בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
22.9% מהצופים בישראל צפו בחתונה המלכותית 
 
 וויליאם וקייט    צילום: Gettyimages/ אימאג'בנק    
תעשייה |
 

בשידורי ערוץ 1 צפו 6.1%, במשדר של ערוץ 10 צפו 3.8%, ובערוץ 2 עמד ממוצע הצפייה על 10.6% • האומדן המוקדם של מספר צופי הטלוויזיה בשידור החי של טקס הנישואים עמד על שני מיליארד צופים ברחבי העולם, לא כולל כ-400 מליון גולשי אינטרנט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

אחד מכל שלושה אנשים בעולם צפה אתמול בחתונה המלכותית של הנסיך ויליאם ובחירת ליבו קייט מידלטון, כך עולה מהערכה ראשונית של גופי שידור ברחבי הגלובוס.

 

כזכור, לפני שלושים שנה, ביולי 1981, נישאה דיאנה ספנסר לנסיך ויליאם ובמה שהוגדר כ"חתונה המאה" הפכה דיאנה לנסיכה מוויילס בטקס שנצפה על ידי 750 מליון איש ברחבי העולם - מספר שיא באותם הימים. כמעט דבר לא השתנה במהלך העשורים מבחינת הטקס הממלכתי עצמו, אך מבחינת היערכות אמצעי התקשורת והיקף שידורו של הטקס כיום - כמעט ואין מקום להשוואה.

 

חתונתם של ויליאם וקייט סוקרה כאירוע מדיה נרחב וחסר תקדים בכל קנה מידה תקשורתי, מהסוג בו מתגייסים אמצעי התקשורת ונערכים לכתיבת ההיסטוריה. מתחילת השנה הציפו את כלי התקשורת בעולם אירועים טרגיים כמו רעידות האדמה בניו-זילנד ויפן והמהומות בארצות ערב, ונראה כי שעתו היפה של בית המלוכה הבריטי הייתה בדיוק מה שעולם המדיה חיכה לו.

 

קים מרטין, מנהל רשת הטלוויזיה האמריקאית WE tv אמר: "בסקאלה של אחד עד עשר באירועי טלוויזיה גדולים - האירוע הזה הוא עשר פלוס פלוס", ונראה כי דייק בדבריו: החתונה תועדה ושודרה באופן שלא היה מבייש אף אירוע היסטורי לא רק מבחינת מספר הצופים, אלא גם מבחינת שעות שידור והיערכות כוח האדם לשידורים.

 

רשת BBC: מעל 400 אנשי צוות ו-184 שעות שידור

 

קים מרטין, מנהל רשת הטלוויזיה האמריקאית WE tv: "בסקאלה של אחד עד עשר באירועי טלוויזיה גדולים - האירוע הזה הוא עשר פלוס פלוס". ואכן, החתונה תועדה ושודרה באופן שלא היה מבייש אף אירוע היסטורי לא רק מבחינת מספר הצופים, אלא גם מבחינת שעות שידור והיערכות כוח האדם לשידורים

 

רשת BBC, המגדירה עצמה כ"הבית של החתונה המלכותית", העסיקה מעל 400 אנשי צוות והקדישה 184 שעות שידור לאירוע בשבוע שידורים חגיגי ומיוחד, במהלכו מלבד השידור החי הוקרנו שעות של חומר דוקומנטרי על בית המלוכה ותוכניות בידור הנוגעות לחתונה המלכותית. מדובר בזמן מסך של פי חמישים לערך מזה שהוקדש לאירוע, לצורך ההשוואה, בערוצי החדשות בישראל. ברשת ABC האמריקנית הוקדשו לאירוע 16 וחצי שעות שידור שהחלו עם תוכניות הבוקר - במדינה הנמצאת בין חמש לשמונה שעות אחרי הממלכה הבריטית.

 

רשת CNN לבדה שלחה ללונדון 125 כתבים, צלמים ואנשי צוות, מספר גבוה במיוחד בהתחשב בעובדה שחמישים מכתביה עדיין פזורים במדינות ערביות ומסקרים את המהומות. אלה הצטרפו לכ-4,500 אנשי תקשורת נוספים שסיקרו את החתונה, מחציתם זרים.

 

רשתות הטלוויזיה היחידות שהורשו לצלם את הטקס עצמו שנערך בכסיית וסטמינסטר היו BBC, סקיי  ו-ITV הבריטיות, ואלה מכרו את הפול לרשתות הזרות: NBC העבירה את שידוריה דרך ITV, פוקס העבירה דרך סקיי, CBS ורשת ABC העבירו את שידורי ה-BBC  בפול שהועבר בשידור חי גם ביוטיוב לראשונה בתולדות בית המלוכה. הערוץ המשדר זכה ליותר מ-5 מליון צפיות ודורג במקום הרביעי בערוצים הנצפים ביותר באותו היום בבריטניה. דובר ה-BBC אמר שמכירת הפול של השידור החי כיסתה את עלויות ההפקה, אך לא הניבה רווח משמעותי לרשת.

