בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
עסקית עם תוספות 
 
 ``כמעט אין מפלגה שלא הציעה לי לרוץ במקום ריאלי``. רוזנטל    צילום: סם לביא    
תעשייה |
 
הילה רז ואופיר בר-זהר, Themarker

הסרט "שיטת השקשוקה" יגיע הערב לערוץ הראשון, ולאחריו תשודר תגובה בת חצי שעה של עידן עופר • רוזנטל: "אני לא מכיר אדם במדינה, שיעשו עליו תחקיר של שעה וחצי, וניתנת לו הזכות להקרין סרט תגובה. לאף אדם אין כזה כוח" • משפחת עופר, שכבר העלתה השבוע לרשת סרטוני תגובה: "רוזנטל שוכח שעיתונאות זו שליחות ולא מקצוע לסגירת חשבונות"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שיא המאבק התקשורתי שמתנהל בשנים האחרונות בין משפחת עופר לבין מיקי רוזנטל בנוגע להקרנת הסרט "שיטת השקשוקה" יתרחש הערב בערוץ הראשון. "הסרט שאף-אחד לא רוצה שתראו", כפי שהוא משווק על-ידי רוזנטל ושותפו הבמאי אילן עבודי, יוקרן הערב, ומיד לאחר 93 הדקות שהוא נמשך ישודר סרט התגובה של עידן עופר והחברה לישראל.

מבחינה כלכלית, הערוץ הראשון יצא הנשכר ביותר מהמאבק בין השניים: סרט דוקומנטרי באורך שעה וחצי, שעלות הפקתו מוערכת במיליון שקל, נמכר בשוק במחיר מינימום של 100 אלף דולר. "שיטת השקשוקה", לעומת זאת, נרכש על ידי הערוץ הממלכתי - הקונה היחיד - תמורת כ-20 אלף דולר. הקרנת הסרט התעכבה כשנה וחצי בשל דרישת רשות השידור כי רוזנטל יחתום על ערבות אישית, שאינה מוגבלת בסכום, כדי להבטיח שאם הערוץ ייתבע על-ידי משפחת עופר, יהיה רוזנטל ערב לכל תשלום שיושת על הערוץ. רוזנטל סירב.

עורך דין בריטי מטעם משפחת עופר שיגר לערוץ הראשון מכתב שבו טען כי הסרט כולל הוצאת דיבה, וכי משפחת עופר שומרת על זכותה לתבוע במדינות נוספות פרט לישראל. "מה זה אם לא 'טרור משפטי'? הערוץ הראשון שיקשק, ועד שהם לא קיבלו 'סרט פרסומת' של חצי שעה הם לא הסכימו לשדר את הסרט", טוען רוזנטל בראיון ל-TheMarker.
 
 25 שנה אני עיתונאי. אמרו עלי שאני חצוף, בוטה, שיש לי סגנון לא ראוי. אני מקבל את הביקורות באהבה. פירסמתי מאות אם לא אלפי תחקירים. אף אחד לא תבע דיבה או אמר שאני ממציא דברים. באים הטייקונים האלה ונותנים לי ציונים כעיתונאי 
רוזנטל זועם על הערוץ הראשון. "אני לא מכיר אדם במדינה, אפילו ראש הממשלה או הנשיא, שיעשו עליו תחקיר של שעה וחצי, וניתנת לו הזכות להקרין סרט תגובה מטעמו. לאף אדם אין כזה כוח", הוא אומר. "אם עידן עופר היה עושה מסיבת עיתונאים או מגיב באולפן אחרי השידור זה היה בסדר, אבל לעשות סרט תגובה באמצעות יועצי תקשורת בלי פילטר עיתונאי? אני לא מכיר דבר כזה, זו פריווילגיה של משפחת עופר".

מרשות השידור נמסר בתגובה: "צר לנו שמיקי רוזנטל בוחר ערב הקרנת הסרט להטיל ספק בכוונותיו של השידור הציבורי לשדר את סרטו, שיש לו חשיבות לדיון הציבורי בענייני חברה וכלכלה. בנוגע לדחיית שידור הסרט, נעשה הדבר בשל בקשתו של רוזנטל, כדי שיוכל להניב רווחים נוספים משידור הסרט במסגרות אחרות.

