בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
לאחר דיון סוער בוועדת הכלכלה: קשת ורשת יורשו להחזיק במשותף בחדשות 2 עד 2015  
 
תעשייה |
 

כך מסתמן מהדיונים; יו"ר הוועדה, אופיר אקוניס, ביקש לנסח גרסה חדשה לחוק שתאריך הזיכיון הקיים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

קשת ורשת יורשו להחזיק במשותף בחדשות 2 עד 2015, כך מסתמן עם תום הדיון שנערך היום (ה') בוועדת הכלכלה. יו"ר הוועדה, אופיר אקוניס (ליכוד), ביקש שיוגש נוסח חלופי של החוק, שיקבע להאריך את האחזקה המשותפת של שתי הזכייניות ולא כפי שהוגש בתחילה. חברי הוועדה, ח"כים נוספים ואנשי שוק המדיה התייצבו כולם בנוכחות גבוהה לדיון.

 

היועצת המשפטית של משרד התקשורת, נגה רובינשטיין, אמרה בדיון כי נוסח החוק שהוגש לוועדה, לפיו קשת ורשת ייערכו מכרז על חדשות ערוץ 2 כאשר רק לחברה אחת יותר להחזיק בה, אינו תואם לעמדת שר התקשורת. לדברי רובינשטיין, השר (שלא הגיע לדיון היום) חושב שיש לאפשר לקשת ולרשת להמשיך להחזיק במשותף בחברת החדשות למשך כמה שנים, זאת בניגוד לעמדת הרשות להגבלים העסקיים, אשר שוללת אחזקה משותפת של שני ערוצים שונים בחברת חדשות אחת. יו"ר הוועדה אופיר אקוניס (ליכוד) ציין כי "אני לא זוכר כזה דבר הרבה שנים. גם ותיקי הכנסת לא זוכרים חקיקה שהסתבכה כך". אקוניס הודיע כי לא תיערך הצבעה בנושא היום.

 

ח"כ חיים אורון (מרצ) אמר כי חובתה של הוועדה היא לשאול האם כל המהלך הזה אכן נותן תשובה למטרה הראשונית. "אמרו שיש פה בעצם 3 נכסים (ערוץ 2 ושתי חברות חדשות) שתפוסים על ידי בעלי ההון, ואילו הציבור לא יכול להתקרב אליהם. אמרו 'נוציא הכל כסחורה לשוק ומי שרוצה יקבל וכך נפתח את השמים לתחרות'. תוך כדי הדיון, השמיים הפתוחים של ארץ ישראל הגדולה לא מכילים יותר מ-2-3 שחקנים. אף אחד כבר לא מדבר על שחקנים חדשים שיבואו. רק באים ואומרים שאין פה נפח לזה והכל יהיה חרטא. האינטרס שלי בכל הדיון הזה הוא לא מי יתחרה על 'כוכב נולד' או 'האח הגדול', אלא הוא קודם כל נושא החדשות. איו לי פתרון חוץ מאחד - אל תעשו את השינוי. תצאו מכל החוק הזה. תקפיאו אותו ל-3 שנים. תקימו ועדת מרדכי השנייה".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) אמרה בדיון: "יש לי גילוי נאות. עבדתי 5 שנים בחברת חדשות 2. חופש העיתונות מאוד יקר ללבי. ברגע שיקרה המהלך הזה, 5 טאלנטים מובילים שמביאים רייטינג יקבלו הצעות במשכורות גבוהות בהרבה כי שווה להשקיע בטאלנטים. לא משתלם להשקיע בתחקירנים וכתבי שטח שעושים את כל העבודה מסביב שמייצרת את החדושת. אנחנו לוקחים דבר שמתפקד מעולה ופשוט מחרבים אותו. אין דרך שחברת החדשות תינצל מהמהלך. שפכנו את התינוק עם המים. גרמנו נזק לעולם העיתונות.

 

"להערכתי", הוסיפה יחימוביץ', "לפחות אחת מ-3 החברות תינגף ותיעלם. אנחנו רוצים להרוס כבר עכשיו את אחת החברות? איזה היגיון יש בזה. ההצעה של ח"כ אורון לבטל החקיקה די קוסמת לי, אבל קשה לי להאמין שהממשלה תסכים לוותר על הדבר הזה. לחילופין, אנחנו צריכים לאפשר לחברת החדשות להתנהל עם שתי זכיינות. במקרה הזה תחרות לא תעשה טוב לצרכן".

 

יו"ר דירקטוריון חדשות 2, יהודה לנקרי, אמר כי "החקיקה הזאת מגיעה טרם זמנה. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו רפורמה מרחיקת לכת כזו. אני חושב שבעקבות הדברים שנאמרים כאן יש לשקול שיקול יסודי ומחודש תא כל המהלך הזה. אין לנו היכולת לפי שעה. סך הכל יש 3 ערוצים. כשזה מגיע למה שמקיים את מדורת השבט ומפצלים אותה ל'מדורות שבטים', אנחנו פורמים פרימה נוספת את החברה שלנו וזה לא רצוי. אני מבטא כמובן התנגדות כיו"ר חברת החדשות. התנגדות רדיקלית וקטגורית".

