בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
חברי הכנסת נגד סופר נני: "בואו נגן על ילדינו ולא נשאיר אותם כאקט בידורי שמביא רייטינג"  
 
תעשייה |
 
רונן לייבוביץ

האם תוכנית הריאליטי "סופר נני" המשודרת בערוץ 2 יוצרת נזק בלתי הפיך לילדי ישראל בשל החשיפה התקשורתית מול פני האומה? • כך לפחות סבורים חברי הכנסת שבדקו היום לעומק את הנושא בדיון מיוחד • ח"כ אורית זוארץ: "יש לנו נטייה להגן על זכויות בעלי החיים יותר מזכויות הילדים" • נציג קשת: "לא ניכנס לבית של משפחה אם אנחנו לא חושבים שאנחנו יכולים לעזור לה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הוועדה לזכויות הילד, הורתה הבוקר למרכז המחקר והמידע של הכנסת לערוך מחקר מקיף ולבדוק את ההשפעות וההשלכות של השתתפות של ילדים בתוכניות ריאליטי. כך בתום דיון בנושא שנערך היום בעקבות פנייה של ח"כ אורית זוארץ (קדימה) בהשלכות של החשיפה התקשורתית של הילדים שהורים משתתפים בתוכנית "סופר נני" עם מיכל דלית המשודרת בערוץ 2.

במקביל, הפצירה הוועדה במפיקים לחשוב על טובת הילדים גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך ומהרשות השנייה להסדיר במהרה את האמנה של השתתפות ילדים בתוכניות טלוויזיה בשיתוף פעולה מלא עם הוועדה.

בדיון, טענה ח"כ זוארץ כי "אנו עדים לתהליך הולך ומתגבר של שימוש בקטינים בריאליטי. בעוד ההורים נכנסים להליך על השלכותיו באופן מודע ומושכל, חשיפת הילדים נעשית מבלי שנשאלה דעתם או מבלי שנבחנו ההשלכות של התהליך על חייהם, כדוגמת השלכות פסיכולוגיות, חברתיות ונפשיות". לדבריה, "המטרה הראשונית היא חיובית, אבל הדרכת ההורים לא צריכה להיעשות מול כל האומה, ובאופן הזה זכויות הילדים לא נלקחות בחשבון והן אינן מוגנות. הילדים נחשפים ברגע של מצוקה, בכי ותוקפנות ולמחרת נפגשים עם המורה, החברים בבית הספר, הילדים מהשכונה, איך ילד שאומר להוריו 'אני ארצח אתכם בלילה' מתמודד עם ההשלכות של הדבר הזה למחרת היום? לפעמים אני חושבת שיש לנו נטייה להגן על זכויות בעלי החיים יותר מזכויות הילדים. בואו נגן על ילדנו ולא נשאיר אותם שקופים או כאקט בידורי שמביא רייטינג".
 

קשת: "מיכל דלית היא לא הנושא"

 ד"ר קדמן: שיקול הדעת של אותם הורים שמסכימים לילדים שלהם להופיע בסצנות מבזות הוא לקוי ואני מצפה מההפקה לא להתחבא מאחורי הטענה שאם ההורים הסכימו אז זה בסדר. מי שמסתכל מבחוץ על "סופר נני" מקבל את הרושם של כל הילדים בישראל מפלצות וכל ההורים סמרטוטים 
בהקשר זה אמר יו"ר הוועדה, ח"כ דנון כי "לתוכנית ולחשיפה התקשורתית של הילדים יש השפעות רעות, חלקן נפשיות וחלקן רגשיות. ההשפעות הפסיכולוגיות על ילדים בגיל הזה הם גדולות וארוכות טווח. ילדים רבים לא יודעים איך לעכל את החשיפה התקשורתית ואיבוד הפרטיות, הנזק שנגרם לאותם ילדים הוא לפעמים חסר תיקון."

עמי גלאם, מנהל התוכנית בזכיינית "קשת" ענה לטענות. לדבריו, "אנחנו בסופר נני מתייחסים לנושא הזה בשיא האחריות. אנחנו מעניקים ליווי מקצועי ופסיכולוגים למשפחות לפני התוכנית ולאחריה. לא ניכנס לבית של משפחה אם אנחנו לא חושבים שאנחנו לא יכולים לעזור לה. אם אני נתקל במשפחה כזאת אני אפנה אותה לגורמים מקצועיים ובכירים יותר". מפיקי התוכנית גם ענו לטענות של חברי הכנסת שביקשו לדעת מדוע מיכל דלית לא הגיעה לדיון ואמרו "מיכל דלית היא לא הנושא פה. תתעסקו בעקרון ולא בנושא האישי".

