בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
הרשות להגבלים עסקיים: "ידיעות אחרונות" כבר אינו מונופול 
 
 כבר לא שליט יחיד. מוזס    צילום: אביב חופי    
תקשורת |
 
הדס גליקו

החלטת הרשות באה על רקע בקשת "ידיעות אחרונות" לביטול מעמדו כמונופול זאת בשל כניסתו לשוק של "ישראל היום". העיתון הוכרז כמונופול ב-12 באפריל 1995 בתחום אספקת העיתונים היומיים בשפה העברית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
טלטלה בשוק העיתונות הכתובה: הרשות להגבלים עסקיים הודיעה היום כי היא מבטלת את ההכרזה על "ידיעות אחרונות" כמונופול, זאת בשל פניית העיתון בנושא לפני כשנה וחצי. כזכור, ידיעות הוכרזה כמונופול ב-12 באפריל 1995 בתחום אספקת העיונים היומיים בשפה העברית.

מהרשות להגבלים עסקים נמסר כי "בדיקה שערכה רשות ההגבלים העסקיים לאחרונה העלתה כי כניסתו של 'ישראל היום' לשוק הובילה לשחיקה משמעותית בנתחי השוק של 'ידיעות אחרונות' ולשינויים מהותיים בשוק. לפי חוק ההגבלים העסקיים, בעל מונופולין הוא מי שמספק מעל למחצית מכלל האספקה לשוק. על פי ממצאי הבדיקה, 'ידיעות אחרונות' מספקת פחות ממחצית מכלל האספקה ולכן אינה עוד בעל מונופולין".

כידוע, עצם העמדת "ידיעות אחרונות" הטילה עליו מספר מגבלות המונעות ממנו לנצל את מעמדו לרעה ובמקביל, נהנים מתחריו מתמריצים שונים. אולם, ההכרזה על גוף מסוים כמונופולין טומנת בחובה גם היבט חיובי לרווחה החברתית על ידי העלאת רמת האכיפה ללא צורך בעלייה מקבילה ברמת הסנקציה. מבחינת הרשות להגבלים עסקיים מהווה ההכרזה תג מחיר כבד, בעיקר בשל העלות הגבוהה הכרוכה בניתוח השוק ובהגנה על ההכרזה בפני החוק.

מהרשות להגבלים עסקיים נמסר עוד כי הממונה על ההגבלים, רונית קן, הבהירה ל"ידיעות אחרונות" כי התקשרויות בהסכמים עם נקודות מכירה קמעונאיות של עיתונים, אשר תוצאתן המסתברת היא בלעדיות למעשה, מלאה או חלקית, של "ידיעות אחרונות" בנקודות שעלולה לדחוק מתחרה מנקודות מכירה, עשויות להוות הסדר כובל אסור על פי חוק ההגבלים העסקיים; הממונה הבהירה עוד כי התקשרויות של "ידיעות אחרונות" בהסכמים הנוגעים לפרסום, ואשר תוצאתן המסתברת היא כי מפרסם או קבוצת מפרסמים יפרסמו באופן בלעדי (בעיתונות כתובה) ב"ידיעות אחרונות" עשויות אף הן להוות הסדר כובל.

עוד על מלחמת ההמון בחינמון:

גורם בכיר במעריב: "ההחלטה להוריד את הטוקבקים - טפשית ביותר" >>>
אדלסון: "שום דבר לא יעצור אותנו". מעריב: "החינמון יעלה ביוקר" >>>
דניאל בן סימון: "שאדלסון יכיר קצת את ההוויה הישראלית" >>>
שלדון נגד "חוק אדלסון" >>>
בכיר בידיעות על מוסף ישראל היום: "זה כמו במבה בחינם" >>>
מלחמות השבת החלו: הצצה למוסף סוף השבוע של ישראל היום >>>
תעצור לי באדלסון פינת מוזס >>>
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by