בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
קם ונופלת: אז מי את ענת קם? 
 
 ```התמנגלה` עם מי שהיה צריך והלכה בזריזות הביתה``. קם    
תקשורת |
 
דוד ורטהיים

אמנם בתחום הסיקור שלה ענת קם לא ממש התבטאה בנושאים ביטחוניים ומדיניים • אך גורמים בסביבתה מתארים טיפוס פוליטי אך מופנם, נוקשה ויחד עם זאת "מעורבב" • כך גם חבריה לספסל הלימודים - בתיכון ובאוניברסיטה • על דבר אחד כולם מסכימים - "היא אאוטסיידרית" • אז מי את ענת קם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
למרות התהודה והסערה שחוללה פרשיית הריגול במרכזה ניצבת כתבת הברנז'ה ענת קם, ראוי לזכור שמדובר בבחורה בת 23 בלבד - לכל הדעות לא תקופה ארוכה מספיק לייצור רזומה פורה במיוחד או היסטוריה בעלת מימדים משמעותיים או חותם.

עם זאת, כשבוחנים את הרקורד (הקצרצר) של העיתונאית הצעירה, שזהו לה תפקידה העיתונאי הראשון, ניתן להבין מדוע הסערה שנוצרה סביב התנהלותה היא בעלת גוון פוליטי דווקא. הסימנים המקדימים מתברר, היו שם כבר לפני. אז מי את ענת קם?

קם משמשת קרוב לשלוש שנים ככתבת מדור הברנז'ה של אתר וואלה, המסקר את עולם התקשורת והמכונה "תעשייה". היא נחשבת בחורה דעתנית ובעלת אידיאולוגיה שמאלנית אותה הגדיר אחד מחבריה כ"שורשית וארוכת שנים" וחבר אחר ניסח זאת כ"מכיר את גדעון לוי? קח שמאלה".

גורם שעבד במחיצתה בוואלה בתקופה בה נכנסה לתפקידה מתאר דמות שהיתה מחוייבת לעבודה מהרגע הראשון והגדיר אותה כוורקוהולית אך לא פחות מכך כ"אאוטסיידרית רצינית". לדבריו, "לפני שהגיעה לאתר התחלפו הכתבים של ערוץ הברנז'ה בתדירות של 'חודשיים עבודה, והביתה'. היא היתה הראשונה לסגור 3 שנים בתחום הנחשב קשה במיוחד לסיקור, זאת בין היתר הודות ליכולת הסיבולת ולרצון שלה לעשות כל דבר עד הסוף".
 

"תלמידה מצטיינת בעלת פוטנציאל עצום"

 בתיכון קם היתה מוקפת בידידים, מרביתם לא בני כיתתה וחלקם על רקע פוליטי. היא תמיד היתה בעלת דעות שמאלניות אותן לא היססה להביע בכל הזדמנות, במיוחד בשיעורי אזרחות. עם זאת, היא לא היתה פעילה מעולם בארגון או גוף פוליטי ספציפי 
גם עמיתה שלה לספסל הלימודים באוניברסיטת תל אביב, שם לומדת קם לתואר ראשון, מתארת דמות דיכטומית. "מצד אחד היא מופנמת בצורה קיצונית ומצד שני היא נלחמת על דעותיה ולא מפספסת מקום בו אפשר להשמיע אותן, בעיקר בשיעורים ובתרגילים".

תאור דומה משמיעים גם עיתונאים אחרים וקולגות ממערכות שונות שנפגשו איתה מעת לעת במסיבות עיתונאים, השקות או אירועים של "הביצה" בהם היא נהגה להופיע מתוקף תפקידה כמסקרת את עולם המדיה. עמית שפגש אותה פעמים רבות תמצת את קם כ"לא נוהגת 'להתערבב' ובעיקר 'מתמנגלת' עם מי שהיה צריך והולכת בזריזות הביתה".

לפני עבודתה העיתונאית שרתה קם במה שמוגדר "תפקיד רגיש" בצה"ל, שם על פי החשדות, החל הפתיל שהתפוצץ לפני מספר חודשים - לבעור. אולם, סימנים פוליטיים באישיותה ניתן היה למצוא, כך נראה, עוד לפני כן. בחור שלמד עם קם בשכבה מתאר "תלמידה מצטיינת בעלת פוטנציאל עצום שלא היתה צריכה ללמוד הרבה כדי להצליח", ומוסיף ש"תמיד היו לה עמדות שהיא הצליחה להציג בצורה נוקשה ולהתעמת מילולית עם התנגדויות שונות".

על פי אותו בחור, שבילה בקרבתה של קם לאורך שנות לימודיה בתיכון ליד"ה בבית הכרם - הנחשב אחד היוקרתיים בירושלים, קם הייתה מוקפת בשכבה בידידים, חלקם על רקע פוליטי. לדבריו "קם תמיד היתה בעלת דעות שמאלניות ובשיעורי אזרחות נטתה להביע את דעותיה הקיצונית, אך עם זאת", הדגיש, "לא היתה פעילה בארגון או גוף פוליטי ספציפי".
 
 

"מחניק פה ואני צריכה חמצן למוח"

"לא 'מייצרת' את חדשות, היא רק מתעדת אותן". קם בספר המחזור
 "לא 'מייצרת' את חדשות, היא רק מתעדת אותן". קם בספר המחזור 
 צילום: מתוך ספר המחזור של בית ספרה 
 
למרות ועם כל אלו, את הכתובת הנכונה ביותר ניתן יהיה לזהות בכתוב בספר המחזור של שכבתה, שם, באופן שנראה היום אירוני, נכתב: "יש שלושה משפטים שתשמע מענת: 'תביא לי ביס'. 'תפתחו חלון, מחניק פה ואני צריכה חמצן למוח' והמשפט השלישי הוא זה שבדרך כלל עונה לשאלות של גיל ליטמן (המורה לאזרחות), עובד יחזקאל (המורה להיסטוריה), צביה או סתם עובר ושב ששאל. סביר להניח שאחרי שבת סנסציונית בעיתונות, ענת לא תגיע לביצפר. נמאס לה מהמבטים של המורים. היא לא 'מייצרת' את חדשות, היא רק מתעדת אותן".

ובהמשך נכתב כי "הספיק לה להיות בכותרות, עכשיו היא רוצה לנוח, לכתוב סיפורים שלא יגררו מאות תגובות, לשבת בסמדר על סיידר חם ודווידוף, ופשוט להירגע. כשישעמם לה, תרים ענת טלפון לעלם נבחר מגדודי הבנים שלה, המשרתים או חיים בשטחים הכבושים, ותספר לו על חתוליה האהובים, בעלי הנטייה למות מדלקת ריאות. לפתע תתנצל, תנתק ותזמין חשבון. היא תגיע קצרת נשימה לשיעור בלט, תפשוט מעליה מכנסי קסטרו-מן וסוודר מרנואר-מן ותשקיע בפלייה רלווה חינני וקליל. היא בעצם עושה חזרות למסיבה הבאה בצוללת".

הפרשה נחשפת: עיתונאית נאשמת בריגול לאחר שמסרה מסמכים ל"הארץ" >>>
ממרדכי ואנונו ועד טלי פחימה - ישראלים שמסרו מידע סודי >>>
ענת קם: איך התגלגל הסיקור הבינלאומי בפרשה? >>>

לכל הכתבות בפרשת ענת קם >>>
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by