בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עמוק בכיס 
נמרודי ורכיב מוותרים על השליטה ב"מעריב": נוחי דנקנר במו"מ לרכישת 50% ב-140 מיליון שקל  
 
עמוק בכיס |
 

דיסקונט השקעות הודיעה הבוקר לבורסה כי תזרים לעיתון 120 מיליון שקל ותרכוש חלק מאחזקותיו של רכיב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

גלגל ההצלה ל"מעריב" מגיע מכיוון לא צפוי: דיסקונט השקעות שבשליטת נוחי דנקנר דיווחה היום לבורסה כי היא מקיימת מגעים לרכישת השליטה (מעל 50%) במעריב החזקות תמורת 140 מיליון שקל, ותוך התחייבות להזרמת הון של לפחות 120 מיליון שקל לחברה.

 

מבנה ההחזקות הנוכחי במעריב כולל את עופר נמרודי, השולט בחברה דרך החזקה של כ-43% מהמניות על ידי הכשרת היישוב; החזקה של כ-30% על ידי זכי רכיב והחזקה של כ-20% על ידי ולדימיר גוז'ינסקי. בהודעה מצוין כי דנקנר ירכוש יותר מ-50% מהמניות, וכן ירכוש נתח ממניותיו של רכיב, אולם לא ידוע עדיין מהו נתח המניות שירכוש דנקנר מכל אחד משני מחזיקי המניות העיקריים.

 

משמעות ההודעה הנוכחית היא שרכיב, שנכנס להשקעה במעריב החזקות עד לא מזמן והזרים עשרות מיליוני שקלים, מוותר על השליטה בחברה, וכך גם נמרודי - בעלי השליטה בעיתון מזה שנים ארוכות. דנקנר הוא מהאנשים החזקים במשק: קונגלומרט אי.די.בי שבשליטתו מחזיק במגוון חברות ענק כמו סלקום, שופרסל, נטוויז'ן וכלל ביטוח. לדנקנר אין כיום אחזקות בערוצי טלוויזיה או עיתונים.

 

מעריב נתונה במצוקה כלכלית מזה תקופה ארוכה. לפני כשנה השקיע חתם רכיב על מזכר הבנות עם עופר נמרודי, שהחזיק עד אז ברוב מניות מעריב, לרכישת אופציה לאחזקה שווה בשליטה תמורת 15 מיליון דולר ולפי שווי חברה של 35 מיליון דולר. העסקה נקבעה ל-3 שלבים: בתחילה קיבל רכיב 22.5% ממניות החברה תמורת 10 מיליון דולר. לאחר מכן הזרים 5 מיליון דולר נוספים ועלה לאחזקה של 30%; ובשלב השלישי - שטרם יצא אל הפועל - רכיב קיבל אופציה להשוואת השליטה עם נמרודי.

 

"חוסר יכולת לפרוע את חובותיה לספקים שונים"

מוותר על השליטה. רכיב
 מוותר על השליטה. רכיב 
 צילום: בוצ'צ'ו 
 

בשבועות האחרונים אספקת העיתונים לקיוסקים וסופרמרקטים היתה משובשת, ככל הנראה, בשל מצוקת נייר. בשבועות האחרונים הודיעה מעריב על גל של קיצוצי שכר. בדיווחים שהוצאו לבורסה, נמסר כי חלה "הרעה מהותית" בתזרים המזומנים ובתוצאות החברה ברבעון הרביעי של השנה, הן ביחס לרבעון המקביל ב-2009 והן ביחס לרבעון השלישי של 2010. גורמים בסביבת "מעריב" הביעו דאגה בנוגע לכמות הנייר שיש במחסני החברה וליכולת של מעריב להמשיך להדפיס את העיתון באופן מסודר בשבועות הקרובים.

 

אי הזרמת ההון לחברת מעריב עלול להעמיד אותה במצב של חוסר יכולת לפרוע את חובותיה לספקים שונים. כך בנק הפועלים הודיע לפני כחוד כי הוא דורש פירעון חוב של 106 מיליון שקל ממעריב בתוך 7 ימים. מאוחר יותר שלחה מעריב צפירת הרגעה כשהודיעה על המשך המשא ומתן עם הבנק. לפי הדיווח מאותו היום, "החברה מתכבדת להודיע כי היא מנהלת דיון עם בנק הפועלים, ולמיטב הבנת החברה, לעת עתה, אין בכוונת בנק הפועלים להעמיד את חוב החברה לפירעון מיידי באמצעות פנייה לבית משפט".

 

בשבוע שעבר הודיעה מעריב רכיב בוחן אפשרות להזרים הון בהיקף של 40 מיליון שקל ל"מעריב הוצאת מודיעין" - החברה הבת של מעריב המפעילה את העיתון היומי. תמורת הזרמת ההון יועברו לרשותו של רכיב 60% ממניות החברה הבת. על פי ההודעה, ההון יועבר בחמישה תשלומים שווים, כאשר בגין כל תשלום יוקצו לרכיב 12% ממניות החברה הבת. הזרמת ההון מותנית במכירת פעילות בית הדפוס של החברה הבת והעברת תמורת המכירה לבנק הפועלים כנגד מחיקת חובות קבוצת מעריב. כן העסקה מותנית בהמרה למניות של הלוואות הבעלים כאמור, וביטול ערבויות של החברה הבת כלפי החברה האם. לא ברור כיצד תשתלב החלטה זו בתוך המגעים הנוכחיים עם דנקנר.

לפי כשבועיים פורסם כי דירקטוריון מעריב הסמיך את רכיב לנהל משא ומתן עם צד ג' למכירת בית הדפוס של מעריב, המשועבד לטובת הבנקים המממנים של הקבוצה. בימים אלה מתקיים מו"מ בין "ישראל היום" לבין מעריב למכירת הנכס, אך בשלב הראשון "ישראל היום" סירבו להצעה. ואולם, ככל הידוע, כעת נמשך המשא ומתן בין הצדדים.

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by