בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
סאגת "The Voice": "מדובר לפי החוזה בהשתעבדות"  
 
 מתוך הגרסה הבינלאומית של "The Voice"    צילום: יח"צ NBC    
תעשייה |
 

היום יפגשו נציגי "רשת" עם נציגי אמ"י לדון בתלונות האמנים כלפי דרישות הזכיינית • בין הסעיפים הבעייתיים: דרישה לוותר על כל זכויות היוצרים, וכן ניהול היח"צ העתידי של המשתתפים • אמ"י: "האמן לא מבין שהוא למעשה מוותר על כל זכויותיו לקריירה" • רשת: "אנו בטוחים כי שיתוף פעולה פורה עמם רק יבסס את הצלחתה של התוכנית"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

לנענע10 נודע כי היום (חמישי) ייפגשו נציגי "רשת" ו"קונסטנטין אנטרטיינמנט", המפיקה את "The Voice", עם משפטני אמ"י וידונו עמם בכמה מסעיפי ההשתתפות בתכנית אשר פוגעים בזכויות היוצרים של האמנים, זאת בהמשך לדברים שפורסמו לראשונה בנענע10.

 

היום מתפרסם כאן תוכנם המדויק של הסעיפים העיקריים שיעמדו במרכז המשא ומתן בין הצדדים.  שלושת הנושאים המרכזיים שידונו בפגישה הם דרישת ההפקה לזכויות יוצרים על חומרים שהוקלטו בעבר, ויתור על הגנת על זכויות יוצרים שמעניק החוק, והעברת זכויות לצד שלישי.

 

אחד הסעיפים בחוזה נוגע בזכויות היוצרים על שירי האמנים: "המשתתף מעניק בזאת למפיק, באופן מלא, מוחלט ובלתי חוזר רישיון בלעדי לשימוש במלוא זכויות המשתתף בצילומים ובתוצרי הצילומים". אולם, דווקא המשכו של הסעיף עורר את זעמם של חלק מהמשתתפים, שכן הוא מחייב את האמן להעניק להפקה את זכויות היוצרים על יצירות שיצר בטרם הגיע לתכנית ועל חומרים קיימים: "לצרכי סעיף זה, 'שימוש בזכויות המשתתף' משמעו שימוש בכל זכויותיו, קיימות או עתידיות, ככל שיש או יהיו לו כאלה בתכנית ו/או בתוצרי צילומי התכנית ודמותו בה". 

 

הוויתור על זכויות קודמות מופיע גם בסעיף נוסף בחוזה, המאלץ את משתתפי התכנית לוותר על כל הגנה שמעניק להם החוק הישראלי בעניין זכויות יוצרים.

 

"להתחייב שלא לשוחח עם כלי התקשורת ללא הגבלת זמן"

 

זמרת שהשתתפה בליהוק לתוכנית: קיבלתי ייעוץ משפטי ואסרו עלי לחתום על החוזה במתכונתו הנוכחית. העברתי שינויים להפקה ואחרי שהם הסכימו עקרונית לרוב הדרישות (הישג!!) הם שלחו חוזה שמסמס את כל ההבנות וביטל אותן

 

סעיף נוסף העומד במרכז המחלוקת בין הצדדים עוסק ב"המחאת זכויות" - מונח במשפט אזרחי המתייחס לשעבוד או מכירה של זכויות. על פי החוזה שמחייבת "רשת" לחתום עליו, האמן מתחייב כי הוא מאשר להפקה להמחות את זכויותיה או חובותיה כלפי האמנים המשתתפים לצד שלישי ללא קבלת אישור מהם. החוזה מוודא כי למשתתפים לא ניתנת האפשרות לעשות זאת בלי אישור של ההפקה.

 

מלבד זכויות היוצרים, ישנן דרישות נוספות של ההפקה שאמנים לא מוכנים להיכנע להן בקלות ונושא נוסף הוא ההתחייבויות בנושא יחסי ציבור ופרסום. מלבד התחייבות של המשתתפים שלא לבצע כל שינוי בהופעתם החיצונית (כגון שינוי במשקל או בשיער) בלי אישור בכתב מההפקה, המשתתפים מחויבים להמשיך ולהשתתף בקידום פרסומי של "The Voice" גם שנה וחצי אחרי שהתכנית תסתיים וגם בעונות נוספות אם יהיו.

