בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
בלימה נוסח אדלסון: ועדת השרים דחתה את חוק "ישראל היום"  
 
 נציגיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו פעלו לגייס הבוקר רוב בוועדה. אדלסון על רקע ``ישראל היום``    צילום: אילוסטרציה יח``צ    
תקשורת |
 
צבי זרחיה, Themarker

לחוק, אשר היה אמור לאסור חלוקת עיתונים בחינם, התנגדו 8 שרים מול 2 בלבד שתמכו • פרופ' ברק מדינה: "חקיקה כזו קיימת במדינות לא דמוקרטיות"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה את הצעת חוק "ישראל היום" אשר היתה אמורה לאסור חלוקת עיתונים חינם מעבר לשנה אחת, למעט למוסדות ציבור ומדינה.

נציגיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, המקורב למיליארדר היהודי שלדון אדלסון, הבעלים של העיתון "ישראל היום" ולרעייתו מרים, פעלו לגייס הבוקר רוב בוועדת השרים לחקיקה.

הצעת החוק הוגשה על ידי ח"כ מרינה סולודקין (קדימה). במקביל, נציגי משרד הלובינג פוליסי שנשכרו על ידי אדלסון מנסים לשכנע שרים וחברי כנסת להתנגד להצעת החוק. בקואליציה מעריכים שוועדת השרים צפויה להתנגד להצעת החוק, מכיוון שנתניהו רואה בהצבעה עליה הצבעה אישית הקשורה בו, לנוכח הביקורת שהוא סופג בעיתונים "ידיעות אחרונות" ו"מעריב". נתניהו יעמוד על הטלת משמעת קואליציונית, כך ששרים וח"כים בקואליציה יצביעו ביום רביעי נגד הצעת החוק, כשזו תועלה להצבעה בקריאה טרומית. עם זאת, בלשכת נתניהו מודעים לכך שיש ח"כים מהקואליציה שיחששו להצביע נגד ההצעה ולהכעיס את "ידיעות אחרונות" או "מעריב". לפי הערכות, ייתכן שחלק מחברי הקואליציה שהתבקשו להתנגד להצעת החוק ייעדרו, כדי לא להצביע נגד עמדתם של העיתונים.

נתניהו, השוהה בחו"ל, לא יהיה בהצבעה. לנוכח היעדרו, ניסו באחרונה נציגיו ללחוץ על סולודקין לדחות את מועד ההצבעה, אך היא סירבה. סולודקין אישרה ש"אנשיו של ראש הממשלה לחצו עלי ופועלים נגד הצעת החוק".
 

"פגיעה בחופש הביטוי ובזכות הקניין"

ניסה לטרפד, ונכשל. נמרודי
 ניסה לטרפד, ונכשל. נמרודי 
 צילום: רוני שיצר 
 
"הצעת חוק ?ישראל היום' היא פגיעה שלא כדין בזכויות יסוד מכוח חוק יסוד חופש העיסוק, וחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, וכן בחופש הביטוי, זכות הקניין ולשוויון ועוד, ולכן הכנסת אינה רשאית לחוקק את הצעת החוק", כתב פרופ' ברק מדינה מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, בחוות דעת שגיבש לקראת העלאת הצעת החוק. "אם תתקבל הצעת החוק - בית המשפט צפוי להכריז עליה כבטלה".

"בעוד שניתן לכל הפחות להעלות ספקות ביחס לשאלה מהי ההשפעה הצפויה על התחרותיות במקרה של המשך ההפצה של עיתונים בחינם, הרי שקל לשער, בהתבסס על ניסיון העבר הקרוב, מהי התוצאה הצפויה אם יוחל האיסור - חזרה למונופול של "ידיעות אחרונות" ופגיעה של ממש בתחרותיות בשוק העיתונות המודפסת בישראל", כתב מדינה.

"במהלך השנים הופצו חינם עיתונים מקומיים, אך אלה לא השפיעו על המעמד המונופוליסטי שהשיג לעצמו העיתון "ידיעות אחרונות". רק כניסתם לשוק העיתונות בישראל של עיתונים המופצים חינם, ובעיקר העיתון "ישראל היום", הביאה לשינוי יסודי בשוק זה, שכתוצאה ממנו הודיעה בתחילת 2010 הממונה על ההגבלים העסקיים על ביטול ההכרזה על העיתון ?ידיעות אחרונות' כמונופול".

