בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פרסום ושיווק 
פלאפל מוסקו ישאר ללא מתחרים: ועדת החינוך דחתה פתיחת הפרסום בקול ישראל לתחרות  
 
 "אולי כדאי שנשקול מחדש את עניין הלוביסטים". אמיר גילת    צילום: אביב חופי    
פרסום ושיווק |
 

יו"ר הוועדה ח"כ מילר אמר כי הכללים אינם נותנים מענה לסוגיית ניגוד העניינים העלולה להיווצר מפתיחת המכרז לפרסומאים ולמפרסמים, והורה לרשות להציג תכנית חלופית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ועדת החינוך של הכנסת דחתה הבוקר (שני) את ההצבעה על כללי רשות השידור המבקשים להקל בתנאי מכרז מכירת הפרסום ברדיו ולאפשר התמודדות של מפרסמים ופרסומאים נוספים. יו"ר הוועדה ח"כ מילר אמר כי הכללים כפי שהובאו לשולחנה של הוועדה אינם נותנים מענה לסוגיית ניגוד העניינים העלולה להיווצר מפתיחת המכרז לפרסומאים ולמפרסמים, והורה לרשות להציג תכנית חלופית.

 

ד"ר אמיר גילת, יו"ר רשות השידור, הציג את הכללים ואמר כי משנת 1993 עת נוסחו לראשונה, נוספו שחקנים חדשים לשוק הפרסום ולכן יש צורך לנסח מחדש את כללי המכרז: "הזכיין הנוכחי עובד עם רשות השידור כבר 18 שנים ולכן חשוב לפתוח את השוק לתחרות", אמר. את דבריו גיבה עו"ד תומר קרני, היועץ המשפטי של רשות השידור שאמר כי המצב הנוכחי "גורם לפגיעה בתחרות ומביא לקבלת הצעות שאינן מטיבות עם האינטרס של הרשות".

 

אברהם פרחי, מנכ"ל והבעלים של שירות הפרסום הממשלתי (שפ"מ) שעלול לאבד בעקבות ההצבעה את הבלעדיות שלו על חוזה הפרסום, אמר כי במכרז האחרון הוא היה המתמודד היחיד משום שמגבלות במכרז כגון ערבות בנקאית וקבלת עמלה החל מ-60 מיליון ש"ח הם אלה שניפו את שאר המתמודדים. פרחי הוסיף כי אם פרסומאים ומפרסמים יכנסו לתחום תפגענה הכנסות רשות השידור מפרסומות. "המכירות שלנו בעלייה, למרות מה שקורה בשוק", אמר.

 

"עסוקים בלריב במקום בלשדר"

 

ח"כ כרמל שאמה: התקנות הלו בעייתיות משום שמאפשרות התערבות של אינטרסים זרים. במקום להקל בתנאים יש להקשיחם וגם לקבוע שאדם בעל זיקה פוליטית לא יוכל להגיש מועמדותו. אני לא רוצה לגלות שנתנו יד לשחיתות בתוך רשות השידור ולכן ממליץ שלא לקיים הצבעה

 

"אני לא רוצה לדבר כרגע על מה שקורה ברשות השידור - על כך שעסוקים בלריב במקום בלשדר", אמר ח"כ נחמן שי (קדימה) שהשתתף בדיון. "לא במקרה נקבעו הגבלות שעניינן מי יכול להשתתף במכרז ומי לא". לדבריו, "מי שמעורב כפרסומאי או כמפרסם נגוע בניגוד עניינים מובהק". "יכול להיות שיש כשל שוק בכך שחברה אחת הגישה מועמדותה במכרז האחרון וצריך לבדוק איך פותרים אותו".

 

ח"כ כרמל שאמה (ליכוד) אמר כי "התקנות הלו בעייתיות משום שמאפשרות התערבות של אינטרסים זרים. במקום להקל בתנאים יש להקשיחם וגם לקבוע שאדם בעל זיקה פוליטית לא יוכל להגיש מועמדותו. אני לא רוצה לגלות שנתנו יד לשחיתות בתוך רשות השידור ולכן ממליץ שלא לקיים הצבעה".

 

סמנכ"ל הכספים של רשות השידור ערן רום הציג נתונים על הכנסות רשות השידור מפרסומות, לפיהן בשנת 2010 עמדו ההכנסות על 115 מיליון ש"ח, כאשר בתנאי המכרז נקבע כי עמלת הזכיין יכולה להגיע עד 60% מההכנסות מעל מדרגה של 60 מיליון ש"ח. רום הוסיף כי אם במכרז האחרון היה יורת ממציע אחד, ניתן היה להפחית את גובה העמלה.

 

 

 
 

"צריכים לעסוק אך ורק בשידור ולא בנדל"ן, פרסום או לוביסטים"

"לא רוצה לגלות שנתנו יד לשחיתות". כרמל שאמה הכהן
 "לא רוצה לגלות שנתנו יד לשחיתות". כרמל שאמה הכהן 
 צילום: רפי קוץ 
 

"הסוגיה גולגלה לפתחנו כבר בשנת 2008 ובדיוק מאותן סיבות שהועלו כאן ע"י חברי הכנסת חשבנו, בידיים רועדות, איך פותרים אותה", אמר בדיון נתיגת משרד המשפטים דנה נויפלד. "לכן הוחלט שהכללים הללו ינוסחו כהוראת שעה כדי שנוכל לבחון האם פעלנו נכון. המטרה - למקסם את ההכנסות של רשות השידור לטובת כולנו. מעבר לכך, רשות השידור היא גוף ציבורי וצריכה לנהוג במכרזיה בשוויון כלפי כולם".

 

ד"ר גילת הגיב לדברי המשתתפים: "תפיסת העולם שלי גורסת שאנחנו צריכים לעסוק אך ורק בשידור ולא בנדל"ן, פרסום או בלוביסטים, אם כי בעקבות הדיון היום אולי כדאי שנשקול מחדש את עניין הלוביסטים".

 

בסיכום הישיבה קרא יו"ר הוועדה ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) לרשות השידור להציג לוועדת החינוך תוכנית חלופית שתאפשר ליותר מתמודדים לגשת למכרז. מילר אמר כי הכללים כפי שהובאו לשולחנה של הוועדה אינם נותנים מענה לסוגיית ניגוד העניינים העלולה להיווצר מפתיחת המכרז לפרסומאים ולמפרסמים ודחה את ההצבעה עליהם.

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by