אסנת הראל, מנכ"לית מכון אדלר אשר מתנגדת לחשיפת הילדים אמרה מצידה כי "הילדים הופכים בין לילה לסלב, לא בגלל הכישורים שלהם אלא בגלל הקשים שלהם, זה עיוות מוחלט של המציאות."ביום מן הימים הם יבאו להורים וישאלו אותם באיזה זכות נתתם לי להשתתף בתוכנית ולחשוף אותי". הראל תקפה את ההפקה ואמרה "התוכנית הייתה צריכה להיעזר בועדת מומחים חיצונית שתצפה בתהליך העריכה ותקבע מה נכון להראות בטלוויזיה ומה לא. ההפקה גם צריכה לבצע סקר בלתי תלוי ולבדוק מה קורה עם אותם ילדים לאחר שידור התוכנית. מבחינתי הכי טוב לאסור על ילדים להשתתף בתוכניות ריאליטי".
 
 

"התקשורת הוא מוסד בידורי שצריך להתקיים מפרסומות"

"התקשורת איננה מוסד חינוכי". קדמן
 "התקשורת איננה מוסד חינוכי". קדמן 
 צילום: יוסף אבי יאיר אנגל 
 
גם ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד חיזק את דבריה. "התקשורת איננה מוסד חינוכי, התקשורת הוא מוסד בידורי שצריך להתקיים מפרסומות. מה שמעניין אותם זה הרייטינג והרייטינג של סופר נני הוא סופר – דובר. שיקול הדעת של אותם הורים שמסכימים לילדים שלהם להופיע בסצנות מבזות הוא לקוי ואני מצפה מההפקה לא להתחבא מאחורי הטענה שאם ההורים הסכימו אז זה בסדר. מי שמסתכל מבחוץ על 'סופר נני' מקבל את הרושם של כל הילדים בישראל מפלצות וכל ההורים סמרטוטים – זהו עיוות של המציאות, ולעיוות הזה יש השלכות". לדברי קדמן, "לפני מספר ימים נעצרו הורים שהתעללו בילדים וקשרו אותם, בחקירתם הם ענו לשוטרים 'שהם מחנכים את הילדים כמו בתכנית 'סופר נני'".

"התוכנית מייצרת איזוהי שהיא אווירה של קסם ואני רוצה להפריח אותה ולומר שאין דבר כזה שבתוך 48 שעות כל הבעיות של המשפחה נפתרות – זאת אשליה שצריך להזהיר ממנה. התוכנית גורמת נזק גם לילדים המשתתפים בתוכנית וגם לילדים הצופים בה ומקבלים את העולם בצורה מעוותת לחלוטין", הוסיף.
 

פרומו "אני ארצח אותך", הורד מהאוויר

"רבים לא יודעים איך לעכל את החשיפה התקשורתית". ח"כ דנון
 "רבים לא יודעים איך לעכל את החשיפה התקשורתית". ח"כ דנון 
 צילום: יח"צ 
 
גם ד"ר בועז רפפורט, אשר מתמחה בהתפתחות הילד במשרד הבריאות הסביר את הנזק האפשרי שיכולות לגרום תוכניות הריאליטי הללו להתפתחות הילדים. "לחלק גדול מן המקרים שאני רואים בתוכנית יש הפרעות רפואיות שפסיכולוג לא יכול לפתור. בנוסף, חלק גדול מן המקרים בתוכנית דורשים הבחנה ספציפית שלא נעשית על ידי צוות התוכנית. צריך להבין שאלו ילדים מאוד מורכבים ואי אפשר לבוא ולעשות להורים הדרכה כללית מבלי לעשות הבחנה ספציפית לילד". רפפורט סיפר כי הוא נתקל במקרים בהם הורים צופים בתוכנית בבית ומנסים את הדרכים בהם מיכל דליות משתמשת על הילדים שלהם, לדבריו השיטות הללו לא מתאימות לכל ילד ועלולות להביא להשלכות חמורות על חלק מן הילדים.

איילת מצגר, סמנכ"ל טלוויזיה ברשות השנייה, שנכה בדיון, סיפרה כי הרשות מנסה לקבוע אמנה חדשה שתסדיר את נושא החשיפה. "בשנים האחרונות אנחנו מנסים ליצור אמנה להשתתפות של ילדים בתוכניות שתהיה מוסכמת על גורמי השידור וגורמי ההפקה. במסגרת אותה אמנה יקבעו כללים להשתתפות של ילדים בתוכניות, אחד מן הכללים שיקבעו באמנה הוא שהשתתפות של הילדים בתוכניות תהיה תלויה גם בגורמים מקצועיים נוספים ולא רק באישור ההורים. "

לשאלתו של ח"כ דנון בדבר שידור פרומו לתוכנית שבו נראה ילד אומר לאביו "אני ארצח אותך" בשעות שבהן ילדים צופים בטלוויזיה אמרה מצגר ש"הרשות השנייה מיד ביקשה מ'קשת' שתוריד את אותו קדימון ואכן לאחר פנייתם הקדימון הורד משידור".

ח"כ יעקב כץ: "ארץ נהדרת אנטישמית" >>>
תביעה: "הסירו את 'סוניה פרס' המעשנת מארץ נהדרת" >>>
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by