 

"הצעת החוק הזאת אומרת שאנחנו נסגרים"

מה הבעיה בהשך הבעלות? וייס
 מה הבעיה בהשך הבעלות? וייס 
 צילום: יח"צ 
 

אבי וייס, מנכ"ל חברת החדשות, ציין: "לא לחינם השאירו את נושא חברת החדשות לסוף. לאורך כל הדיונים הבנו שאין פתרון. אני מקריא פה מהפרוטוקול דברים שכחלון אמר - 'אין לנו כוונה לפגוע בחברה או להחליש אותה'. אנחנו מבינים היום שיש פה אי תמימות דעים בין השר לבין הצעת החוק. החוק כפי שהוא מנוסח כיום רוצח את חברת חדשות ערוץ 2. אנחנו כבר 17 שנה משדרים בבעלות משותפת של זכיינים. הצעת החוק הזאת אומרת שאנחנו נסגרים. הסיכוי היחיד שמישהו יממן אותנו מעכשיו זה רק לאפשר את המשך הבעלות של בעלי הבית ב-17 השנה האחרונות.

 

"מה אומרת גברת רובינשטיין ומשרד התקשורת? שחברת החדשות היא של המדינה. האם המדינה שמה שקל במהלך כל השנים האלה בחברת החדשות? האם כשחברת החדשות היתה בגירעון האם היא עזרה בשקל? כמובן שלא. כ-2 מיליארד שקל שמו הזכיינים ב-17 השנים האלה. בהצעה הזאת רוצים שנעשה מכרז על החברה בין קשת לרשת. האופציה היחידה שלנו לשרוד היא רק לאפשר לרשת וקשת להיות הבעלים שלנו גם בעתיד".

 

בשלב זה פנתה רובינשטיין לווייס ושאלה: "ולא תוכלו להיות באחזקה רק של בעל מניות אחד?". וייס ענה: "אם עכשיו רשת וקשת יודעים שרק אחד יחזיק בנו בעתיד ועוד צריכים לשלם למדינה כסף, הם מהיום מפסיקים לשלם מעבר למחויב בחוק שזה חצי מתקציב החברה. מה הבעיה בהשך הבעלות? יש סינדיקציה בכל העולם של חברות חדשות. לא מבין את הרעיון וההיגיון".

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) ציין שהחקיקה בעייתית, אך הציע שחברות החדשות לא יעשו תחקירים וכתבות נוקבות רק על פוליטיקאים אלא גם על טייקונים ואנשי עסקים כי היום הם לא עושים את זאת מספיק. ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ' (קדימה) אמרה כי די עם כל הנוסחים ההזויים האלה. אני כבר אומרת מראש שאני מצביעה נגד כל מה שיעלה פה להצבעה".

 

מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, אמר בדיון כי "אם יותר לקשת ורשת להחזיק בחברת החדשות, זה ייהפך למונופול שינוון את חדשות 10 כי כל המקורות יעבדו רק איתם. רק לאחרונה השתחררנו ממונופול לופתני של עיתון אחד, ואתם במו ידיכם רוצים ליצור מונופול דורסני של חברת חדשות אחת.

 
 

על הפרק: חוק חדשות 2

נוסח החוק שהועלה לדיון קובע כי יתקיים מכרז לחברת החדשות, ותוצאתו היא שזכייניות ערוץ 2 יפסיקו להחזיק יחד בחברה. לפי הערכות, החוק מנוסח באופן זה כדי למנוע ביטול פומבי של עמדת רשות ההגבלים העסקיים.

 

שר התקשורת הצהיר בעבר במסגרת הדיונים בוועדת הכלכלה, כי לדעתו יש לאפשר לזכייניות להחזיק בחברת החדשות במשותף לפרק זמן של כמה שנים נוספות. לפי הערכות, כחלון לא יגיע לדיון היום, מה שיאפשר לו להימנע מעימות ישיר בעניין.

רשת וקשת עובדות עם שני לוביסטים בכנסת, אורלי בן שמאי ומשרד הלובינג פוליסי של בוריס קרסני, שנפגשו באחרונה עם חברי כנסת בוועדת הכלכלה והציגו את עמדות הזכייניות.

 

הלוביסטים הבהירו לחברי הכנסת כי הזכייניות מבקשות להמשיך להחזיק בחברת החדשות בבעלות משותפת. בכנסת מעריכים שהח"כים עשויים לתמוך בהצעה שתאריך את המשך האחזקה המשותפת גם לאחר המעבר למשטר הרישיונות.

 

בעיתוי מתוזמן היטב פורסמה אתמול חוות דעתו של עו"ד דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, שנשכר על ידי ערוץ 2. לפי שטרום, אין מניעה לאפשר לזכייניות להחזיק יחד בחברת החדשות, הואיל ולא מדובר במונופול. בין היתר קבע שטרום בחוות דעתו כי התחרות בתחום השידורים מתגברת, כי הרפורמה פותחת את השוק לתחרות וכי הסבירות כי המעבר לבעלות של זכיינית בודדה על חברת החדשות עלולה לפגוע בעצמאותה.

 

עמדת רשות ההגבלים העסקיים, שנחשפה ב-TheMarker, קבעה כי אין לאפשר אחזקה משותפת של רשת וקשת בחברה אחת. עו"ד בועז גולן מרשות ההגבלים כתב כי "יש לאסור באופן חד-משמעי כל בעלות משותפת של הזכייניות בחברת החדשות ביום שלאחר המעבר לרישיונות". בין הסיבות שהעלה מנה גולן את הקושי ביצירת תחרות מלאה בין החברות ואיון חלקים גדולים מהתועלת התחרותית שבחוק.

 

ערוץ 10: יש כאן ספין שלא נהיה מוכנים לקבל >>> 

רשות ההגבלים: "לאסור כל בעלות משותפת של קשת ורשת בחברת החדשות" >>> 

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by