בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
הצעת חוק נגד "ישראל היום": סכנה לעיתונות; מאיים על הדמוקרטיה  
 
תקשורת |
 

ההצעה: אם תפוצת עיתון תעלה מעל 40% - יקבע תשלום מינימלי; "הפצה בחינם תפגע בעובדים בענף העיתונות"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

עיתון יומי ארצי, שתפוצתו מגיעה ל-40% מנפח השוק של העיתונות הכתובה, יופץ בתשלום מינימלי שייקבע בחוק - כך מבקשים הח"כים מרינה סולודקין (קדימה) ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו) בהצעת חוק חדשה שהניחו על שולחן הכנסת.

 

בכנסת מעריכים כי הצעת החוק נועדה להגביל את העיתון "ישראל היום", המחולק בחינם. "ישראל היום", שבבעלות שלדון אדלסון, רוכש את שירותי הדפוס מקבוצת הארץ. לפי סקר טי.ג'י.איי, במחצית הראשונה של 2010 הגיע העיתון לחשיפה של 35.2%. לעומתו, "ידיעות אחרונות" הגיע לפי הסקר לשיעור חשיפה של 34.9%.

 

אם ההצעה תגיע לחקיקה היא תמנע מאדלסון, לחלק את העיתון בחינם. הגבלה כזו תסייע למו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון מוזס, ולמו"ל "מעריב" זקי רכיב ועופר נמרודי במאבקם נגד החינמון. לפי הערכות, הממשלה והקואליציה יתבקשו להתנגד להצעת החוק.

 

בכנסת אמרו עוד כי אם ההצעה תגיע לקריאה שנייה ושלישית, ייתכן שתקרת החשיפה הנקובה בה תונמך, כך שהחוק יחול על "ישראל היום" גם בשיעור תפוצתו הנוכחי.

 

סולודקין ואילטוב הסבירו כי "אם עיתון יומי המופץ בחינם מגיע ל-40% מנפח השוק של העיתונות הכתובה, נוצרת סכנה ממשית של מונופול בתחום - סכנה ממשית שעיתונים אחרים, המופצים בתשלום, יפשטו רגל ואז אזרחים יוכלו להכיר רק את הדעות וההשקפות של בעלי העיתון המופץ בחינם, ולדעות וההשקפות האחרות לא יהיה ביטוי בעיתונות הכתובה. חופש הביטוי ייהפך למושג ריק מתוכן, דבר העלול לסכן את עצם קיומה של הדמוקרטיה בישראל".

 

עוד הוסיפו השניים כי "הפצה בחינם עלולה להביא לפגיעה קשה במועסקים בענף. עיתונאים ועובדים אחרים בתחום ימצאו את עצמם מול בעלים של עיתון יחיד שיוכל להכתיב להם את תנאי העסקתם: שכר, זכאות לחופשות ועוד".

 

ביוני 2010 דחתה הכנסת הצעת חוק אחרת שהגישה סולודקין, האוסרת חלוקת עיתונים בחינם לתקופה העולה על שנה. לפני כחצי שנה הגישה סולודקין, יחד עם הח"כים מירי רגב (ליכוד) ודוד רותם (ישראל ביתנו), הצעת חוק נוספת שנועדה לפגוע ב"ישראל היום". ההצעה ביקשה לאסור על מכירת מוצרים במחיר הנמוך בשיעור של 50% או יותר מעלות הייצור או ההפקה של המוצר. באחרונה הקפיאה סולודקין את קידומה של ההצעה לאחר שנפגשה עם הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן. על שולחן הכנסת מונחת גם הצעת חוק אחרת הקשורה באדלסון ונועדה למנוע מאזרח זר להיות הבעלים של עיתון יומי. הצעת החוק הוגשה על ידי 19 ח"כים, ובהם סולודקין.

 

נמרודי שכר את הלוביסטית קרן ברק, הממוקמת ברשימת הליכוד לכנסת ה-18, כדי לקדם את הצעת החוק. אדלסון שכר את משרד הלובינג פוליסי שבבעלות בוריס קרסני כדי להילחם בהצעות החוק נגדו ונגד "ישראל היום".

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by