בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
הותר לפרסום: איש תקשורת נעצר בחשד לאונס, התיק נסגר מחוסר ראיות 

הותר לפרסום: איש תקשורת נעצר בחשד לאונס, התיק נסגר מחוסר ראיות

 
תקשורת |
 

בית המשפט צמצם את צו איסור הפרסום, שהוטל על הפרשה במסגרתה איש תקשורת מוכר נעצר בתחילת מארס. המתלוננת טענה כי סוממה ונאנסה, אך החשוד הכחיש את המיוחס לו. בעקבות חומר החקירה הבעייתי, שחלקו הגיע לידי נענע 10, התיק נסגר. "נעשה לאיש הזה עוול", אמרו מקורביו. ארגוני הנשים: "אם אין מספיק ראיות, זה לא אומר שהעבירה לא נעשתה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בית משפט השלום בתל אביב יפו דחה אתמול את בקשת איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בישראל להתיר לפרסום את שמו ופרטיו של איש תקשורת, שנעצר בתחילת חודש מארס בחשד לביצוע אונס ומעשה סדום, והתיק בעניינו נסגר מחוסר ראיות. יחד עם זאת, התיר השופט בני שגיא לצמצם את הצו באופן שניתן יהיה לפרסם את פרטי הפרשה.

 
יומיים לאחר המפגש, המתלוננת שלחה מייל. "לא היה מתוכנן שמישהו יקרא את זה"
 יומיים לאחר המפגש, המתלוננת שלחה מייל. "לא היה מתוכנן שמישהו יקרא את זה" 
 צילום: GettyImages/אימג'בנק (אילוסטרציה) 
 

בתחילת חודש מארס הגישה אישה תלונה נגד אותו איש תקשורת, ששמו מוכר לציבור הרחב מתחום עיסוקו. השניים הכירו בפייסבוק בחודש ינואר, והמתלוננת טענה כי הוא סימם אותה באמצעות "סם האונס" לאחר שהסכימה להיפגש עמו, ואנס אותה בבורוטאליות מספר פעמים. חודש לאחר מכן היא הגישה תלונה במשטרה. מקורביו של האיש מסרו לנענע 10 כי בחקירתו במשטרה ביקש איש התקשורת לעבור בדיקת פוליגרף בדבר השימוש בסם, ובבדיקה שנערכה במשטרת מרחב הירקון הוא הכחיש את הדברים ונמצא דובר אמת. המתלוננת עצמה לא עברה בדיקת פוליגרף.

 

המתלוננת לא פנתה לטיפול רפואי לאחר המפגש שבו לטענתה נאנסה, ורק שלושה שבועות לאחר מכן היא הופנתה לבדיקה רפואית על ידי המשטרה. בבדיקה זו לא נמצאו שום סימנים גופניים המעידים על אונס. חלקים מחומר החקירה שהועברו לידי נענע 10 מראים כי בפני המתלוננת הוצגו הודעות ששלחה לאיש יומיים לאחר המפגש ביניהם, ומהן עולה כי ניסתה לשכנע אותו להיפגש שוב. שנשאלה על כך אמרה: "אין לי מה להגיד על המייל הזה. הוא בא לרעתי ובגדול. זה לא היה מתוכנן שמישהו יקרא את זה". בנוסף, נמצאו בעיות בתמונות שסיפקה לחוקרים ומציגות חבלות שנגרמו לה, לכאורה.

 

בסמוך להגשת התלונה נגד האיש הוצא לבקשת המשטרה צו איסור פרסום גורף מטעמים של טובת החקירה, ובמקביל שוחרר החשוד לביתו בתנאים מגבילים. "זכותה של אישה לומר לא לכל הצעה בדבר יחסי מין, אולם השאלה היא במקרה זה האם די בעוצמת החשד על מנת להותיר את החשוד במעצר", כתב השופט בהחלטה. עוד באותו יום הוגש ערר על החלטת השחרור ונדחה. בסוף חודש אפריל ביטל השופט את צו איסור הפרסום שהוצא לבקשת המשטרה, והוציא צו איסור פרסום חדש לבקשת עורך דינו של איש התקשורת. כחודש לאחר מכן הודיעה הפרקליטות על סגירת תיק החקירה מחוסר ראיות.