מדינה טוען כי "הצעת החוק פוגעת בחופש העיסוק, שכן הטלת איסור על החלת מודל עסקי של הפצת עיתון בחינם והתבססות על הכנסות ממכירת מודעות עלולה למנוע מבעליו להמשיך להוציאו לאור. לכן, איסור על האפשרות להפיץ מוצר בחינם היא פגיעה יסודית ועמוקה בזכותו של הבעלים לחופש עיסוק.

"הצעת החוק גם פוגעת בזכות לחופש ביטוי, וזאת בשני היבטים. האחד הוא זה הנלווה לפגיעה בחופש העיסוק של בעל העיתון, העורך והעיתונאים, שכן שלילת האפשרות של אדם להוציא לאור עיתון בישראל המופץ בחינם מהווה פגיעה בחופש הביטוי שלו". מדינה אף מתריע כי "חקיקת החוק צפויה לגרום לפגיעה קשה בזכות הקניין של מי שבבעלותו עיתון היוצא לאור בישראל. שלילת האפשרות של אדם להמשיך להפיץ עיתון בחינם, ולבסס את הכנסות העיתון על מכירת מודעות, צפויה לגרום לפגיעה קשה בקניינו של הבעלים.

"הצעת החוק גם מפלה בין בעליהם של עיתונים לבין בעליהם של תאגידים עסקיים אחרים. ההסדר המוצע אינו מגביל את כוחם של תאגידים אחרים להפיץ מוצרים בחינם, או במחירים נמוכים ממחיר העלות, ומתמקד אך ורק בשוק העיתונות הכתובה. הקביעה כי ההגבלה הנדונה תוחל רק לעניין הפצת עיתונים ולא תוחל על פעילותם של גופים אחרים, מפלה לרעה את העוסקים בתחום העיתונות. אין זה ברור מהי ההצדקה להותיר את ההכרעה ביחס לגופים עסקיים אחרים בידי הרשות להגבלים עסקיים, תוך הכפפתה לביקורת שיפוטית, ולהימנע מכך ביחס לעיתונים דווקא".

מדינה ציין כי "אף שהתופעה של הפצת עיתונים יומיים בחינם מקובלת בעולם, אין תקדים בעולם הדמוקרטי לחקיקה האוסרת על הפצת עיתונים בחינם. חקיקה מסוג זה ניתן למצוא במדינות לא דמוקרטיות, והיא לרוב תוצאה של טעמים מושחתים".
 
 

ההצעה הבאה: "איסור מכירת מוצר במחיר טורפני"

סולודקין מעריכה שמליאת הכנסת תתנגד להצעת החוק. לכן היא פועלת לקדם הצעת חוק אחרת שהגישה יחד עם הח"כים מירי רגב (ליכוד) ודוד רותם (ישראל ביתנו), שלפיה תיאסר מכירת מוצר במחיר טורפני. כלומר, מכירת מוצרים במחיר הנמוך בשיעור של 50% או יותר מעלות הייצור של המוצר או עלות אספקתו של השירות. הצעת חוק זו נועדה אף היא לבלום את חלוקתו חינם של "ישראל היום".

סולודקין הודיעה שבכוונתה להעלות בעוד כמה שבועות את הצעת החוק האוסרת על מכירת מוצרים במחיר טורפני להצבעה בקריאה הטרומית, וכי אם הצעות החוק שהגישה ייפלו במליאה, היא תמתין חצי שנה ותגישן מחדש, כפי שמתיר תקנון הכנסת.

מה יעלה בגורלו של החינמון "ישראל היום"? >>>
נמרודי: "ישראל היום" מהווה סכנה לדמוקרטיה - לתופעה הזו אין אח ורע בעולם >>>
הצעת חוק חדשה נגד "ישראל היום": לאסור חלוקת עיתוני החינם >>>
לראשונה מזה שנים: ידיעות אחרונות עלה בקמפיין טלוויזיוני >>>
אדלסון: "שום דבר לא יעצור אותנו". מעריב: "החינמון יעלה ביוקר" >>>
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by