בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פרסום ושיווק 
מוטי מורל: "מה שהעם צריך זו אמפטיה ולא מצגת פאוור פוינט"  
 
 "הציבור צריך להזדהות עם נושא המסר". נתניהו, במסיבת העיתונאים בשבוע שעבר    צילום: חדשות 10    
פרסום ושיווק |
 

ראובן אדלר: "המשבר הזה הוא בעיקרו PR ובמשבר כזה נמדד כוחו של מנהיג. נתניהו יכול היה להתמודד עם זה בקלות, אבל במקום זה הוא משדר פאניקה" • נתנו ליח"צנים לדבר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

אם יש דבר אחד שכולם מסכימים עליו זה שלתקשורת תפקיד מכריע בעיצוב המחאה בתודעה ובשטח - אך נדמה ששני הצדדים - גם נתניהו וגם מארגני המחאה, נכשלים בהתנהלות מולה. אולם, בניגוד לחבורה הלא מאורגנת של האנשים הצעירים והלהוטים, דווקא מבנימין נתניהו ציפו כולם להתנהלות מהוקצעת.

 

יועצי תקשורת ואנשי אסטרטגיה וניהול משברים תקשורתיים מסתכלים על הפאניקה מהצד במה שנראה כמקרה המבחן המרתק ביותר בתולדות המקצוע שלהם בישראל, ומסכימים שהפעם בלי שינוי מבפנים, לא יתקיים שינוי שם בחוץ.

 

"זו טעות נפוצה להפריד בין בין התנהלות תקשורתית לבין התנהלות מהותית", אומר היועץ האסטרטגי רוני רימון, ממשרד יחסי הציבור רימון כהן שנקמן. "רוב מקבלי ההחלטות, בכל הסקטורים חושבים שלא משנה מה הם יעשו אלא חשוב מה הם יגידו - ובסוף מערך יחסי הציבור יתגבר על זה. זו טעות, השינוי צריך להיות מהותי". 

 

"חד משמעית, הממשלה צריכה להחליף דיסקט", אומר יועץ התקשורת מוטי מורל. "המציאות משתנה לנתניהו מול העיניים והממשלה שלו ממשיכה לדקלם את אותם מסרים שוב ושוב. הם צריכים להפנים שאם אתה רוצה שהמסר שלך ייקלט אתה צריך לביא לא רק את המסר הנכון - אלא גם לשדר באורך הגל הנכון - אחרת אין מי שיקלוט את המסר. מה שהעם צריך זו אמפטיה ולא מצגת פאוור פוינט, המסר הזה פשוט לא עובר".

 

"נתניהו הוא לא נושא המסר הנכון"

"יכול היה להתמודד עם זה בקלות". אדלר
 "יכול היה להתמודד עם זה בקלות". אדלר 
 צילום: בוצ'צ'ו 
 

גם ראובן אדלר, מחברי פורום החווה המפורסם של רוה"מ לשעבר אריק שרון, מסכים שמסרי הממשלה לא יוצאים רחוק מירושלים: "נראה לא רק שהמסרים של הממשלה לא עוברים, גם אין נכונות בצד השני להקשיב וזה יוצר אצל נתניהו פאניקה שניכרת היטב. המשבר הזה הוא בעיקרו PR (יחסי ציבור ד.א.) ובמשבר כזה נמדד כוחו של מנהיג. נתניהו יכול היה להתמודד עם זה בקלות, אבל במקום זה הוא משדר פאניקה".

 

"הציבור צריך להזדהות עם נושא המסר, ונתניהו הוא לא נושא המסר הנכון", אומר מוטי מורל. "ייתכן והוא צריך לתת למישהו אחר להעביר את המסרים שלו. בהתחלה הוא שלח את משה כחלון שיודע לתת לציבור אמפתיה, אבל עם השמועות על כיוונו לתפקיד שר אוצר - ביבי נסוג מזה. אולי אם כבר בהתחלה הוא היה ממנה אותו כשר אוצר - אפילו כצעד סימבולי - זה היה יוצר תגובה הולמת ומביא לעם מישהו שמדבר אליו בגובה העיניים".

 
 

"כמו בחיים גם בתקשורת, הכי טוב לומר את האמת"

"להביא מישהו שמדבר בגובה העיניים". מורל
 "להביא מישהו שמדבר בגובה העיניים". מורל 
 צילום: ערוץ 10 
 

מעין נוה, יועץ אסטרטגי ומנכ''ל חברת קום אנד סנס תקשורת ואסטרטגיה, המלווים את מאבק הרופאים המתמחים, מזהה את האסטרטגיה הנוכחית של נתניהו כשגויה. "נתניהו משתמש בגישת הפירוק וההרכבה, הוא מפרק את המחאה לכלל חלקיה ומנהיגיה מתוך זיהוי מצב עם ריבוי מנהיגים שבו רב השונה על המשותף שבו ניתן להקטין את המחאה וזו טעות", הוא אומר.

 

"הוא צריך לבוא ולומר 'טעינו, פישלנו. לא הכל באשמתי, אמנם, יש פה מדיניות ארוכת שנים שלא הצליחה לחבר בין מדיניות של שוק חופשי למידינות של רווחה, אבל אני קשוב לעם והמצב הולך להשתנות, האג'נדה שלנו הולכת להשתנות'". דברים דומים אומר גם רוני רימון: "כמו בחיים גם בתקשורת, הכי טוב לומר את האמת. נתניהו צריך לומר 'חברים, אנחנו ערים למצב ומסכימים שמגיע לכם פתרון'".

 

לדברי רימון, "הוא צריך להקציב תקופה ריאלית שיקח לגבש את הפתרון, למשל, שלושה שבועות, ולהציג תכנית מגובשת. בתור ממשלה אחראית הם צריכים להציב את פרק הזמן שהם צריכים ולהודות בפני העם: 'אנחנו לא נשלוף תכניות ככה סתם. רוצים להפגין? בסדר, תנו לנו זמן להציג את התכניות שלנו'".

 

 

 

"ספטמבר - הזדמנות עבור נתניהו ליצור את הספין המדיני ולרכוב עליו"

"נותן ומבטיח, אבל לא מקבל שום דבר בתמורה". נוה
 "נותן ומבטיח, אבל לא מקבל שום דבר בתמורה". נוה  
 צילום: יחצ 
 

"הממשלה לא תגמור את המשבר הזה בלי להכניס יד לכיס ולהוציא ממנו בין 15 ל-15 מליארד ש"ח", אומר רימון.

 

"בינתיים נתניהו נותן מעט מאוד כסף, או הבטחות ששוות כסף, אבל לא מקבל שום דבר בתמורה - למשל, דרישה לפרישה מהמאבק של הסטודנטים לדוגמא. זאת לצד חבילת הטבות שתוצג למעמד הביניים ותדוברר כמו שצריך ובאופן מסודר".

 

מעין נוה מזהה כבר את השלב הבא עליו חושבים בסביבת ראש המשלה: "הכדור הגדול שמתגלגל לכאן הוא ספטמבר, וזו הזדמנות עבור נתניהו ליצור את הספין המדיני ולרכוב עליו", הוא אומר ומתכוון להכרזה החד-צדדית של הפלסטינאים על מדינה. "אני בטוח שזה כבר נמצא על השולחן, וחזרה לשיח המדיני המזוהה עם נתניהו יכולה לצמצם את המחאה".

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של נענע10 ברנז'ה >>

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by