בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
הסברה חלקית 
 
 ילד חורג? חפץ    צילום: רמי זנגר    
תקשורת |
 
הדס גליקו

שמח במטה ההסברה של נתניהו: יוסי לוי, עד לאחרונה יועץ התקשורת של ראש הממשלה, החליט לפרוש מתפקידו כתוצאה מסכסוכים פנימיים עם ראש המטה - ניר חפץ. בתוך כך, חבר הכנסת שלמה מולה (קדימה) דורש מנציב שרות המדינה לחקור את התנהלותו של חפץ בשל חריגה מסמכויותיו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כאילו לא הספיקה פרשת שרה נתניהו ומנהלת משק הבית שלה, והיום צצה בלשכת ראש הממשלה בעיה חדשה, הפעם מכיוונו של מטה ההסברה והעומד בראשו - ניר חפץ. ל-nana10 נודע כי יוסי לוי, עד למינויו של ניר חפץ - יועץ התקשורת הבכיר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, פרש השבוע סופית מתפקידו. הידיעה על עזיבתו של לוי טרם פורסמה לכלי התקשורת אולם מקורב ליועץ הבכיר לשעבר מוסר כי "לוי מנצל כרגע את ימי החופשה שלו עד לתאריך פרישתו הרשמי".

הרקע לפרישת לוי נעוץ במחלוקת עם ראש מטה ההסברה הלאומי ניר חפץ, באשר להתנהלות פעילות הדוברות והייעוץ התקשורתי לראש הממשלה. כזכור, חפץ מונה לתפקיד ביוני 2009 מעל יוסי לוי, יועץ התקשורת דאז של נתניהו, ויועד לרכז את כל גורמי התקשורת, הדוברות וההסברה שקיימים כיום במשרד ראש הממשלה. מהר מאד התגלה הפער העמוק בין השניים סביב נושא סמכויות הדוברות בלשכה. לדברי מקורב ללוי "כבר בחפיפה בין השניים היה ברור שיהיה בלתי אפשרי לעבוד עם חפץ או תחתיו. לוי המשיך לעבוד ישירות מול ראש הממשלה, נכח בשיחות ויעץ לו, אולם חפץ לא הותיר לו מרחב פעולה כלל".

גם גורם אחר בלשכה אומר היום ל-nana10 כי "עיקר העימות בין השניים נסוב על דרך עבודתו של חפץ. דרך ההתנהלות של חפץ לא אפשרה ללוי להמשיך לעבוד. העיתונאים העריכו את לוי גם כשהוא רב איתם הוא לא שיקר להם. יש הבדל בין לא להגיד את כל האמת לבין לשקר במצח נחושה", הוסיף המקורב, וסרב לפרט.

לוי מונה לתפקיד יועץ התקשורת של ראש הממשלה ביוני 2008 והחליף בתפקידו את אופיר אקוניס שמונה אז לסמנכ"ל ההסברה של הליכוד. הוא החל את דרכו בעיתון "כל העיר". לאחר מכן היה עיתונאי "מעריב" במשך קרוב לעשרים שנה ושימש בתפקידים שונים, כתב משטרה, צבאי ומשפט וראש מערכת ירושלים. לאחר שעזב את "מעריב" עבד עם ח"כ אופיר פינס ועם אביגדור ליברמן.

בלשכת התקשורת של ראש הממשלה אישרו את הידיעה לפיה לוי עזב את תפקידו.
 

"אין באמת ראש מטה הסברה לאומי"

 גורם בכיר המקורב למטה ההסברה: כבר בחפיפה בין השניים היה ברור שיהיה בלתי אפשרי לעבוד עם חפץ או תחתיו. לוי המשיך לעבוד ישירות מול ראש הממשלה ונכח בשיחות ועצות אולם חפץ לא הותיר לו מרחב פעולה כלל  
פרישתו של לוי מתרחשת על רקע תלונה רשמית שהגיש היום חבר הכנסת שלמה מולה מקדימה לנציב שירות המדינה בדרישה ל"בדיקת התנהלותו של מר ניר חפץ, ראש מטה ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה". התלונה נוגעת להתנהלותו של חפץ בשבועיים האחרונים לפיה חרג חפץ מהנהלים והתערב במשבר פוליטי ותדרך את התקשורת באינטנסיביות כנגד יו"ר האופוזיציה ציפי לבני וכנגד מפלגת קדימה.

