בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
נחשו את מי לא תמצאו בכנס אילת? 
 
 כלום לא מקרי. לוי    צילום: רוני שיצר    
תקשורת |
 
דוד ורטהיים

בזמן שמאות עיתונאים דנים באילת על עומק הטוקבק ועתיד הטבלואיד, יש עיתונאי אחד, לא ממש מהזוטרים, שהחליט להשאר בבית. גדעון לוי: "מדובר בקומץ עסקנים מבית סוקולוב שמעניקים האחד לשני פרסים, ועצם העובדה שמעולם לא העלו על דעתם להזמין אותי ושכמותי, אומרת הכל"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"יש לי הרבה בעדו, דווקא בתקופה בה אנו עובדים כסוליסטים, וכמעט לא מגיעים למערכות, כנס כזה יכול להעביר המון", אומר גדעון לוי, שבחר שלא להגיע לכנס העיתונות באילת, ואף לא הוזמן. אולם, בכך מסתיימות המילים הטובות שיש לאחד מבכירי עיתונאי "הארץ" לומר על זרם עמיתיו ששוטף החל מאתמול את אולמות הכנסים והארוח במלון "הרודס" בעיר הדרומית.

המשך הדברים, מייצג טיפה יותר את דעתו של לוי על מה שהוא מגדיר כ"קומץ עסקנים מבית סוקולוב, שמגיעים אחת לשנה להעניק זה לזה פרסים".

נתחיל משאלת היסוד. למה להיות פולני? אתה ידוע כעיתונאי אקטיבי, למה לא פשוט להגיע ולהשמיע קול? אי אפשר גם לשתוק, וגם לדרוש שיקשיבו

"אני לא צריך את ההקשבה שלהם והבעיה היא איננה אישית. כנס אילת, בדיוק כמו חברו פסטיבל ראש פינה ומפגשים אחרים בתעשיה, פתוח רק לקונצנזוס. אין בו שום רצון או יומרה לאוורר קצת את מה שבלאו הכי שוטף את העיתונות הישראלית, שנמצאת עכשיו בשיאה של התגייסות ושטיפת מוח. תמיד זה אותו מיינסטרים משעמם, בו לא תשמע אף פעם קולות חתרניים או אלטרנטיבה".
 

"יופי. נזכרו פתאום ברדיו"

 ממש לא חסר לי הכנס באילת. לא מדובר בשום צורה באירוע מכונן. יש פה פשוט דכדוך מזה שאפילו העתונות עצמה לא פתוחה ליותר מאשר להעניק פרסים אלו לאלו ולהציג את רזי ברקאי כשמאל...ראיתי שיש שם פאנל שעוסק בנושא 'האם יש מאפיה שמאלנית בעיתונות', וגחכתי 
הגישה הזו, לפחות בכל הקשור לדעותיך, מוכרת. אבל שוב, למה לא להשפיע מפנים?

"ראשית, כאמור, כי לא הוזמנתי. אבל אני מודה שזה לא מקרי. קראתי לעומק את תוכנית הכנס, ראיתי פאנל שעוסק בנושא "האם יש מאפיה שמאלנית בעיתונות", וגחכתי. אין בעולם המערבי עיתונות מגויסת כמו זו הישראלית בשלוש שנים האחרונות, מאז תקופת מלחמת לבנון השניה. מספיק לראות מי הדוברים שם, כולם מאותו סוג, כדי להבין למה זה לא מקרי שמעולם לא הוזמנתי לדבר בשום פורום של הכנסים האלה. הייתי בכל כך הרבה כנסים כאלה בעולם ושם כנראה מתעניינים הרבה יותר במה שיש לי מה לומר מאשר פה.

אני לא כזה עיתונאי נשכח, ועדיין, העובדה שמעולם, לא בכנסים הקודמים ולא בנוכחי, אף אחד מהמארגנים לא העלה על דעתו להזמין לא אותי ולא אחרים שחושבים קצת אחרת על המקצוע ועל התפקיד, אומרת הכל".
 
