בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
בית המשפט: אילנה דיין וטלעד ישלמו פיצויים בסך 300 אלף ש' לסרן ר'  
 
 ``סבורים שפסק הדין שגוי וגדוש בקביעות שאינן עולות בקנה אחד עם עקרונות העיתונות החופשית``. דיין    צילום: אליזרין וייסברג    
תעשייה |
 
שרון לנגר

ביהמ"ש המחוזי בירושלים קיבל את עמדתו של ר' וקבע כי לא ביצע וידוא הריגה בנערה פלסטינית בת 13 • השופט סולברג: "הכתבה חרצה דין, ובאופן משכנע. הצופה הבין כי מוגש לו חומר בלתי מעובד" • מערכת עובדה: "פסק הדין שגוי. שומרים את הזכות לערער עליו בפני ערכאה גבוהה יותר"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אילנה דיין וחברת טלעד ישלמו 300 אלף שקל פיצויים, בנוסף ל-80 אלף שקל הוצאות משפט, לר', קצין מכפר דרוזי בצפון, כך קבע אתמול בית המשפט המחוזי בירושלים. פסק הדין ניתן על כתבה ששודרה בתוכנית, וש"העבירה מסר שגוי לגבי התנהגותו באירוע בטחוני בתקופת האינתיפאדה השנייה באוקטובר 2004". כמו כן, בית המשפט קבע שעל התוכנית לפרסם כי הקצין זוכה מכל ההאשמות נגדו והוחזר לתפקידו הפיקודי וכי הכתבה העבירה מסר שאינו נכון.

ר', שהועמד לדין בעקבות מותה של איימאן אל-האמס, ילדה פלסטינית בת 13 שהתקרבה אל מוצב צה"ל ליד רפיח בתאריך 5.10.04 מסיבות לא ברורות, והואשם בשימוש בלתי חוקי בנשק ("וידוא הריגה") ובשיבוש הליכי משפט. באותה שנה שודרה כתבה בתוכנית "עובדה" אודות האירוע, בו מוצגים, כביכול, עדויות מהתקרית. כשנה לאחר שידור הכתבה זוכה ר' מכל ההאשמות נגדו והקצין הגיש תביעת דיבה נגד מנחת "עובדה", אילנה דיין, בטענה שהתוכנית היתה מטעה ופגעה בשמו הטוב.

אתמול כאמור פסק בית המשפט בראשות השופט נועם סולברג, כי המניע לפתיחה באש באירוע היה סכנה שחשו הלוחמים, וכי סרן ר' ירה לעבר הילדה הפגועה שני כדורים, ולא ביצע בה וידוא הריגה באמצעות צרור, אלא ירה אותו לכיוון אחר. עוד קבע השופט כי הכתבה ששודרה, בטרם הינתן פסק הדין, הכריעה את המשפט הציבורי וחרצה את דינו של הקצין. "יש כוח רב לחזות שמתיימרת להיות אובייקטיבית, והכוח הזה פעל היטב על הצופים, על עיתונאים בכלי תקשורת אחרים, ועל הציבור בכללו, נכתב בפסק הדין, "לדיין מוניטין רב שנים של עיתונאית הגונה ואמינה, ערכית ומקצועית. התכנית זוכה לחשיפה גבוהה ולאמון רב. שידור הכתבה במסגרת זו היקנה לה אמינות גבוהה בעיני קהל הצופים ובעיני עיתונאים אחרים, ומכאן ההשפעה הרבה שהיתה לכתבה".

ממערכת "עובדה" נמסר בתגובה: "אנו סבורים שפסק הדין שגוי וגדוש בקביעות שאינן עולות בקנה אחד עם עקרונות העיתונות החופשית ועם ערכיה של חברה דמקורטית, כפי שבאו לידי ביטוי בפסקי דין רבים של בית המשפט העליון". עוד הוסיפו כי "מערכת עובדה שומרת לעצמה את הזכות לערער עליו בפני ערכאה גבוהה יותר. ההחלטה בנדון תתקבל בימים הקרובים".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by