בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
חד"ש: להגדיל את השידורים בשפה הערבית בערוצים 2 ו-10 
 
תעשייה |
 
הדס גליקו

חברי הסיעה הגישו הצעת חוק המבקשת להתאים את היקף השידורים בערבית למשקל האוכלוסיה ולהגדיל את היקף השידורים לשיעור של 20% במקום 5% כפי שנהוג כיום. יו"ר הסיעה ל-nana10: "המצב כיום הוא עוול לאוכלוסיה שלמה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חברי סיעת חד"ש ובראשם חבר הכנסת חנא סוויד הגישו השבוע לכנסת הצעת חוק המבקשת להגדיל פי ארבעה את היקף השידורים בערבית בערוצים עשר ושתיים. נכון להיום עומד היקף השידורים הקבוע בחוק על 5% כאשר בתוך סכום זה נכללים גם שידורים הנושאים כתוביות בערבית ושאינם דוברים את השפה.

יצויין שמבדיקת nana10 עולה כי הצפייה הממוצעת כיום בשידורים בערבית בערוצים המסחריים עומדת על אחוז בודד אם לא למטה מכך.

הרשות השניה לטלויזיה ורדיו היא הממונה על קיום השידורים בערוץ 2 ובערוץ 10 ועל פי חוק טוענים בחד"ש כי אחד מתפקידי הרשות השניה הוא "קיום שידורים בשפה הערבית לצרכיה של האוכלוסייה הדוברת ערבית" וכן, "לתת ביטוי להשקפות השונות הרווחות בציבור". כמו כן, נקבע באותו סעיף כי "במילוי תפקידה תפעל הרשות למתן ביטוי מתאים למגוון התרבותי של החברה הישראלית". החוק האמור אף קובע כי שידור תוכניות דוברות ערבית כיום, לא יפחת מהיקף של חמישה אחוזים מהיקף השידורים הכולל.

חברי הסיעה מדגישים בהצעת החוק כי "ההשלכות של היקף שידור כל כך נמוך עשויות להביא לגברת הניכור בקרב האוכלוסיה הערבית לצד חוסר רצון וחוסר מעורבות בחיים החברתיים והאקטואליה הכלל ישראלי".

חנא סוויד הסביר בפני nana10 את ההאשמות ואמר כי "בסך הכל משדרים ערוץ 2 ו-10 משדרים בשפה הערבית רק חצי שעה שבועית ביום שישי בצהריים בזמן שהוא לא בפריים טיים וביום שאף אחד לא מכיר. לכן אנחנו סבורים שמדובר בעוול ולא מעניק לה את המנה ההוגנת בזמני השידור".
 

הרשות השניה: הזכייניות עומדות במחויבויותיהן

מהרשות השניה נמסר בתגובה להצעת החוק כי "דרישת החוק כיום היא לתרגום של 5% מהשידורים בכתוביות לערבית. כמו כן יש דרישה בכללי הרשות השנייה למהדורת חדשות בשפה הערבית בימי ו'. ערוץ 2 נדרש להפיק תוכניות מקור בשפה הערבית בהיקף של שעה וחצי בשבוע, בחלוקה בין הזכיינים (ע"פ ימי שידור). כלל זה יחול גם על ערוץ 10 החל משנת 2010.

ככל, הזכייניות עומדות במחויבויותיהן אלו ואף שידרו בהיקף העולה על מה שהן מחוייבות על פי החוק והכללים".

עוד נמסר כי "הרשות השנייה רואה כאתגר חשוב, בנוסף לעמידה במכסה האמורה, את עניין שילובם של המיעוטים השונים - ודוברי השפה הערבית בכללם - בכלל השידורים ובתוך השיח הציבורי ולאו דווקא בהגדלת המכסה הייחודית מעבר למכסה הקבועה בתוספת לחוק. דוגמא טובה הן סדרות הדרמה היוקרתיות "עבודה ערבית" אשר שודרה ב"קשת" ו"כוונות טובות" אשר שודרה ב"רשת". שתי הסדרות דוברות ערבית שודרו בזמן צפיית שיא וזכו לנתוני צפייה גבוהים".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by