 

לפני שבועיים ערך השופט שגיא דיון בבקשת איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית להתיר את פרסום שמו ופרטיו של האיש על מנת לעורר דיון ציבורי בפרשה. עו"ד אסל שייצג את המבקשת אמר בדיון: "יש אינטרס שנשים אחרות תדענה שהיה דבר כזה... נסגר מחוסר ראיות הכל בסדר, האיש לא עמד לדין, אך מבחינה פורמאלית שהיה דבר כזה". עוד נטען כי "זכות הציבור לדעת מקבלת חשיבות מיוחדת שעה שמדובר בחשוד שהוא איש ציבור או מפורסם". נציגי איש התקשורת טענו כי הכוונה המסתתרת מאחורי הבקשה אינה רצון לקיים דיון ציבורי, אלא רצון לבצע במשיב משפט שדה ולינץ' ציבורי". נציגי המדינה סרבו לקחת צד בדיון.

 

אתמול, כאמור, דחה השופט את בקשת המתלוננת ובאי-כוחה לתיר את פרסום שמו של האיש: "לא שוכנעתי כי פרסום שמו של המשיב לאחר סגירת התיק בהיעדר ראיות מספיקות יקדם דיון זה במישור הענייני ולא במישור הרכילותי", כתב השופט שגיא, והתיר כאמור לפרסם את דבר הפרשה, אך ללא שמו ופרטיו המזהים של האיש.

 

מקורביו של איש התקשורת: "זו התלונה השלישית שלה שנסגרת"

 

מקורביו של האיש מדגישים כי התלונה היא שלישית במספר שמגישה האישה ונסגרת מחוסר ראיות, ובמקביל מפנים אצבע מאשימה לארגוני הנשים ומאשימים אותם במתקפה לא מבוססת שמטרתה לשרת את המסרים שהם מנסים לקדם. "נעשה לאיש הזה עוול, והוא פשוט קורבן של ארגוני הנשים", אומר לנענע 10 אחד ממקורביו. "נעשה לו ולקריירה שלו נזק גדול מאוד. הן פשוט ניצלו את זה שהוא ידוען על מנת לקדם את המסרים שלהן על חשבונו וזו טעות אסטרטגית".

 

מנגד, אומרת אפרת אורן, דוברת ארגוני הנשים: "יש אמנם מקרים שבהם אין מספיק ראיות לעבירה פלילית בבית משפט, אך זה לא אומר שעבירה כזו לא נעשתה. אולי אין מספיק ראיות בכדי להוכיח את זה בבית משפט, אך אם זה יעלה לדיון ציבורי אולי זה ייראה אחרת. אולי הראיות שדרושות לתיק הזה הן מחמירות מדי ואולי צריך לשקול שוב", אומרת אורן ומוסיפה: "אין ספק שהיותו איש תקשורת תורמת לכך שכלי התקשורת לא ביקשו להסיר את הצו. אם היה מדובר בפולטיקאי, זה היה נראה אחרת". 

 

עו"ד כרמל בתו המייצג את האיש מסר בתגובה: "מרשי מסר בחקירתו כי בינו לבין המתלוננת התקיים מפגש אחד בלבד במהלכו קיימו יחסי מין בהסכמה. מרשי חזר וטען כי המדובר בתלונת שוא שנולדה כנקמה על רקע סירובו להפגש עם המתלוננת בשנית למרות בקשותיה, זאת משום שגילתה כלפיו התנהגות אובססיבית במהלך המפגש היחיד בניהם ובימים שלאחריו. מרשי נבדק על פי בקשתו בפוליגרף של משטרת ישראל ונמצא דובר אמת. שופט בית המשפט השלום ושופטת בית המשפט המחוזי בת"א שבחנו את חומר החקירה הרב שנאסף שכלל גם הודעות וצ'אטים באמצעות האנטרנט, קבעו כי הראיות מצביעות על תימוכין לגרסתו של מרשי".

 

עו"ד ליאת קליין המייצגת את איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בישראל מסרה בתגובה: "זהו תיק חקירה שבה חשד לעבירת אונס חמורה, שהוחלט לסגור מהיעדר ראיות, ולבקשתו של האיש הוטל צו איסור פירסום גורף. יחד עם המתלוננת הגשנו בקשה להסיר את הצו עוד בשלב החקירה, וזאת ממקום עקרוני של של צווי איסור פרסום בשלב החקירה. מדובר בצו שהוא חריג בנסיבות שלו, וחריג יותר הוא שאף כלי תקשורת לא ביקש להסיר את הצו. אנו מעוניינים להשיג שיח על החלטת בית המשפט של איסור הפרסום וזכות הציבור לדעת ומעוניינים למחות על כך שהתיקים נסגרים בצורה קלה שכזו כאשר לא מתאמצים להשיג ראיות".

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by