בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
זינוק במספר התקיפות של עיתונאים בידי שירותי הביטחון הפלסטיניים 
 
 פגעו בעיתונאים עצמאיים שנחשדו בהכנת כתבות ביקורתיות כלפי הרשות. הפגנת עיתונא    צילום: רויטרס    
תקשורת |
 

מדו"ח חדש של ארגון Human Rights Watch, עולה כי ב-2010 זינק ב-45% מספר אירועי התקיפה הגופנית, וההפרות האחרות של זכויות העיתונאים בידי כוחות ביטחון פלסטיניים, הן ברצועת עזה והן בגדה המערבית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

זינוק במספר הפרות הזכויות של עיתונאים פלסטינאים בגדה המערבית וברצועת עזה בידי כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית, כך על פי דו"ח של ארגון Human Rights Watch.

 

בדו"ח חדש שפרסם היום הארגון נקראות הרשויות הפלסטיניות בגדה המערבית וברצועת עזה למצות את הדין עם כוחות הביטחון שלהן על פגיעות שיטתיות וחמורות. בדו"ח אף נקראים גורמים זרים התורמים כסף לרשות הפלסטינית להתנות את הסיוע שניתן לכוחות הביטחון בכך שיינקטו צעדים מוחשיים למיצוי הדין עם הפוגעים.

 

בדו"ח "אם אין חדשות, אין חששות: פגיעת כוחות ביטחון פלסטיניים בעיתונאים", שאורכו 30 עמודים, מתועדים מקרים שבהם כוחות ביטחון עינו עיתונאים, הכו אותם ועצרו אותם באורח שרירותי, החרימו את ציודם ואסרו עליהם לצאת את גבולות הגדה המערבית ורצועת עזה.

 

על פי הדו"ח, מספר התקריות המדווחות שבהן שירותי הביטחון של הרשות הפלסטינית בגדה המערבית הטרידו עיתונאים במסגרת פעילות רשמית זינק במהלך המתקפה הישראלית על רצועת עזה בחודשים דצמבר 2008 וינואר 2009. זינוק זה היה אמנם זמני, אך קיימת גם מגמה כללית של החמרה בתופעות אלה. על-פי נתוני אחד מארגוני זכויות האדם, המרכז לפיתוח ולחירויות התקשורת, בשנת 2010 עלה ב-45% לעומת השנה שקדמה לה מספר אירועי התקיפה הגופנית, המעצר, הכליאה, ההחרמה השרירותית של ציוד וההפרות האחרות של זכויות העיתונאים בידי כוחות ביטחון פלסטיניים, הן ברצועת עזה והן בגדה המערבית.

 

ניפצו מחשבים, היכו עיתונאים

"הפרו שוב ושוב את זכויותיהם של עיתונאים המסקרים הפגנות עממיות". פעילי חמאס
 "הפרו שוב ושוב את זכויותיהם של עיתונאים המסקרים הפגנות עממיות". פעילי חמאס 
 צילום: רויטרס 
 

הדו"ח מבוסס על ראיונות שנערכו עם עיתונאים פלסטינאים, עם נציגי איגודי עיתונאים ועם גורמים ברשות הפלסטינית. במוקד הדו"ח עומדים שבעה מקרים שבהם כוחות ביטחון של הרשות הפלסטינית פגעו בעיתונאים, ומתועדים בו גם שני מקרים של פגיעה בעיתונאים בידי כוחות ביטחון הפנים של חמאס ברצועת עזה, שגם בה מצב העיתונאים בכי רע. ארגון Human Rights Watch אמר כי פגיעות שמבצעים חמאס ברצועת עזה וכוחות צבא ישראליים ברחבי השטחים הפלסטיניים הכבושים יעמדו במרכזם של דיווחים עתידיים.

 

לדברי הארגון, גם בימים האחרונים שירותי הביטחון של חמאס הפרו שוב ושוב את זכויותיהם של עיתונאים המסקרים הפגנות עממיות המתקיימות ברצועת עזה נגד הפילוג הפוליטי בין חמאס לבין הרשות הפלסטינית בהנהגת פתח. כך למשל, עיתונאים סיפרו לארגון Human Rights Watch כי ב-19 במארס 2011 פשטו כ-15 אנשי ביטחון של חמאס בלבוש אזרחי על משרדי סוכנות הידיעות רויטרס ברצועה, ניפצו מחשבים והכו עיתונאים, ואף כיוונו רובה אל אחד מהם ואיימו להשליך עיתונאי נוסף מהחלון. במקרה אחר, כתב תחנת הרדיו אל-קודס סיפר לארגון Human Rights Watch כי ב-27 במארס שוטרים איימו עליו, עלבו בו ועיכבו אותו למשך למעלה משעה לאחר שמתח ביקורת על גורמי בריאות של חמאס בדיווח ששידר. כוחות הביטחון ניגשו אליו ביום ההוא בעת שדיווח מתוך חדר מתים על אדם שכביכול נהרג בהתקפה צבאית ישראלית, אך התגלה כי הוא עדיין חי.