"רוזנטל ביקש שרשות השידור תדחה את מועד שידור הסרט בעוד כחודשיים, גם לאחר שסוכם סופית על שידורו בערוץ הראשון. לאור החשיבות הרבה סביב סוגיית הסרט, הערוץ הראשון מייחד ערב שידורים לנושא, ומן הראוי שלצד השני תהיה תגובה הולמת. אנו מזמנים את כל בית ישראל לצפות בסרט 'שיטת השקשוקה', בסרט התגובה של האחים עופר ובדיון סוער ומרתק בסוגיות הנידונות בהנחייתו של עודד שחר".
 
 

"אני יכול לסתור את ההאשמות אחת לאחת'"

"זו פריווילגיה של משפחת עופר". עידן עופר
 "זו פריווילגיה של משפחת עופר". עידן עופר 
 צילום: יח"צ 
 
לרוזנטל חשוב להדגיש כי הוא בעד פלורליזם של דעות ומחשבות, וראוי שתגובתה של משפחת עופר תימסר. ואולם, עניין אחד בסרט התגובה מעורר את זעמו ונוגע, לדבריו, לכבודו המקצועי. בסרט התגובה נראה רוזנטל אומר באולפן טלוויזיה כי העובדות בסיפור עיתונאי אינן חשובות, אלא הפרשנות שניתנת להן על-ידי העיתונאי.

"לקחו ציטוט אחד מתוך תוכנית של חצי שעה", הוא טוען. "בדיון על עיתונות אמרתי בנוגע לקלישאה 'העובדות מדברות בעד עצמן' שזה לא נכון, כי מבחינתי העובדות אילמות לגמרי. מה שחשוב זה מי מפרש אותן, כי העובדות לא מדברות בעד עצמן. מתוך זה ערכו קטע שאני אומר שהעובדות לא חשובות".

רוזנטל מפטיר קללה וממשיך בכעס: "25 שנה אני עיתונאי. אמרו עלי שאני חצוף, בוטה, שיש לי סגנון לא ראוי. אני מקבל את הביקורות באהבה. פירסמתי מאות אם לא אלפי תחקירים. אף אחד לא תבע דיבה או אמר שאני ממציא דברים. באים הטייקונים האלה ונותנים לי ציונים כעיתונאי. אני לא יכול להתגונן נגד האשמות שווא, אבל אני יכול לסתור אותן אחת לאחת".
 
 אם עידן עופר היה עושה מסיבת עיתונאים או מגיב באולפן אחרי השידור זה היה בסדר, אבל לעשות סרט תגובה באמצעות יועצי תקשורת בלי פילטר עיתונאי? אני לא מכיר דבר כזה, זו פריווילגיה של משפחת עופר 
על תביעת הדיבה החדשה שהגיש נגדו עידן עופר אומר רוזנטל: "זה הליכי סרק. גם התביעה הישנה וגם החדשה. אני עוד יותר רגוע מקודם. בדיבה כתוב שציטטתי את ירון זליכה כשהיה החשב הכללי באוצר, וכי הדברים שאמר לא נכונים. האם יש עיתונאי או כלי תקשורת בעולם שאדם במעמדו של זליכה מופיע באירוע פומבי ומספר סיפור בעל חשיבות ציבורית, והוא לא יסקר אותו? כעיתונאי אני מתקשר לצד שנפגע ומבקש את תגובתו. אם הוא מסרב להגיב - זכותי לפרסם. כל כלי תקשורת פועל כך ועל זה אני נתבע דיבה.

"פניתי למשפחת עופר עשרות פעמים בעניין. ביקשתי את פרוטוקול הדיון שזליכה דיבר עליו, אך חסמו כל דרך שלי להגיע אליו. פניתי לפי חוק חופש המידע, ורשות החברות הממשלתית אמרה שהפרוטוקולים אבדו. ועל זה עיתונאי נתבע דיבה. זה נראה רציני?"

