בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
משרד התמ"ת יבדוק חוקיוּת פרסומות בהשתתפות עיתונאים ומגישים 
 
תקשורת |
 

פרקליטות המדינה העבירה את הטיפול בסוגיה למשרד התמ"ת, שאישר לנענע10 כי יבדוק חשד לעבירות של מפרסמים על סעיפים פליליים בחוק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

פרקליטות המדינה לא תבדוק את סוגיית חוקיוּת פרסומות בהשתתפות עיתונאים ומגישים, והמשרד העביר את הטיפול בנושא למשרד התמ"ת, כך נודע לנענע10. "הסוגייה נמצאת בסמכות משרד התמ"ת, ואין בזאת הבעת דעה בנושא", כתב מבקר המדינה בתגובה לפניית ארגון "הצלחה - התנועה לקידום חברה כלכלית הוגנת", והעביר את הפנייה לעו"ד תמר פינקוס, הממונה על הגנת הצרכן במשרד התמ"ת.

 

במשרד התמ"ת אישרו לנענע10 כי המשרד יבדוק חשד לעבירות על סעיפים פליליים בחוק הגנת הצרכן, אך סרבו לפרט אילו פעולות ננקטו בעבר בנושא או כיצד בכוונתם לפעול. החוק בישראל קובע כי "המפרסם פרסומת בצורה של כתבה, מאמר או ידיעה עיתונאית, בלי לציין באופן ברור כי המדובר בפרסומת, יראו בכך פרסומת מטעה, אף אם תוכנה אינו מטעה".

 

לגבי השתתפות של עיתונאים בפרסומות קובע החוק כי "השתתפות עיתונאי, לרבות מגיש, קריין או מנחה בכל כלי תקשורת, בפרסומת, יראו אותה כפרסומת מטעה, אם אין בה הבחנה ברורה בין עבודתו המקצועית לבין הפרסומת". החוק קובע למעשה כי עיתונאי שמפרסם מוצר או שירות שקשור לתחום הסיקור שלו או באופן שבו לא ברור מספיק כי מדובר ברסומת - עובר עבירה פלילית. מלבד החוק, דברים דומים נקבעו בהוראות הרשות השנייה בנושא אתיקה בפרסומות בטלוויזיה ושידורי רדיו.

 

"אין לזלזל בזכותם החוקית של עיתונאים לשימור חופש העיסוק והקניין, אך לעיתים תדירות עולה החשש כי על אף כללים וחיקוקים שונים הקיימים בעניין, קיימים מקרים רבים בהם מופרת הוראת חוק מפורשת באשר לפרסומת מטעה", כתב עו"ד אלעד מן בשם הארגון, שפנה במקביל גם למנכ"ל הרשות השנייה מנשה סמירה וליו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין ניצן חן.

 

בין העיתונאים והמגישים שהשתתפו בשנים האחרונות בפרסומות מסחריות ניתן למנות את גבי גזית, יעל דן, נתן זהבי, ירון לונדון, קובי מידן, וגדעון רייכר.

 

במשרד התמ"ת קיבלו מהתנועה לקידום חברה כלכלית הוגנת פניה בנושא עוד ב-2008, אך לטענת התנועה הנושא לא טופל ו"לא נתקבלה התייחסות הולמת". יצוין כי בדיקת המשרד הפרה של החוק בנושא הפרסום תהיה הבדיקה השניה שעורך המשרד בחשד להפרות של החוק בתחום התקשורת: בתחילת השנה נערך מבצע אכיפה בענף הפרסום, התקשורת וההפקה במסגרתו נבדקו תנאי העסקתם של עיתונאים ועובדים אחרים בתעשיית התקשורת.

 

עו"ד פינקוס, הממונה על הגנת הצרכן והסחר ההוגן במשרד התמ"ת סרבה לענות על שאלות בנושא ומסרה לנענע10 בתגובה: "איננו מגיבים לתקשורת בנושא. משרד התמ"ת פעל, פועל ויפעל".

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by