בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
תרצו דברי אתיקה? 
 
 יושר או גמר? תעודת עיתונאי    צילום: אילוסטרציה    
תקשורת |
 
שלומית סאם-אקרמן

מועצת העיתונות דורשת לקבל לידיה את האחריות על הנפקות תעודת העיתונאי • אריק בכר, מזכ"ל המועצה: "כל מה שאנחנו מבקשים זה להוציא את הפקיד הממשלתי מן המשוואה" • דניאל סימן, מנהל לשכת העיתונות הממשלתית: "זה הכל עניין של כוח. מועצת העיתונות רוצה יותר שיניים"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הדיון סביב הגוף אשר ינפיק את תעודת העיתונאי (אשר כשלעצמה הפכה למיותרת בעיני רבים), עולה שוב מדרגה, הפעם בעקבות דרישת אריק בכר, מזכ"ל מועצת העיתונות, להעביר את האחריות בנושא למועצה בה הוא עובד. בסיכום זמני להיום: ועדה מיוחדת בראשות שר ההסברה יולי אדלשטיין שתקום לבדיקת הנושא, היא זו שתקבע את עתיד התעודה השנויה במחלוקת.

אולם הויכוח בנושא כאמור, אינו חדש. מזה שנים מתקיימת מחלוקת חריפה מעל ומחת לפני השטח בין שני הגופים הכמעט מנדטוריים הללו בשאלה מיהו המתאים ביותר לשאת בנטל ואולי גם ביוקרה.

מועצת העיתונות, המוגדרת כגוף נייטרלי שאמון על תקנון האתיקה העיתונאית לא רואה כל הגיון במעורבות של פקידות ממשלתית בנושא. "אנו רוצים להשוות את ישראל למדינות דמוקרטיות אחרות בעולם בהן נהוג שגופים נייטרלים כמו איגודים מקצועיים הפועלים ללא משוא פנים יהיו אמונים על התפקיד הזה", אומר בכר ל-nana10. "החוק הפקיד בלשכת העיתונות את הסמכות להנפיק תעודות לכתבים הזרים בלבד ועדיין אין חוק הקובע מי אחראי על העיתונאים הישראליים".

באשר למניע סביב התעודה הספק יוקרתית, בכר אף מוסיף כי "איננו מעוניינים להיכנס לתחום של הכתבים זרים וגם אין לנו כוונה לעשות מהפכה, כל מה שאנחנו מבקשים זה להשאיר את המצב כמו שהוא היום ורק להוציא את הפקיד הממשלתי מן המשוואה הזאת".
 

אתיקה עיתונאית? שהמערכת תתמודד

"זה הכל עניין של כוח". דורנר
 "זה הכל עניין של כוח". דורנר 
 צילום: ערוץ 10 
 
דניאל סימן, מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, המחזיקה כיום באוטוריטה הנכספת, לא מוכן לוותר כל כך מהר על הג'וב של המאשר הנצחי לשאלה מיהו עיתונאי. לדבריו, פנייתה של נשיאת מועצת העיתונות השופטת בדימוס, דליה דורנר לשר אדלשטיין בבקשה להעביר את הסמכות לידי המועצה, "לא נובעת אך ורק משיקולים של שמירת חופש העיתונות והאתיקה העיתונאית".

"זה הכל עניין של כוח", אומר סימן, "מועצת העיתונות רוצה יותר כוח ושיניים ולכן היא רוצה לנכס לעצמה את הסמכות הזאת. אסור לשכוח שלא כל העיתונאים בארץ חברים במועצת העיתונות ולא כל המערכות מקבלות על עצמן את הסמכות שלה. בתיאוריה זה נשמע יפה שלא יהיה פיקוח ממשלתי אבל דווקא המעורבות הממשלתית היא זאת שהופכת את העניין לנייטרלי ומקובל על כולם- ההחלטות הן לא שרירותיות ויש עלינו פיקוח מתמיד מצד פרקליטות המדינה, מבקר המדינה ובסופו של דבר בג"צ".

לטענת סימן, הנפקת תעודות העיתונאי על ידם נעשית על סמך כללים ברורים ומוגדרים כגון רמת תפוצה, כמות כתבות וכדומה אולם אין זה מתפקידם להכנס לשאלת האתיקה העיתונאית. ואכן, מקריאת הכללים לא מוזכרת ולו במילה אחת המילה אתיקה או התניית התעודה ברמת הכתיבה או באיכותו המקצועית של הכתב.

"אינני בודק את האתיקה העיתונאית של הכתב או את איכות עבודתו", משיב סימן לשאלה בנושא. "אם כתב לא פועל לפי כללי אתיקה נאותים, המערכת שמעסיקה אותו תתמודד עם זה".
 
 

"הנושא מחייב טיפול"

"חייבים להחליט מי רשאי להחליט". אדלשטיין
 "חייבים להחליט מי רשאי להחליט". אדלשטיין 
 צילום: יח"צ 
 
נכון לעכשיו כאמור, עניין ההנפקה התגלגל לפתחו של השר הממונה על הנושא יולי אדלשטיין, שלאחר שקיבל את פנייתה של דורנר החליט להרים את הכפפה ולבדוק אחת ולתמיד את הנושא.

"אין לי עמדה ברורה בנושא, אך אין לי ספק שהנושא מחייב איזשהו טיפול", אומר אדלשטיין ל-nana10, "בעולם התקשורתי המשתנה בו לאינטרנט יש תפקיד מרכזי יש הכרח בגיבוש כללים מוגדרים של מיהו עיתונאי ומי רשאי להחליט מיהו עיתונאי. כרגע אנו בודקים את הנושא, אינני מתחייב מה יהיו מסקנות הועדה ואנני מתחייב לקבל אותן".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by