בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
עיתונאי חדשות 10 פרסמו גילוי דעת: "החופש העיתונאי ספג מכה קשה" 
 
תקשורת |
 

עיתונאי חברת החדשות של ערוץ 10 פרסמו מכתב גילוי דעת לבעלי ערוץ 10 ומנהליו, בו הם מגנים ההתנצלות בפני אדלסון • "אין לחברת החדשות זכות קיום, אלא כאשר כל צופה יודע שמה שהוא שומע מאנשי חברת החדשות הוא מה שהם חושבים"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

140 עובדי ועיתונאי 'חדשות 10' פרסמו מכתב גילוי-דעת שמוען לדירקטוריון הערוץ, מנהליו ולאנשי הרשות השנייה, ובו תגובתם לסוגיית שידור ההתנצלות בפני שלדון אדלסון שנכפתה עליהם מצד בעלי השליטה בערוץ. ההתנצלות שודרה בערב שישי בתכנית "השבוע" בהנחייתו של גיא זהר, שבסופה התפטר בשידור חי.

 

"חדשות 10 נהנתה עד היום מחופש עיתונאי יוצא דופן. זו דרכה של החברה, זה האתוס שלה וזו הסיבה שהתפרסמו בה כמה מהתחקירים החשובים של השנים האחרונות. לאכזבתנו הגדולה, הדרך הזו ספגה מכה קשה באירועי הימים האחרונים", כתבו אנשי חברת החדשות במכתבם, שמוען בין היתר לבעל השליטה בערוץ רון לאודר, ליו"ר דירקטוריון ערוץ 10 יוסי מימן, ליו"ר דירקטוריון חדשות 10, יורם שכטר, ולמנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי.

 

"קשה להסביר עד כמה האירועים הללו מטרידים ומעציבים אותנו. נלחמנו על קיום הערוץ הזה ועל חברת החדשות, גם משום שזו פרנסתנו, אבל גם מכיוון שאנחנו חדורי תחושת שליחות לגבי תפקידנו בחברה הישראלית".

 

 

 
"זו חייבת להיות הפעם האחרונה". רון לאודר
 "זו חייבת להיות הפעם האחרונה". רון לאודר 
 צילום: יח"צ 
 

אנשי חברת החדשות גינו את ההתנצלות שנכפתה עליהם על-ידי בעלי השליטה בערוץ, וביקשו כי הגורמים שקשורים לניהול ערוץ 10 - דירקטוריון חברת החדשות, הנהלת החברה, בעלי המניות ומועצת הרשות השנייה - יבהירו באופן חד משמעי שהחופש העיתונאי של חברת החדשות יישמר, ושהמנכ"ל החדש "ימונה אך ורק על בסיס שיקולים מקצועיים וענייניים". בשלב זה ממלא את מקום המנכ"ל אורי רוזן, סמנכ"ל התוכן של חדשות 10.

 

עוד נאמר בגילוי הדעת, כי "אנחנו אסירי תודה לבעלי המניות של הערוץ הזה, שממשיכים לתמוך בו כלכלית. בזכות הגב הרחב שלהם, זו הפעם הראשונה שזה קורה, אבל זו חייבת להיות גם הפעם האחרונה. התחושה של כולנו היא שאם לא נהיה בטוחים בכך שזו אכן הפעם האחרונה, יהיה לנו קשה מאוד להמשיך להילחם על כל ידיעה ועל כל שידור.

 

"אנחנו חושבים שאין זכות קיום לערוץ הזה ולחברת החדשות, אלא כאשר כל צופה יודע שמה שהוא שומע מאנשי חברת החדשות הוא מה שהם חושבים ולא מה שהונחת עליהם מלמעלה. אסור שהתנצלות תיכפה על כלי תקשורת. היכולת למתוח ביקורת על גופים ואישים חזקים קשורה קשר ישיר לנכונות להילחם על האמת שלך בבית משפט".

 
 

מנשה סמירה: "חשש לסתימת גולל על התחרות בשידורים"

כאמור, מגיש מהדורת חדשות שישי בערוץ 10, גיא זהר, הודיע אמש בשידור על פרישתו מהגשת התכנית. עם סיום המהדורה פנה זוהר אל הצופים ואמר: "יצאנו כאן בערב שבת לדרך ארוכה ומחייבת, אבל לעיתים יש לעצור ולהרים דגל שחור. אסור לעבור לסדר היום על מה שנראה בעינינו כשבירה של ערכים מקצועיים ואתיים. אין דרך קלה יותר לומר את זה ואי אפשר להוסיף חיוך או קריצה".

 

לאות תמיכה בהחלטתו של זוהר, הגיעו לבית הוורד עובדים של חברת החדשות וכמה מעובדיה הבכירים כגון רביב דרוקר, אלון בן דוד, רפי רשף, נדב פרי, אור הלר, צ'יקו מנשה, אפי טריגר, וגיא לרר. עם סיום דבריו מחאו לו העובדים כפיים, וכתוביות הסיום של התכנית הוקרנו ללא שמות הצוות.

 
"הדיון הציבורי יתמקד בשאלה האם נחצה הקו והאם אכן הונף הדגל השחור". מנשה סמירה
 "הדיון הציבורי יתמקד בשאלה האם נחצה הקו והאם אכן הונף הדגל השחור". מנשה סמירה 
 צילום: רוני שיצר, יח"צ 
 

בעקבות שידור ההתנצלות אמש והתפטרותו של מנכ"ל חברת החדשות ראודור בזימן, ברשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו הודיעו כי יושבי הראש והמנכ"לים של ערוץ 10 וחדשות 10 יזומנו לשימוע נרחב בפני מועצת הרשות השנייה והנהלתה ביום שני הקרוב, וזאת "לנוכח חשיבות העניין ומשמעותו הציבורית והרגולטורית", דברי הרשות.

 

"אני ממתין בקוצר רוח לשמוע את קברניטי ערוץ 10 בשימוע שיתקיים ביום ב הקרוב על מנת שיוכלו לפזר את הערפל ולוודא שזהו צל עובר מקרי שאינו מבטא סופה של דרך", אומר מנשה מנכ"ל הרשות מנשה סמירה. "בשימוע נצטרך לבחון לעומק את מכלול ההיבטים והאירועים, תהליך קבלת ההחלטות והמסקנות של כל המעורבים בעניין ,ובעצם לבחון אם ניתן להסתפק בכרטיס צהוב בוהק וצורב עם כללים ועקרונות שיבטיחו את האינטרס הציבורי".

 

"האינטרס הציבורי המורכב שאותו מבטאת הרשות השנייה עובר טלטלה עזה, שכן מחד גיסא ניצבים חופש הביטוי, עצמאות העיתונאי, חדשות מהימנות ולא כפויות, חשיבותו של התחקיר וביסוסו, וכן מעמדו של העורך הראשי. מאידך גיסא, ניצבת הסכנה בסגירת הערוץ ע"י הפסקת מימונו ע"י בעליו, חשש לסתימת גולל על התחרות בשידורים, ביטול אלטרנטיבה ונטילת יכולת הבחירה של הצופים", אומר סמירה.

 

"דבריו של גיא זוהר ביום שישי הובילו אותי להגיב באופן זה ולחדד את היבטי הדילמה המרכזית שתעמוד בפנינו ברשות השנייה ובקרב חברי המועצה. הדיון הציבורי יתמקד בשאלה האם נחצה הקו והאם אכן הונף הדגל השחור".

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by