 

כפי שעולה מממצאי הדו"ח, מאז השתלטות חמאס על רצועת עזה בחודש יוני 2007, מרבית הפגיעות בעיתונאים, הן בגדה המערבית והן ברצועת עזה, היו קשורות למתיחות בין הרשות הפלסטינית לבין חמאס. בגדה המערבית, היעדים העיקריים לפגיעה היו עיתונאים שנחשדו על-ידי שירותי הביטחון של הרשות הפלשתינית כעובדים בערוצי טלוויזיה, תחנות רדיו, אתרי אינטרנט ועיתונים הנתפסים כאוהדים לחמאס או לארגונים אסלאמיים אחרים כמו הג'יהאד האסלאמי או בכלי תקשורת אחרים הנתפסים כביקורתיים כלפי הרשות.

 
 

"רוכשים לעצמם שם רע כמנגנונים התוקפים עיתונאים"

באחד המקרים שתועדו בדו"ח גזר בית דין צבאי של הרשות הפלסטינית בעיר ג'נין על עיתונאי הטלוויזיה טארק אבו זייד בן ה-34 עונש של שנה וחצי מאסר, על אף שתי פסיקות של בתי משפט אזרחיים שהורו לשחררו. אבו זייד היה הכתב של תחנת הטלוויזיה אל-אקצא בצפון הגדה המערבית, ובעבר עבד גם בעיתון א-ריסאלה שבסיסו ברצועת עזה. שני גופי התקשורת הללו נחשבים לאוהדי חמאס.

 

שירותי הביטחון של הרשות הפלסטינית גם פגעו בעיתונאים עצמאיים שנחשדו בהכנת כתבות העלולות להיות ביקורתיות כלפי הרשות הפלסטינית. בחודשים מארס ואפריל 2010 עצרו גורמי ביטחון של הרשות הפלסטינית את העיתונאי העצמאי ויוצר הסרטים מוחמד סלאחאת והחזיקו בו במשך 14 ימים בלי להגיש נגדו כתב אישום או להודיע לו על סיבת מעצרו. גורמי ביטחון חקרו אותו במשך כמה ימים על האפשרות שהוא עוסק בהכנת סרט תיעודי על הרשות הפלסטינית עבור אל-ג'זירה, רשת הטלוויזיה בלוויין אשר מרבה לבקר את הרשות הפלסטינית ונתפסת על-ידיה כאוהדת את חמאס. כוחות ביטחון של הרשות הפלסטינית שבו ועצרו את סלאחאת בחודש מאי 2010, והחזיקו בו במשך עשרה ימים נוספים, ובמועד מאוחר יותר מנעו ממנו אנשי מודיעין ירדנים להיכנס לממלכה משטח הגדה המערבית בטענה שלצורך המעבר נחוץ לו אישור מיוחד מהרשות הפלסטינית.

 

ברצועת עזה, אנשי שירות ביטחון הפנים של חמאס זימנו עיתונאים ביקורתיים לתשאול, בצעד שעיתונאים אלה פירשו כאמצעי הפחדה. גורמים בממשלה יצרו קשר עם עיתונאים כדי להזהיר אותם כי הסיקור שלהם "מוטה" או "משוחד". באחד המקרים, שירותי הביטחון של חמאס הטרידו עיתונאית המתגוררת בעזה ועובדת בעיתון "אל-חיאת אל-ג'דידה" האוהד את פתח. אנשי הביטחון ביקרו בביתה בשנת 2010 שוב ושוב, ואיימו עליה לאורך שלושה חודשים. במקרה אחר, משרד הפנים של חמאס זימן עיתונאי שפרסם מאמר על עינויים בידי רשויות חמאס במתקני מעצר סודיים, איים לנקוט נגדו צעדים משפטיים אם לא יפרסם התנצלות על המאמר, והזהיר אותו כי עליו לתקן את דיווחיו ה"מוטים". 

 

לדברי ג'ו סטורק, סגן מנהלת חטיבת המזרח התיכון בארגון Human Rights Watch: "כוחות ביטחון פלסטיניים רוכשים לעצמם שם רע כמנגנונים התוקפים עיתונאים שבסך הכול מנסים לעשות את עבודתם, ומהלכים עליהם אימים. הן הרשות הפלסטינית בגדה המערבית והן חמאס ברצועת עזה צריכים לשים קץ להתקפות הבוטות האלה על מימוש חופש הביטוי".

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by