בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פרסום ושיווק 
שנתיים לאחר ההכרעה במכרז: "מדידת הרייטינג באינטרנט - בינואר"  
 
פרסום ושיווק |
 
איילה צורף, Themarker

יגאל בראון: "אתר שלא יהיה חלק מהמדידה - יפסיד תקציבי פרסום". המערכת תצא לדרך ללא וואלה ו-ynet

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מדידת הרייטינג של אתרי האינטרנט בישראל תצא לדרך ב-1 בינואר 2010 - כך נודע ל-TheMarker. איגוד משרדי הפרסום, שניהל את המכרז לבחירת החברה שתערוך מדידה אחידה של תעבורת האינטרנט בישראל, אמור להודיע בקרוב על תחילת המדידה - שנתיים וחצי לאחר שהוחלט על יציאה למכרז בעניין ושנתיים לאחר שנבחרה הזוכה - חברת גמיוס.

יגאל בראון, מנכ"ל איגוד משרדי הפרסום, אישר את הידיעה: "תהליך העבודה עם גמיוס מתקדם בקצב משביע רצון. בימים אלה אנחנו מסכמים עם החברה את כל הפרטים הטכניים הקשורים במדידה, ובקרוב נמסור את כל הפרטים המדויקים. אנו אמורים להתחיל את המדידה בינואר 2010".
 

"כל אתר שלא יהיה שם, יפסיד תקציבי פרסום"

נוצר מצב אבסורדי. ישועה
 נוצר מצב אבסורדי. ישועה 
 צילום: יח"צ 
 
המדידה נכון לעכשיו, תיערך ללא וואלה ו-ynet, שמסרבות להשתתף בתהליך. "לוואלה ול-ynet לא תהיה ברירה אלא לקחת חלק במדידה, אחרת לא נשתף את המפרסמים בנתוני הגלישה שלהם", אומר בראון. "לאחר כמה חודשים של מדידה המפרסמים יבקשו לעבוד עם מערכת שנותנת מדידה אחראית, מקצועית ואמינה, עם עומק ופילוחים דמוגרפיים שאף מערכת אחרת שפועלת בישראל אינה מספקת. לכן כל אתר שלא יהיה שם, יפסיד תקציבי פרסום".

עם זאת, בקרב חברי הוועדה נשמעים קולות הדורשים להפיץ את הנתונים הזמינים על וואלה ו-ynet על אף סירובם להשתתף.

החברה שהגיעה לשלב הגמר לפני כשנתיים, והפסידה לגמיוס, היא נילסן נט רייטינגס, של חברת נילסן העולמית. החברה זכתה עד כה בלא מעט מכרזים בעולם בתחום זה. גמיוס גברה על נילסן, TNS/טלסקר וקומסקור, וההערכות היו כי הצעתה היתה נמוכה בכ-200 אלף דולר בשנה מההצעות של המתחרות. על-פי אותן הערכות, ההצעה של נילסן אז היתה הגבוהה ביותר. TNS/טלסקר עורכת כיום את סקרי TIM למדידת רמת החשיפה, שצפוי להיפגע עם תחילת המדידה של גמיוס.
 
 

אתרי האינטרנט ישלמו 70%, משרדי הפרסום את השאר

תמדוד גם את מאפייני הגולשים בכל אתר. Market Watch
 תמדוד גם את מאפייני הגולשים בכל אתר. Market Watch  
 צילום: גטי 
 
"לפי המכרז, המדידה אמורה היתה להתחיל לפני שנה וחצי. אני שמח שהיא סוף סוף מתחילה", אומר רן דותן, מנכ"ל נילסן ישראל. "ככל שהשוק הזה יהיה משוכלל יותר כך ייטב לכולם - גם לנו. אנחנו עדיין עומדים מאחורי ההצעה שלנו וניגש למכרז נוסף, אם יהיה. יש לנו הרבה מה להציע לשוק הישראלי".

לדבריו, "גמיוס התחייבו להרים מערכת פעילה בתוך חצי שנה. עברו שנתיים וכל השוק מחכה, וגם אנחנו. הבנתי שאחת הסיבות לכך שהיה עיכוב היא חוסר הרצון של וואלה ו-ynet לשתף פעולה. למה הם חיכו שנתיים אם ממילא בסוף זה יוצא לדרך בלעדיהם?"

חוסר שיתוף הפעולה מצד וואלה נובע ממחלוקת על גובה התשלום, בעוד ב-ynet מסרבים להתקין את תוכנת המדידה על שרתי האתר.

בדצמבר 2007 נבחרה גמיוס, המיוצגת בישראל על ידי ארז בהט ו-Market Watch שבבעלות אבינועם ברוג, לספק נתוני רייטינג לאתרי האינטרנט בישראל. המטרה היתה לייצר אחידות במדידת התעבורה באתרי האינטרנט בישראל. מטרה נוספת היתה לייצר מאגר נתונים מעמיק יותר על אודות הגולש הישראלי והרגלי הגלישה שלו. לאחר יציאת המערכת לדרך יוכלו האתרים, המפרסמים ומשרדי הפרסום לדעת מה המאפיינים של הרגלי הגלישה בכל אתר ואתר (מאלה שחברים באיגוד ולוקחים חלק במדידה): גילאי הגולשים, המין שלהם, נתונים גיאוגרפיים, הצלבת הרגלי גלישה וכדומה.

פרט לדין ודברים הארוך עם אנשי וואלה ו-ynet, היו גורמים נוספים שעיכבו את היציאה לדרך: המיתון יצר בקרב לא מעט אתרים את החשש להתחייב לתשלום חודשי קבוע של כמה עשרות אלפי שקלים עבור המדידה; עורכי הדין של האתרים עיכבו - בחלק מהמקרים - את האישור ללקוחותיהם עד שעיינו לעומק בתנאי החוזה; התגלעו מחלוקות בין חברי הוועדה - נציגי האתרים השונים - לגבי מה יימדד וכיצד יוצגו הנתונים, כך שכל אחר משך לכיוון שיציג אותו באור חיובי יותר; וכמובן הצד הכספי - הסדרת גובה התשלום שישלם כל אתר. כך למשל, הוחלט כי אתרי האינטרנט ישלמו 70% מעלות המדידה, ואת היתרה ישלמו משרדי הפרסום.

על-פי המכרז, אמורה גמיוס לקבל זיכיון לשלוש שנים לפחות. הנתונים אמורים להתפרסם על בסיס יומי. "ועדת המדרוג של האינטרנט יצאה לדרך", מצהיר ארז בהט, מנכ"ל גמיוס ומבעליה. "כל ההסכמים כבר נחתמו בין החברים בוועדה. לגמיוס אין בעיה לספק את כל השירותים שהתחייבה במכרז, ואף יותר מכך. המדידה עדיין לא יצאה לדרך בעיקר בשל המגוון הרחב של הגופים שמעורבים בכך - כל האתרים הגדולים ומשרדי הפרסום המובילים בישראל. יש לנו כבר שרתים פעילים בישראל ואנחנו ערוכים להרים את השלטר על המדידה ברגע שהאיגוד יבקש".

ב-ynet סירבו להגיב.

מוואלה נמסר: "לצערנו, נוצר מצב אבסורדי, עקב אי הצטרפות ynet למדידה, ולפיו מרבית העול המימוני של הוועדה הוטל על וואלה. עם הסדרת נושא זה, נשמח להצטרף למדרוג".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by