על-אף שהציבור הישראלי ברובו נותר אדיש למרחב הציבורי בעיניי רוזנטל, הסרט עשה את שלו: "עצם זה שעידן עופר טוען בתקשורת שאין לו כיום שום מגע עם פוליטיקאים, עושה אותי מאושר. אם האזרח הרגיל לא מגיע אליהם, אין סיבה שעידן עופר יוכל. אם הפקידים ייזהרו יותר בצעדים שלהם - זה מצוין. אם משפחת עופר משקיעה מאות מיליונים בהפחתת זיהום האוויר - זה מצוין".
 

"פוליטיקה? לא יודע, אולי"

הערוץ הראשון יצא הנשכר ביותר מהמאבק. "שיטת השקשוקה"
 הערוץ הראשון יצא הנשכר ביותר מהמאבק. "שיטת השקשוקה" 
 צילום: כרזת הסרט 
 
ייתכן שהשלב הבא בניסיונותיו של רוזנטל להביא לשינוי חברתי יהיה כניסה לבית המחוקקים. "פוליטיקה? לא יודע, אולי. אני שוקל בעוונותי להשפיע קצת יותר", הוא מודה. "ניתוח קר יביא אותי להקים גוף חדש, כי היו הרבה אנשים טובים שניסו והגיעו לכנסת והשיטה דרסה אותם".

לדבריו, לפני הבחירות האחרונות לכנסת קיבל הצעות להצטרף לפוליטיקה. "כמעט אין מפלגה שלא הציעה לי לרוץ במקום ריאלי, אבל משוש חיי זה לא לשבת על מושב בכנסת. בינתיים אני לא הולך לפוליטיקה", הוא אומר.

בחלק נכבד מהסרט רוזנטל תוקף הסכם שערכה המדינה עם החברה לישראל, לפיו המדינה תשלם לחברה 570 מיליון שקל בעבור חלקה במניות בז"ן. הסרט - כמו גם פסק דין של בג"ץ שדחה עתירה של התנועה לאיכות השלטון בעניין - מתאר שרשרת מחדלים של המדינה שמובילים למסקנה שמשפחת עופר ניצלה הזדמנות עסקית שנקרתה בדרכה, במדינה שלא השכילה להפריט את נכסיה בעבור תמורה ראויה.

מדוע לא הפנית אצבע מאשימה לפקידים בירושלים?

"בסרט נאמר שהכל חוקי ואני אומר את זה בכל הרצאה. משום שזה חוקי, הבעיה היא הנורמה הציבורית, ואנחנו קובעים אותה. אי אפשר להכניס מציאות כלכלית של 12 שנה לסרט של שעה וחצי. רציתי להצביע על הבעיה ולעורר דיון, ואם משפחת עופר חטפה - אז זה היה בצדק. לדעתי, משפחת עופר ניצלה את החולשה של המגזר הציבורי. הם לא תמימים, לא באקראי הכסף הזה נופל עליהם ולא עליך.

"המדינה זה דבר אמורפי. אני טוען שזה חלק מהשיטה ומוטרד מאוד ממנה, גם אם היא חוקית - והיא חוקית. אבל לדעתי זה לא מוסרי וחשוב שאנשים ידעו את זה. השם של הפקידים לא חשוב, מה שחשוב זה שיש מישהו שמפעיל את הדבר הזה. אם זה היה פעם אחת באופן אקראי, אז המדינה אשמה. אני חושב שמשפחת עופר ניצלה את החולשה של המגזר הציבורי בצורה הכי משוכללת שיש. זה לא פוטר הפקידים מאחריות".

משרד יועצי התקשורת מורל צור, המייצג את משפחת עופר, מסר בתגובה: "רוזנטל שוכח שעיתונאות זו שליחות ולא מקצוע לסגירת חשבונות. התגובה המלאה של החברה לישראל להשמצותיו מובאת בסרט התגובה באתר www.omov.org".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by