בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
ראש בריא, מיטה חולה: כך מגייסים עיתונאים ב"ידיעות אחרונות" 
 
 בית ידיעות אחרונות    צילום: itayba, ויקיפדיה העברית    
תקשורת |
 

רוצים לשמש ככתבי הבריאות הבאים ב"עיתון של המדינה"? שלחו מייל ליח"צנית הבכירה בתחום, המסייעת בהליך בחירתם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

איך מגייסים ב"עיתון של המדינה" כתב חדש? בישראל שנת 2011 כבר לא צריך להתאמץ. לנענע10 נודע כי ב"ידיעות אחרונות" מחפשים כתב לענייני בריאות שיעבוד תחת כתבת הבריאות הבכירה של העיתון שרית רוזנבלום, ולמלאכת החיפושים נרתמה לא פחות מאשר נאוה עינבר, בעלת משרד יחסי הציבור המתמחה בתחום הבריאות והרפואה שקיבלה פניה בנושא מגורם בעיתון.

 

עינבר, שהייתה בעבר דוברת האגודה למלחמה בסרטן ומשנה למנכ"ל במשרד רן רהב תקשורת, קיבלה בשבוע שעבר הודעה מ"ידיעות אחרונות" אודות המשרה הפנויה ובקשה לסייע בחיפושים. עינבר פרסמה בתחילת השבוע את המודעה הבאה בקרב קהילת אנשי פרסום, שיווק ויחסי ציבור:

"רוצה להשפיע על עתיד בריאות הדור הבא? הנה מודעת דרושים בשבילך. לכלי תקשורת מוביל דרוש בדחיפות כתב בריאות, צעיר, חרוץ ואמין. אפשר לשלוח קורות חיים למייל שלי עד מחר סוף היום ואני מעבירה למקבלי ההחלטות...מי שעובד כרגע באיזה כלי תקשורת אחר ורוצה לשמור על דיסקרטיות, היא אכן תישמר".

 

ענבר נמנעה מלציין את זהותו של גוף התקשורת, "ידיעות אחרונות" כאמור, אך כתבה כי מדובר ב"תפקיד של פעם במאה שנה". למודעה צרפה ענבר את כתובת המייל הפרטית שלה, ולנענע10 נודע כי אל ידיעות אחרונות העבירה בין 20 ל-30 טפסי קורות חיים שהגיעו אליה.

 

"ביקורת קשה על מה שנתפס כניגוד עניינים חמור"

 

עיתונאי בתחום הבריאות: "הגיוני שאיש יח"צ ימליץ לעיתון על מישהו ספציפי שהוא מכיר שמתאים לתפקיד, אבל בין זה לבין לפרסם מודעה ציבורית בסגנון של חברת כח אדם, כפי שעשתה עינבר, יש הבדל רב. ראוי הייתה שלכל הפחות תעשה זאת בדיסקרטיות, למרות שזה לא מפתיע שהיא לא רואה בזה שום בעיה"

 

נאוה עינבר הייתה מנכ"ל משותף ושותפה במשרד יעל קופר תקשורת שהתמחה בבריאות, עד לסגירתו באוקטובר 2007. היא זכתה פעמיים בפרס האריה השואג של האיגוד הישראלי ליחסי ציבור ודוברות בו היא מכהנת כחברת הנהלה ובשנת 2006 נבחרה לאחת מחמישים הנשים המשפיעות במשק של "ליידי גלובס". ענבר גם מנהלת את פורום יחסי ציבור ודוברות של ynet. עם לקוחות משרדה שהוקם לפני ארבע שנים נמנים מוסדות, חברות ומלכ"רים בתחום הרפואה והבריאות והוא עוסק גם במהלכי לובינג וקשרי ממשל של לקוחותיו מול הכנסת והממשלה.

 

באתר המשרד נכתב כי "למשרד קשרים הדוקים וקרובים, המבוססים על יחסי אמון, עם כתבי הבריאות, הרפואה, בכל אמצעי התקשורת בישראל". במקרה זה, יש הרואים באותם קשרים הדוקים וקרובים פגיעה של ממש בחופש העיתונות ודוגמא חיה כיצד יכולים אנשי יחסי ציבור להשפיע בדרכים מתוחכמות על אופי הסיקור של הגופים אותם הם מייצגים.

 

אנשי תקשורת שנתקלו במהלך מעבירים ביקורת קשה על מה שנתפס בעיניהם כניגוד עניינים חמור, שכן במידה ואכן יגויס כתב בריאות לעיתון באמצעות ענבר הוא עלול להימנע מסיקור עיתונאי שלילי וביקורתי של גופים המיוצגים על ידי משרדה של ענבר ונופלים תחת תחום סיקורו החופף לתחום עיסוקה.

 

 

 
 

"איפה האתיקה פה? זה מזעזע"

 

דובר בכיר: "האם ראוי שלאישה שמדבררת חצי מענף הבריאות בארץ תהיה יד בבחירת העיתונאי מולו תעבוד? הרי בוודאי שהבן אדם שייבחר לתפקיד בתיווכה של ענבר יהיה חייב לה לאחר מכן, ובבוא היום, כשתרצה להכניס אייטם שאין לו שום ערך חדשותי, לעיתון הגדול במדינה - איך יוכל לסרב?"

 

"ניגוד האינטרסים הוא ברור", אומר לנענע10 איש תקשורת העוסק בתחום הדוברות. "האם על פי עינבר יישק דבר? האם ראוי שלאישה שמדבררת חצי מענף הבריאות בארץ תהיה יד בבחירת העיתונאי מולו תעבוד? הרי בוודאי שהבן אדם שייבחר לתפקיד בתיווכה של ענבר יהיה חייב לה לאחר מכן, ובבוא היום, כשתרצה להכניס אייטם שאין לו שום ערך חדשותי, לעיתון הגדול במדינה - איך יוכל לסרב? נראה שהכללים קצת היטשטשו, והגבולות האתיים כבר לא כל כך ברורים כפי שהיו. זה מצער מאוד, ובעיקר מביא לזילות של המקצוע הכל כך חשוב הזה״.

 

"הקשר הקרוב בין עיתונאים ליחצ"נים הוא לא דבר חדש", אומר עיתונאי בתחום הבריאות. "הגיוני שאיש יח"צ ימליץ לעיתון על מישהו ספציפי שהוא מכיר שמתאים לתפקיד, אבל בין זה לבין לפרסם מודעה ציבורית בסגנון של חברת כח אדם, כפי שעשתה עינבר, יש הבדל רב. ראוי הייתה שלכל הפחות תעשה זאת בדיסקרטיות, למרות שזה לא מפתיע שהיא לא רואה בזה שום בעיה". "יש פה בעייתיות מאוד קשה", אומר גורם אחר בתחום, "הרי אתה חייב לה משהו אחר כך, ואותו כתב בריאות שייבחר יתייחס הרבה יותר ברצינות לדברים שהיא מוציאה או יסקר אותה בצורה אוהדת. איפה האתיקה פה? זה מזעזע".

 

שרית רוזנבלום סירבה להגיב לדברים. תגובות "ידיעות אחרונות" ונאוה עינבר טרם התקבלו.

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by