדשות של ערוץ 10", נמסר בהודעה שהפיצה הבוקר חברת החדשות של ערוץ 2. "למרות התחרות הנמרצת המתחוללת בינינו, לטובת ציבור הצופים, אנו יודעים להעריך את מקצועיותם, את יושרתם ואת פועלם ככלי תקשורת שקיומו חשוב לדמוקרטיה הישראלית".

 

"אנו שולחים להם כתף תומכת ובטוחים שנמשיך לפעול, זה בצד זה, למימוש הערכים של חופש הביטוי וזכות הציבור לדעת, שבגללם בחרנו כולנו לעסוק במקצוע העיתונות", נמסר בהודעה, ודברים דומים אמרו אנשי חברת החדשות בראיונות שונים מאז התפטר בנזימן ביום רביעי. אך יחד עם החיזוקים נשמעת גם אנחה קלה; שלא לציטוט מסכימים גורמים בחברת החדשות כי את מקום העבודה שלהם קצת קשה יותר לכופף, וכי הסיבות לכך קשורות בעיקר בתזרימי מזומנים.

 
"העורך צריך לקבוע את גובה הלהבות". קיטל
 "העורך צריך לקבוע את גובה הלהבות". קיטל 
 צילום: יח"צ 
 

שלום קיטל, מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2 לשעבר אמר הבוקר בראיון לגלי-צה"ל כי אם הוא היה עומד במקומו של בנזימן, גם הוא היה מחזיר את המפתחות. "אין עורך ראשי שלא יצא לו למרבה הצער להתנצל. בסופו של דבר האחריות המערכתית נופלת על העורך הראשי שבמקרה של ערוץ 10, כמו בערוץ 2, זה המנכ"ל של חברת החדשות. הוא זה צריך לקבוע את גובה הלהבות ואת נוסח ההתנצלות ולכן כאן זה יוצא דופן", הוסיף.

 
 

"אף אחד כאן לא שמח לראות את זה"

 

כתב בערוץ 2: ההתנהלות של חדשות 10 הייתה קצת מוזרה. כולנו מבינים ומעריכים את ההתפטרות של ראודור ורותי שהחליטו באומץ שהתועבה הזו לא תהיה חתומה בשמם - אבל מה עשה גיא זהר בזה שפרש מהתכנית אבל נשאר בחברה?

 

לתחושה כי המקרה חורג מגבולות בית הוורד וכי הוא נוגע לכלל העיתונאים יש שותפים גם בכנסת. חבר הכנסת ד"ר נחמן שי, פנה בנושא למועצת העיתונות. "הטלטלה העוברת על ערוץ 10 משקפת סכנה אמיתית לחופש העיתונות בישראל. נראה כי אחד היסודות החשובים לדמוקרטיה הישראלית נמצא בסכנה", אמר הבוקר.

 

"אני מצפה כי מועצת העיתונות תפעל בזריזות ובעקבותיה גם המערכת המשפטית כדי להבהיר כי לא יינתן להון להשפיע על התקשורת הישראלית, הנמצאת בחלקה בבעלותם הישירה והעקיפה של אילי הון". בתוך כך הודיעה מועצת העיתונות, כי תדון בסוגיה בישיבתה שתתקיים ביום חמישי הקרוב.

 

"אף אחד כאן לא שמח לראות את זה, לכולנו יש רצון משותף בחופש עיתונאי לכל אנשי החדשות", אומר לנענע10 כתב בחברת החדשות של ערוץ 2. "הרצון והצורך לנצח את ערוץ 10 צריך להתבטא בטבלת הרייטינג, היריבות בין הערוצים היא מסחרית, ואף אחד לא רוצה לראות הגבלה של עבודה עיתונאית אצל הקולגות שלו, שעם הרבה מהם יש יחסי ידידות קרובים. זה בעיקר מקרה מצער".

 

"אצלנו יש חופש עיתונאי מלא וזה ניכר בתחקירים שהתפסרמו אצלנו וניסיונות להשפיע על התוכן היו בזמנו גם בערוץ 2, אבל לא בהקשר המסחרי כפי שקרה בפרשה הנוכחית. אנחנו לא נכנענו, כנראה שבערוץ 10 לא הייתה להם ברירה", הוסיף הכתב.

 

הרי מישהו יקבל מינוי בקרוב

"התנהלות מוזרה". גיא זהר
 "התנהלות מוזרה". גיא זהר 
 צילום: חדשות 10 
 

אך לצד הדאגה לחופש העיתונאי, כמה מילים חמות וחיזוק לתחושת החוסן של חברת החדשות של ערוץ 2, לא חוסכים שם הבוקר מערוץ 10 גם ביקורת. בכל זאת, עיתונאים.

 

"אין פה שום עניין של כן בעלי מניות, לא בעלי מניות. אם עיתונאי טעה - הוא צריך להתנצל", אומר כתב אחר. "זו בכלל לא סוגיה עיתונאית עקרונית", הוא אומר. כתב אחר מצביע על נקודה אחרת בפרשה: "לתת לאסף צ'רנילס להקריא את ההתנצלות זה כמו לתת למישהו אחר לעשות עבודה שאתה לא מעוניין לעשות".

 

"בכלל, ההתנהלות של  חדשות 10 הייתה קצת מוזרה", מוסיף הכתב המתחרה. "כולנו מבינים ומעריכים את ההתפטרות של ראודור ורותי שהחליטו באומץ שהתועבה הזו לא תהיה חתומה בשמם - אבל מה עשה גיא זהר בזה שפרש מהתכנית אבל נשאר בחברה?".

 

דברים דומים נאמרו גם על-ידי הכתב הפוליטי של חדשות 2 עמית סגל בראיון לגלי-צה"ל. "אם באמת אי אפשר לעבוד בערוץ 10, ואני מאוד מקווה שזה לא המצב כי לערוץ יש חברת חדשות עצמאית, אז להתפטר מ"השבוע" בלבד זה מספיק? אולי גם ב"היום שהיה" לא נותנים לך לדבר?", אמר סגל. 

 

עיתונאי אחר, שסירב להזדהות מעלה תשובה אפשרית ומרמז לבאות: "כדאי לזכור שאורי רוזן ממלא את מקום מנכ"ל החדשות רק באופן זמני, והרי מישהו יקבל מינוי בקרוב". 

  

140 מעיתונאי ועובדי חדשות 10 חתמו על גילוי דעת שנשלח למנהלי הערוץ >>>

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של נענע10 ברנז'ה >>>

 

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by