"ממידע שהגיע אלי עולה בברור כי מר חפץ נהנה אמנם מן התנאים של ראש מטה ההסברה הלאומי (תנאי מנכ"ל משרד ממשלתי), אולם משמש בפועל אך ורק כיועץ תקשורת לרה"מ", כותב מולה. "כלי התקשורת מודעים למתרחש אבל אף אחד מהם לא כותב על כך, כדי לא להסתכסך עם מר חפץ. כך קורה שמשלם המסים משלם עבור שתי משרות שבעבר היו אחת, ובעצם אין באמת ראש מטה הסברה לאומי, אלא רק אדם שנהנה מתנאי שכר כאילו הוא ממלא את התפקיד".

"חפץ", הוסיף מולה, "המודע היטב לנהלים המחייבים אותו כמי שנושא בתפקיד ממלכתי, הפר ברגל גסה וביודעין את כל האיסורים החלים עליו, תקף במלים בוטות מתחרים פוליטיים של ראש הממשלה ולמעשה עבר עבירה חמורה במישור המשמעתי, המנהלי והאתי. מעורבות כה בוטה של עובד ציבור בכיר בתדרוך כתבים בעניין פוליטי גרידא, פוגעת באמון הציבור בשרות הציבורי ובניקיון כפיהם של עובדי הציבור".
 
 

חפץ: תוקפים אותי באופן אישי על מנת לנגח את רוה"מ

מלשכת ראש מערך ההסברה הלאומי ניר חפץ נמסר בתגובה לטענותיו של מולה: "צר לי שגורמים פוליטיים תוקפים אותי באופן אישי ללא סיבה מוצדקת על מנת לנגח את ראש הממשלה. כדי לא לפגוע בכבודו של ח"כ מולה, אסתפק באמירה שמכתבו לוקה באי דיוקים רבים.

לגופו של עניין, בהחלטת הממשלה מספר 1936 מיום 8 ביולי 2007 נקבע שראש מערך ההסברה הלאומי ימלא שני תפקידים: יעמוד בראש מטה ההסברה הלאומי; וישמש כיועץ התקשורת של ראש הממשלה. מאז מינויי לתפקידים אלו על ידי הממשלה ב-14 ביוני 2009, אני עושה כל שביכולתי על מנת לסייע בהסברה ובייעוץ תקשורת לראש הממשלה ולממשלת ישראל במגוון תחומי פעילותם. אני מבצע את תפקידי בנושאים הקשורים למילוי תפקידו של ראש הממשלה ומקפיד לא להשתתף באירועים פוליטיים פנים מפלגתיים.

לאגף התקשורת במשרד ראש הממשלה, שבו פועלים בשיתוף פעולה ובמסירות עשרות עובדים מצוינים של שירות המדינה, הצטרפו בתקופתי בסך הכול שלושה אנשים מיומנים ומוכשרים: שניים החליפו עובדים שעזבו מסיבות אישיות (עיתונאי ועורך ותיק מונה לראש מערך התקשוב; ומזכירת האגף) והשלישי הוא "תקן נהג" שהתווסף לאגף.

היריעה כאן קצרה מלהכיל את רשימת הפעילויות הענפה של אגף התקשורת וההישגים בששת החודשים הראשונים לכהונתי – הן בתחום מטה ההסברה הלאומי והן בתחום ייעוץ התקשורת לראש הממשלה. אסתפק רק באזכור אחדים מהם: ליווי תקשורתי, סיוע והכנת פגישותיו של ראש הממשלה בחו"ל, לרבות המפגשים עם נשיא ארה"ב בניו יורק ובוושינגטון, עם ראש ממשלת איטליה ונשיא צרפת ברומא ובפאריס, עם נשיא מצרים בקהיר ונסיעת ראש הממשלה לעצרת האו"ם".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by