 

תקרית מביכה נרשמה כאשר רשת ABC נדרשה לבטל תוכנית מיוחדת שתוכננה עם חבורת הקומיקאים האוסטרלית "דה צ'ייסר", כתנאי לשימוש בחומרים של ה-BBC. ההוראה החריגה הגיעה ישירות מבית המלוכה, שלא התיר שימוש בחומרים לצרכי קומדיה.

 
 

"קודם כל ריטואל ציבורי ענק"

 

תקרית מביכה נרשמה כאשר רשת ABC נדרשה לבטל תוכנית מיוחדת שתוכננה עם חבורת הקומיקאים האוסטרלית "דה צ'ייסר", כתנאי לשימוש בחומרים של ה-BBC. ההוראה החריגה הגיעה ישירות מבית המלוכה, שלא התיר שימוש בחומרים לצרכי קומדיה

 

האומדן המוקדם של מספר צופי הטלוויזיה בשידור החי של טקס הנישואים עמד על שני מיליארד צופים ברחבי העולם. למספר זה נוספו כ-400 מליון של גולשי אינטרנט שנהנו משידורי סטרימינג (הזרמת מדיה) בשידור חי בערוצי רדיו ושידורים אינטרנטיים, לראשונה בתולדות בית המלוכה.

 

לכך יש להוסיף כמיליון איש שצפו בחתונה ללא תיווך ברחובות לונדון, ובאחוזים מדובר בסך הכל בכ-35% מאוכלוסיית העולם. חברות לניתוח תוכן איטרנטי דרגו את האירוע כהשישי הגדול ביותר בתולדות האינטרנט. למקרא נתונים אלה כמעט וקשה לזכור את החתונה המלכותית הראשונה ששודרה בטלוויזיה אי פעם - חתונתה של הנסיכה מרגרט שנערכה לפני חמישים ואחד שנה - בה צפו כעשרים מליון איש בלבד.

 

 

 

"משימה לא פשוטה ששמורה בדך כלל לאסונות"

סיקור אובסיסיבי של כל צעד ושעל. ההכנות לחתונה
 סיקור אובסיסיבי של כל צעד ושעל. ההכנות לחתונה 
 צילום: GettyImages/אימאג'בנק 
 

"בישראל שמחו על ההזדמנות להעביר לצופים משהו אופטימי, וזה מסוג האירועים שאנחנו אוהבים", אומר גורם בערוץ 10 שהיה מעורה בפרטי השידור. "הוויז'ואלז היו מדהימים, אווירת השידור הייתה טובה, וזו הייתה חגיגה תקשורתית. לרתק צופים למסך ביום שישי אחר הצהריים זו משימה לא פשוטה ששמורה בדך כלל לאסונות".

 

שלושת הערוצים שידרו את החתונה במלואה בשידור ישיר מהשעה 12:00 ועד 15:30. בשידורי ערוץ 1 בהגשת דוד ויצטום צפו 6.1%  בממוצע, במשדר של ערוץ 10 בהגשת רומי נוימרק ויעקב אלון צפו 3.8%, ובערוץ 2 עמד ממוצע הצפייה על 10.6%. סך-הכל צפו בחתונה בשלושת הערוצים 22.9% מהצופים בישראל.

 

אך יש גם המבקרים את אינטנסיביות הסיקור הטלוויזיוני של הטקס, שלכשעצמו נמשך בסך-הכל 12 דקות אם מסירים ממנו את זמן המקהלה. רוברט תומפסון, מומחה לתרבות פופלארית וטלוויזיה, כתב לאתר פוקס-ניוז: "כמו בית המלוכה עצמו, גם האירוע הזה הוא קודם כל ריטואל ציבורי ענק. הוא נותן להרבה אנשים הזדמנות להיות ניזונים מאותו גרון תרבותי, למרות שמתרחשים דברים הרבה יותר חשובים".

 

שידורים חיים במהלך ההיסטוריה - כמה צפו ברחבי העולם?

- 1963 -  הלווית ג'ון קנדי: 180 מליון צופים

- 1969 -  נחיתת אפולו על הירח: 600 מליון צופים

- 1981 -  חתונתם של צ'ארלס ודיאנה: 750 מליון צופים

- 1997 -  הלווית הנסיכה דיאנה: 2 מיליארד צופים

- 2006 -  גמר גביע העולם בכדורגל: 715.1 מליון צופים

- 2008 -  טקס פתיחת האולימפיאדה בבייג'ינג: מיליארד צופים

- 2010 -  מבצע חילוץ הכורים בצ'ילה: מיליארד צופים

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by