בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
רשות ההגבלים: "לאסור כל בעלות משותפת של קשת ורשת בחברת החדשות"  
 
תעשייה |
 

הפשרה שמציעים בכנסת: קשת ורשת יוכלו להחזיק יחד בחברת החדשות עד 2015

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

רשות ההגבלים העסקיים טוענת כי אין לאפשר את המשך הבעלות על חברת החדשות של ערוץ 2 על ידי זכייניות הערוץ הקיימות, קשת ורשת, עם המעבר משיטת הזיכיונות לשיטת הרישיונות בינואר 2012 - כך עולה מחוות דעת של עו"ד בועז גולד מרשות ההגבלים, שנשלחה בסוף השבוע אל שר התקשורת משה כחלון.

 

כחלון אמור להכריע בימים הקרובים בעניין, לקראת ישיבתה בעוד עשרה ימים של ועדת הכלכלה של הכנסת. במסגרת חקיקת הרישיונות צפויות קשת ורשת לעבור לערוצים נפרדים ולשדר שבעה ימים בשבוע, וכל מי שיעמוד בתנאי הסף יהיה רשאי אף הוא לבקש רישיון שידורים קבוע. במקור היתה התוכנית לסיים את כלל החקיקה בנושא כבר במסגרת החודש הנוכחי. בשבועות האחרונים הפעילו גורמי התעשייה והלוביסטים שלהם לחצים כבדים על כחלון ועל חברי כנסת בוועדת הכלכלה בעד ונגד המשך אחזקת קשת ורשת בחברת החדשות.

 

בכנסת הועלתה הצעה שלפיה עם המעבר לרישיונות, שכפי הנראה יתרחש ב-2012, יתאפשר לקשת ולרשת להמשיך להחזיק יחד בחברת החדשות למשך שלוש שנים, כלומר עד 2015.

 

מצד שני הובעה הערכה שאם אחת הזכייניות הקיימות לא תרצה לבקש רישיון, אז היא תוכל לרכוש את חלקה של האחרת בחברת החדשות ובכך להמשיך להשתמש באפיק 22 - שאמור להיות מוחלף באפיק אחר - והדבר יפגע ברפורמה כולה ובבעלי הרישיונות והאפיקים החדשים.

 

"התחרות והשותפות אינן הולכות יד ביד"

התחרות תצטנן? יונית לוי
 התחרות תצטנן? יונית לוי 
 צילום: בוצ'צ'ו 
 

כעת טורפת רשות ההגבלים עסקיים את הקלפים ומביעה עמדה שלילית בעניין האחזקה המשותפת, ולו לזמן מוגבל: "עמדת רשות ההגבלים היא שיש לאסור באופן חד-משמעי כל בעלות משותפת של הזכייניות בחברת החדשות ביום שלאחר המעבר לשיטת הרשיונות", כותב גולד בחוות הדעת שלו.

 

גולד הוסיף כי "על כל שחקן להתחרות על רגליו שלו ולהימנע משיתופי פעולה עם מתחריו - על אחת כמה וכמה כאשר שיתוף הפעולה הנדון הוא בעניין מרכזי וחשוב כל כך לליבת פעילותן של הזכייניות".

 

גולד הוסיף כי "במצב הדברים כיום נחלק זמן השידור בערוץ 2 בין הזכייניות, ומידת התחרות בין הזכייניות היא חלקית בלבד מאחר שזמני השידור שלהן אינם חופפים זה לזה. דבר זה מקשה על יצירת תחרות מלאה בין הזכייניות הן על לבו של הצופה והן על כספם של המפרסמים.

 

"חריג להפרדת זמן השידור בין הזכייניות הוא חברת החדשות המצויה בבעלותן המשותפת (בשליטה בה שותפה גם הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו - שממנה ארבעה דירקטורים מטעם הציבור, מתוך סך כולל של עשרה דירקטורים בחברה, צ"ז וא"ב) ומשדרת את שידוריה במהלך כל השבוע ובזמני השידור של שתי הזכייניות.

 

"במצב דברים זה קיימת חשיבות עליונה להפרדה מלאה בין התנהלותן העסקית של הזכייניות", כתב גולד. "אחת החלופות הנשקלות היא השארת מבנה הבעלות בחברה במצבו הנוכחי. עמדתה של הרשות היא שמנקודת מבט תחרותית מדובר בחלופה בעייתית מאוד, שיש בה כדי לאיין חלקים נרחבים נרחבים מהתועלת התחרותית שבהצעת החוק".

עוד קבע כי "ניתן לצפות שעם כניסתו לתוקף של החוק המוצע ייהפכו הזכייניות לשני ערוצי ברודקסט נפרדים, המתחרים האחד בשני יום יום ושעה שעה. הפרדה זו צפויה להועיל בראש ובראשונה לציבור הצופים, שייהנה מהיצע תוכניות מגוון יותר וממאמצי התחרות של כל אחת מהזכייניות שייאלצו להתחרות האחת ברעותה על מנת לזכות בתשומת לבו של הצופה, והרי זה לב-לבה של התחרות".

