בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
עמי אמיר: האינטרסים האמיתיים של איגודי היוצרים מעוררים תמיהות 
 
תעשייה |
 
דוד ורטהיים

אמיר, מהמפיקים הבכירים בתעשיה לעמיתיו: "נראה שפיטורי 400 איש, מונופול שלא לומר דיקטטורה תקשורתית, הן בתוכן והן בחדשות לא ממש מעניינים אתכם"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פירצה ראשונה במאבק היוצרים כנגד ההסדר ההולך ומתגבש להארכת הזיכיון של ערוץ 10? היום שיגר המפיק עמי אמיר, מבעלי חברת ההפקות "מטר פלוס" ("מה זה השטויות האלה", "הבורגנים", |החמישייה הקאמרית", "זו ארצנו" ועוד), מכתב לאיגוד המפיקים המטיל ספק רב במאבקם.

"התמיכה החד משמעית של היוצרים בחוות הדעת המשפטית של הרשות השנייה כפי שפורסמה על ידי אבני מחזקת את דעתי שלא מדובר פה בצעד טקטי זה או אחר", כותב אמיר, "הדבר פשוט יותר –איגודי היוצרים באמת רוצים בסגירת ערוץ 10 אלא אם יעמוד בתנאים שהם הציבו לו".

לטענת אמיר, המקלות אותם מציבים המפיקים בגלגלי ההסכם שהוגש לרשות השניה תמוהים. "יהיו הסיבות אשר יהיו קשה להבין את עמדת היוצרים אלא אם כן בסופו של דבר מדובר על אינטרסים כלכליים בלבד. נראה שפיטורי 400 איש, מונופול שלא לומר דיקטטורה תקשורתית, הן בתוכן והן בחדשות לא ממש מעניינים אותם".

בהמשך מתנגד אמיר גם לאפשרות אותה מגבים היוצרים המתבססת על הצהרתו של מנשה סמירה, שזכיין חדש יפעיל את הערוץ עם התפוגגות הזיכיון הנוכחי בסוף ינואר. "הצעה זו, לא רק שאינה רצינית היא מעוררת ספקות במקרה הטוב באשר להבנתו של מנכ"ל הרשות השנייה בהיבטים המקצועיים של התעשייה שלנו שעל הרגולציה שלה הוא מופקד. כולנו יודעים כולל היוצרים שכדי לעלות עם מסך נאות על ידי זכיין חדש הכולל דרמות, דוקומנטרי, וסתם תכניות בידור טובות, ייקח לפחות שנה עד שנה וחצי, כאשר כעת גם אין זכיין חדש, ואפילו אם יש רק עבודת הפיתוח לקראת עלייה לאוויר באופן ראוי תיקח קרוב לשנה. כדי לעלות עם מסך מאולתר מרכש ותכניות אולפן מהירות וזולות לא צריך זכיין חדש, מה עוד שזכיין חדש ודאי חייב לעלות עם לוח חזק ביותר אם רצונו הוא להצליח עם ערוץ 10".

לסיכום כותב אמיר כי "כל אלה מעוררים תמיהות לגבי האינטרסים האמיתיים של איגודי היוצרים. נראה שאם מימן יוסיף כסף אז למה לא, ואם לא אז גם טוב", ומקנח בלשון צינית כלפי עמיתיו לתעשייה: "מה אכפת לנו אנחנו WIN WIN ושילכו להזדיין המפוטרים מערוץ 10, המפיקים והעובדים הרבים שלא עוסקים בסוגה עילית ויחד איתם גם הדמוקרטיה התקשורתית, כי לנו יוצרי הדרמה והקולנוע זה לא ממש משנה".
 

היוצרים: החלטות הרשות מצערות ומביכות

כזכור, ארגוני היוצרים פנו אתמול במכתב חריף ליו"ר מועצת הרשות השנייה, נורית דאבוש, ומחו נגד התבטאויותה ודבריהם של חברי מועצה נוספים, שהדגישו כי יבחנו את השיקול הציבורי לעומת השיקול המשפטי בקבלת ההכרעה על עתידו של ערוץ 10. זאת, לאחר שבשבוע שעבר פורסמה חוות דעתו של היועץ המשפטי של הרשות, עו"ד דורון אבני, שקבעה כי אין להאריך את זיכיון הערוץ וכי יש לפרסם מכרז חדש ללא דיחוי.

בהודעה שפירסמו נכתב כי "מצער ומביך לגלות כי חברי מועצת הרשות השנייה, בראשות דאבוש, משקיעים את מיטב מרצם בניסיון לקעקע את חוות הדעת של היועץ המשפטי שלהם עצמם". עוד טוענים היוצרים כי "אחרי שנכשלה באופן גורף במילוי תפקידה, ואיפשרה במשך שנים לערוץ לצבור חובות אדירים, מבקשת עכשיו המועצה בראשות דאבוש - רגע קט לפני תום כהונתה - להעלים את מחדליה ולמחוק לערוץ את רוב חובותיו".

היוצרים טענו כי "אף חוות דעת משפטית חלופית לא תוכל להכשיר מבחינה ציבורית וערכית ערוץ שמסרב באופן עקבי לשדר תוכן ראוי בכמות סבירה. במקום להשקיע את זמנם בניסיון לעקוף את חוות הדעת של היועץ המשפטי שלהם, מוטב היה אם היו מציגים ליוסי מימן דרישה חד-משמעית לתקן את הצעת ההסדר של ערוץ 10 באופן יסודי, כך שתעמוד בדרישות החוק".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by