בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
"כולה פרילאנסרים שעובדים בגרוש וחצי" 
 
 ``עורכי העיתונים צריכים להדליק נורה אדומה``. בוצ`צ`ו    צילום: בוצ`צ`ו    
תקשורת |
 
שרון לנגר

בעקבות תחקיר הפפראצי שנגמר בפיטוריו של הצלם ברק פכטר, עולם הפפראצי כמרקחה. צלם בכיר: "אין מה לבוא בטענות לצלמים. שיבדקו את המערכות". בוצ'צ'ו: "מי שהגון, אין לו ממה לחשוש"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
התחקיר אודות צלמי הפפראצי תחת השם "קומבינת הפפראצי", ששודר במוצאי שבת בערוץ 10, ממשיך לעורר סערה בביצה המקומית.

לאחר שאתמול נודע כי הדמות שעמדה במרכז התחקיר ואף "נפלה בפח" שטמן להם התחקיר, הצלם ברק פכטר, יפוטר כל הנראה מ"ממעריב", מתברר כי גם אחרים מרגישים מפוחדים מחשש לתפקידם. מרביתם תארו בפני nana10 תחושות קשות של "בדיקה בשבע עיניים" ואף יחס מזלזל מפי עורכים העובדים איתם שנים רבות.

כזכור, בכתבתם של דה גילהר ונדב בורנשטיין נחשף כי צלמי פפראצי שונים, הבטיחו לגופים מסחריים להכניס לעיתון תמונות ידוענים עם המוצר אותו הם מבקשים לייח"צן, תמורת תשלום.

הסערה סביב התחקיר כזכור, החלה עוד טרם שודרה דקה ממנו, כאשר בשבוע שעבר הכריזו מרבית צלמי הפפראצי מלחמה כנגד גילהר, וצילמו אותו מקבל כרטיסים לסרט מיחצ"נית בהקרנת הבכורה של הסרט "קירות". בתוך כך, אחרים איימו בהחרמת ערוץ 10 בשל התחקיר המדובר.
 

"כולה פריאלנסרים"

סנונית ראשונה? פכטר
 סנונית ראשונה? פכטר 
 צילום: בוצ'צ'ו 
 
יצויין כי הצלמים שאוזכרו בתחקיר סרבו לדבר אודותיו או בכלל, אולם צלם בכיר אחר, המוכר תמונות למרבית העיתונים והאתרים הגדולים, אמר היום ל-nana10 כי "אין מה לבוא בטענות לצלמים. הם הגורם הנמוך ביותר במערכת, והפחות קובע בה. הבעיה היא הרבה יותר גדולה, ואם כבר בודקים, צריך לעשות בדק בית במערכות. הצלמים הם כולה פרילאנסים שעובדים בגרוש וחצי".

לטענת אותו צלם, "צלם פרילאנס הוא לא עיתונאי. הוא יכול לעסוק גם בצילום וגם ביחסי ציבור. כל עוד הוא מוציא חשבונית וכל עוד הוא מיידע את העורך שזוהי תמונת יח"צ, זה בסדר. זה שהוא נותן ראשוניות לעורך שהוא עובד איתו, זה מתוך יחסי העבודה ביניהם. לדעתי אין בעיה שצלם יעסוק גם ביח"צ. ברגע שצלם הוא שכיר של העיתון ולא פרילאנס ומקבל את המשכורת שבאמת מגיעה לו, הוא לא יצטרך לעסוק בעבודות צדדיות. אבל כל עוד הוא מביא את המצלמה, את המחשב, האופנוע, הוא משלם לעצמו פנסיה ואף אחד לא ממן אותו, הוא לא חייב כלום".

לדבריו, "כל תמונה שמצולמת כוללת בתוכה מוצרים ואביזרים כמו צמיג של אוטו, או אוטו מסוים בתמונה, או בקבוק מים מינרלים, אפילו שולחן מסוג כלשהו. כל דבר הוא בעצם ישירות פרסום. אז אם הצלם לוקח יוזמה ופונה לחברה ומציע לה לרכוש את זכויות השימוש בתמונה, זה דבר לגיטימי. זה שהעיסוק שלנו בצילום זה לא אומר שאנחנו צריכים להישאר במעמד כלכלי נמוך כל החיים שלנו כי זה מה שעשו מהמקצוע".
 
 

"נצלם את גילהר כמו את נינט"

 ברגע שצלם הוא שכיר של העיתון ולא פרילאנס ומקבל את המשכורת שבאמת מגיעה לו, הוא לא יצטרך לעסוק בעבודות צדדיות. אבל כל עוד הוא מביא את המצלמה, את המחשב, האופנוע, הוא משלם לעצמו פנסיה ואף אחד לא מממן אותו, הוא לא חייב כלום 
אותו צלם אף מסביר כי כלל לא מדובר בתופעה. "אלה החיים. יש אנשים שהם בעלי יוזמה ויש שפחות". לשאלה אם הוא היה נתפס בתחקיר, הוא משיב ללא היסוס כי "אם הייתי יושב בפגישה עם התחקירנית של חדשות 10 בהחלט הייתי עושה עסקים עם הקשרים והידע שרכשתי כצלם. אנחנו צלמים ולא עיתונאים ופה נגמרת העבודה שלי בעצם".

את הטענה כי מעתה יזכה גילהר לנקמה בדמות צילומים לא מחמיאים בסיטואציות שעשויות להביכו, הוא מבטל אך מדגיש כי "אני לא חושב שיש מה להתנכל. אם אני אמצא סיטואציה שאני אוכל לצלם את דב גילהר בצורה מביכה או שהוא עושה משהו לא אתי, אני אצלם אותו, כמו שאני אצלם את נינט".
 

"לא מבין למה הם נכנסים להיסטריה"

יושבים על עדשה רותחת. "קומבינת הפפראצי"
 יושבים על עדשה רותחת. "קומבינת הפפראצי" 
 צילום: ערוץ 10 
 
גם יו"ר איגוד צלמי הפפראצי, שלומי בוצ'צ'ו, היחיד שיצא טוב בכתבה ולא נגרר למלכודת, הודה בפני nana10 שהתחושות בקרב הצלמים היום לא קלות בכלל, אך לדבריו הן מוגזמות. "האווירה קשה מאד. צלמים מגיבים באופן לא צודק על כך הפרשה. חלק מהצלמים כועסים ומגיבים בהיסטריה. מי שמרגיש עם עצמו שהוא ישר והגון, אין לו מה להיות בהיסטריה, אבל מי שנוהג באופן לא ישר ולא הגון צריך לשנות התנהגותו".

כלומר, על ראש הצלם בוער הכובע?

"לא מכליל את כולם, אבל לא מבין למה הם נכנסים להיסטריה כשבעצם רוב הצלמים הגונים".

מה היקף התופעה לדעתך?

"יש כמה צלמים בודדים שיגיעו למצב לא נעים ואלו שנתפסו צריכים להרגיש לא נעים. אני חושב שעורכי העיתונים צריכים להדליק נורה אדומה".

אתה מאמין שהצלמים יתנכלו לדב גילהר באופן כלשהו?

"אין אפשרות כזו".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by