 

גולד הוסיף כי "התרת בעלות משותפת בחברת החדשות מותירה את הזכייניות כשותפות בנכס אסטרטגי בעל חשיבות מרכזית להתנהלותן העסקית והמקצועית. הניסיון מלמד כי שידורי החדשות הם עוגן מרכזי, כנראה המרכזי ביותר בשידוריו של ערוץ הברודקסט. תוכניות באות והולכות, אבל מהדורת החדשות המרכזית של חברת החדשות ניצבת זה שנים בצמרת טבלת נתוני הצפייה, משודרת בלב הפריים-טיים ומשמשת 'מקפצת רייטינג' לשידורים הבאים לאחריה. שידורי החדשות תופסים את משבצות השידור הפופולריות ביותר ביממה".

 

לסיכום אמר גולד כי "התחרות והשותפות אינן הולכות יד ביד זו עם זו. אין זה סביר להניח שזכייניות יתחרו עד שעות הערב המוקדמות, תהפכונה לשותפות פעילות בשעות הערב, ותחזורנה להתחרות זו בזו במלוא המרץ בשעה 21:00. אווירת שיתוף הפעולה והידידות צפויה בסבירות גבוהה לחלחל אל מעבר לשעותיה ולצנן את רוח התחרות".

 
 

אבי ויס: מטרת החקיקה היא להחליש את חברת החדשות

תרחיש מדיר שינה. ויס
 תרחיש מדיר שינה. ויס 
 צילום: יח"צ 
 

במהלך הדיונים בוועדת הכלכלה טען מנכ"ל החברה, אבי ויס, כי מטרת החקיקה היא להחליש את חברת החדשות ולהפוך אותה לפחות משמעותית בנוף המקומי - טענה שהוכחשה נמרצות על ידי שר התקשורת משה כחלון באותו המעמד, וכן בדיון שלאחר מכן. יחד עם זאת, לאור העלייה הצפויה בכמות הערוצים ולפיכך הירידה ברייטינג הממוצע של כל אחד מהם, ייתכן מאוד כי רשת וקשת לא יוכלו להשקיע בחברת חדשות את הסכומים שהן משקיעות בה כיום - קרוב ל-100 מיליון שקל בשנה. דבר זה, על רקע העובדה כי בעלות הרישיון יהיו טרודות ביותר גם בערוץ החדש ובלוח שידורים של שבעה ימים, יכול להביא לכך כי הן לא יפנו את מרב המשאבים ותשומת הלב לשידורי החדשות - לכן קיימת אפשרות שהמהלך אכן יחליש את חברת החדשות.

 

כאמור, בעוד עשרה ימים צפויה הוועדה להתכנס לישיבה מכרעת בעניין. בכנסת טוענים כי דרישתה של הרשות מעמידה את הח"כים בפני דילמה, שכן המעבר לרישיונות נועד להגברת התחרות בשוק הטלוויזיה המסחרי, אך היענות לדרישתה של רשות ההגבלים עשויה להוביל לפירוק הבעלות על חברת החדשות במבנה הנוכחי. אם אחת הזכייניות הנוכחיות תהיה הבעלים של חברת החדשות - אזי השנייה תיאלץ להקים חברת חדשות משלה. עבור שתי הזכייניות מדובר בהוצאה כספית כבדה, ולכן הן צפויות להתנגד לכך.

 

תרחיש שמדיר שינה מעיניהם של עובדי חברת החדשות הוא כי מניעה מרשת וקשת להחזיק יחד בחברה תביא להתפרקותה, מאחר ששתי הזכייניות יעוטו על העובדים ובעיקר על המנחים, הפרשנים והכתבים והמוכרים, ויחתימו אותם על חוזה טאלנט בזכיינית. הדבר עלול להביא להפיכתה של חברת חדשות 2 למסגרת ריקה מתוכן, שכן נכסיה העיקריים הם העובדים.

 

נושא חברת החדשות נחשב לאחד משני הנושאים האחרונים שטרם הוסדרו סופית (הנושא השני הוא מספרי האפיקים שיקבלו הערוצים המסחריים), והוא חשוב ביותר עבור הזכייניות ועבור חברת החדשות עצמה. לפי החוק הנוכחי, המכרז על ערוץ 2 היה אמור לכלול גם את המכרז על חברת החדשות, אך לאור ההחלטה לקחת מהזכיינים את מספרי האפיקים, המשך דרכה של החברה מעורפל. שתי הזכייניות הנוכחיות - קשת ורשת - היו שמחות לקבל לידיהן את חברת החדשות, על כתביה ועל מנחיה המוכרים לציבור הרחב, לעומת השקעה כבירה בהקמת חברה חדשה.

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by