 
 אם יש משהו שהכנס מצטיין בו זה חוסר הרלוונטיות. ראיתי ושמעתי שהשנה גילו בו את הרדיו והעניקו עשרות פרסים לאנשי רדיו. בזמן שהעיתונות נאבקת מול אמצעי הטכנולוגיה של הדור הבא הם נזכרים ברדיו. בדיוק כמו שיעשו כנס תחבורה, וידברו על רכבות קיטור 
מהנימה בכל זאת נשמע שאולי קצת נעלבת...

"ממש לא. לא חסר לי הכנס באילת, בוא נסכים על זה שלא מדובר בשום צורה באירוע מכונן. יש פה פשוט דכדוך מזה שאפילו העתונות עצמה לא פתוחה ליותר מאשר להעניק פרסים אלו לאלו ולהציג את רזי ברקאי כשמאל. אם ככה באמת אין לי מקום".

ומה אתה אומר לגופו של הכנס. אין שם שום פאנל שהיית רוצה להנחות, שום נושא שאתה מרגיש שאכן רלוונטי?

"לא. בלי קשר לזה שלא הייתי מנחה פאנל, אלא רק משתתף, אם יש משהו שהכנס מצטיין בו זה חוסר הרלוונטיות. ראיתי ושמעתי שהשנה גילו בו את הרדיו והעניקו עשרות פרסים לאנשי רדיו. בזמן שהעיתונות נאבקת מול אמצעי הטכנולוגיה של הדור הבא הם נזכרים ברדיו. בדיוק כמו שיעשו כנס תחבורה, וידברו על רכבות קיטור".
 

"מאד בעד מינגלינג"

 אין לי שום דבר נגד מינגלינג, אין בזה רע. בדיוק כמו שהמדינה עמוסה בכנסים כלכליים, ובהשתלמויות של עורכי דין, כך גם העיתונאים צריכים להתרועע. גם אין לי בעיה עם זה שהכנס מתקיים במלון יוקרתי. נכון שישנם רבים שלא יכולים לשלם, אבל אי אפשר לעשות כנס באכסניה 
אז אם היו נותנים לך להרכיב את התוכניה, איך היא היתה נראית?

"הפאנל הראשון בה היה שואל איך העיתונות הישראלית הפכה למשת"פית הכי גדולה של הכיבוש הישראלי, של הדה הומניזציה של הפלסטינים, ושל נטיעת פחדי שווא במשך שנים. על זה איש מלבדי לא טורח לחשוב".

וחוץ מזה?

"הייתי שואל איך העיתונות הישראלית חיה בשלום עם זה ששלוש שנים לא נתנו לעיתונאי ישראלי להכנס לעזה. זה משהו שצריך לדבר עליו בכנס. אני לא רואה במשתתפים שום קול שיבטא את הדברים שבעייני חשובים".

ומה עם קצת מינגלינג, בכל זאת, עיתונאים...

"דווקא אני מאד בעד. אין לי שום דבר נגד מינגלינג, אין בזה רע. בדיוק כמו שהמדינה עמוסה בכנסים כלכליים, ובהשתלמויות של עורכי דין, כך גם העיתונאים צריכים להתרועע. גם אין לי בעיה עם הביקורת שרבים מטיחים על כך שהכנס מתקיים במלון יוקרתי בזמן שמרבית עובדי הענף משתכרים בשכר מינימום. נכון שישנם עיתונאים רבים מאד שלא יכולים להרשות לעצמם לבוא לכנס הזה, מצד שני אי אפשר לעשות כנס באכסניה כי איש לא היה בא".

אז מה אתה מאחל למי שכן הדרים?

"הייתי לפני מספר שבועות בעיר בורסה בטורקיה בכנס עיתונאי. שם, להבדיל מכאן, עסקו בדברים החשובים באמת, במזרח התיכון. אני מאחל לכולנו משהו דומה כאן".

עוד מכנס אילת:
השר אהרונוביץ': "סיקור העיתונות את העבריינים - ייצור סרט הוליוודי" >>>
רני רהב: העיתונות הכלכלית שוחטת בגרזן טייקונים. הם לא יוצאים מהבית בגלל הכותרות >>>
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by