 

כמו כן המשתתפים נדרשים לאשר שלא יקבלו כל תשלום על שימוש שיעשה בהם לטובת קידום פרסומי של התכנית, גם אחרי שהתכנית תסתיים. בנוסף, נדרשים המשתתפים להתחייב שלא לשוחח עם כלי התקשורת על "The Voice" באופן עצמאי לא רק בזמן השתתפותם בתכנית, אלא גם "ללא הגבלת זמן". כלומר, למשך כל תקופת החיים.

 

סעיפים אלה בחוזה ואחרים כאמור הרגיזו רבים מהאמנים שהחלו את תהליכי הליהוק, וחלקם פנו לנענע10 וסיפרו כי בחרו עקב כך שלא להמשיך בשלבי האודישנים ולעזוב את הפקת התכנית.

 

"קיבלתי ייעוץ משפטי ואסרו עלי לחתום על החוזה במתכונתו הנוכחית", כתבה סוואנה צבי-נבון, זמרת בת 27 שעלתה לישראל מאוסטרליה והשתתפה בשלבי הליהוק של התכנית. "העברתי שינויים להפקה ואחרי שהם הסכימו עקרונית לרוב הדרישות (הישג!!) הם שלחו חוזה שמסמס את כל ההבנות וביטל אותן".

 
 

"מדובר בהסכם הדרקוני ביותר בו נתקלתי"

 

מדובר בהסכם הדרקוני ביותר בו נתקלתי. מלבד היותו ארוך ומסורבל ובלתי ניתן להבנה של אדם שאינו מתמחה בנושא זכויות יוצרים - הויתור הגורף שהוא דורש מהאמן על זכויותיו הוא לא ראוי ולא הוגן. "רשת" ו"קונסטנטין" יידרשו להרבה הסברים מדוע בחרו לחייב את האמנים לחתום על טקסט כזה

 

"עברתי על ההסכם ביסודיות, ומדובר בהסכם הדרקוני ביותר בו נתקלתי. מלבד היותו ארוך ומסורבל ובלתי ניתן להבנה של אדם שאינו מתמחה בנושא זכויות יוצרים - הויתור הגורף שהוא דורש מהאמן על זכויותיו הוא לא ראוי ולא הוגן. "רשת" ו"קונסטנטין" יידרשו להרבה הסברים מדוע בחרו לחייב את האמנים לחתום על טקסט כזה", אומר לנענע10 עו"ד מיכאל לוין, היועץ המשפטי של איגוד אמני ישראל (אמ"י).

 

"מדובר לפי החוזה בהשתעבדות שהיא גם רטרואקטיבית וגם עתידית, וזו תקפה גם עבור המשתתפים שלא יעברו את השלבים המוקדמים. מי שינשור בשלב הראשון, למשל, עדיין יהיה כבול למשך חצי שנה ותקופה זו הולכת ומתארכת ככל שהשלבים מתקדמים".

 

"אמן שצעיר שרוצה לפרוץ דרך עלול להתפתות ולחתום מבלי להבין שהוא למעשה מוותר על כל זכויותיו לקריירה שלו. ההסכם הזה על נספחיו מקפח את האמנים ומטיל עליהם את כל ההתחייבויות - גם כאלה שהן לא פחות מערטילאיות", אומר עו"ד לוין.

 

"אנחנו מבינים את האינטרסים של חברת ההפקה, אבל הסכם לא יכול להיות מושתת על עקרונות של קיפוח. האמנים אינם מבקשים לצאת למלחמות מיותרות, אלא בסך הכל יש כאן רצון להגיע לפתרון צודק והוגן".

 

ב"רשת" מסרו בתחילת השבוע בתגובה לפניית נענע10 כי הסכמי המשתתף בתכנית מבוססים על עקרונות הנהוגים במדינות אחרות בהן משודרת "The Voice" וכי בכוונת הזכיינית ונציגי חברת ההפקה "קונסטנטין אנטרטיינמנט" לדון בכל בסעיפים הבעייתיים עם  נציגיהם המשפטיים של אמ"י. "אנו בטוחים כי שיתוף פעולה פורה עמם רק יבסס את הצלחתה של The Voice ויקדם באופן מיטבי את המוזיקה, היצירה והכשרונות האמיתיים שיתגלו במסגרתה", נמסר מהזכיינית.

 

בתוך כך, מודיעים היום ב"רשת" כי הזמר והיוצר רמי קליינשטיין נבחר לשמש כמנטור בתוכנית. קליינשטיין הוא השלישי עליו מודיעה הזכיינית נוסף לאביב גפן ושלומי שבת, ובקרוב יפורסם שמו של המנטור הרביעי והאחרון.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של נענע10 ברנז'ה >>>

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by