בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
יוסי מימן: "אנחנו לא מבקשים מחיקת חובות - רק רפורמה"  

יוסי מימן: "אנחנו לא מבקשים מחיקת חובות - רק רפורמה"

 
תעשייה |
 
אופיר בר-זהר, ThrMarker

נציגי האוצר בדיון בועדת הכלכלה: הנתק בין המצב הכלכלי לבין המחויבות הרגולטורית - עיוות • יו"ר מועצת הרשות השנייה: המכרז יפורסם ביום שני הקרוב כמתוכנן • מנכ"ל קשת: "הפתרון צריך להיות רדיקלי, כזה שיאפשר חיים לשוק - למשקיעים, לשחקנים, למנהלים ולעובדים"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"קיבלנו משהו חוץ מהזכות להפסיד?" מימן
 "קיבלנו משהו חוץ מהזכות להפסיד?" מימן 
 צילום: יח"צ 
 
חובות התוכן של ערוץ 10 מסתכמים בכ-70 מיליון שקל - כ-12 דרמות או כ-35 תוכניות תעודה. לערוץ חובות נוספים של כ-30 מיליון שקל לקולנוע וכן כ-50 מיליון שקל עבור דמי זיכיון ותמלוגים - כך אמר היום מנכ"ל הרשות השנייה, מנשה סמירה, בדיון מיוחד שקיימה ועדת הכלכלה של הכנסת בפרשת ערוץ 10.

יוסי מימן, הבעלים של ערוץ 10, אמר בדיון כי "אנחנו מדברים על עולם של כאילו. מדינת ישראל לא עשירה מספיק כדי להרשות לעצמה משלחת לחלל, אבל אנחנו משדרים מהחלל. נקבע בעבר מחיר לזיכיון שהיה משאב נדיר. היום יש המון ערוצים בכבלים ובלוויין וכבר לא כזה קשה להיכנס. בואו נתייחס לנתוני השוק האמיתיים. ב-2004-2002 היה 950 מיליון שקל למטה מהתחזיות שעל בסיסם יצאנו למכרז. אני לא רוצה לחשוב שזה היה הצגת שווא. ב-2008 השוק היה 300 מיליון דולר. היה אמור להיות ככה ב-2002. אז בנינו רגולציה שזה חללית בלי אפשרות חזרה לקרקע.
 
 
"אני בא לשאול על מה החוב? קיבלנו כסף מהמדינה? קיבלנו משהו חוץ מהזכות להפסיד?. 1.3 מיליארד שקל הושקעו - אני אישית השקעתי 650 מיליון שקל. אם הייתי לוקח ריבית הייתי מגיע בערך ל-1,700 מיליון שקל. שילמנו לרשויות 250 מיליון שקל".

"ב-2009-2008 עמדנו בהתחייבויות תוכן שלנו. אנחנו לא יכולים לתת ערבויות בנקאיות כי הבנקים לא מדברים איתנו, אם אני מבקש כוס קפה אני מקבל את החשבון בסוף. כשאנחנו במלכודת משפטית כזו, זה לא עוזר לי למצוא משקיעים, לא עוזר לי לפתוח אופק. היתה התחייבות ועובדה שהתקרבנו. אם אנחנו נעלמים כל מחויבות התוכן גם הולכות.

מימן נשאל האם יהיה מוכן לשים ערבות אישית, והשיב: "אחרי שהפסדנו 1.3 מיליארד שקל, אני מוכן לשים בערבות את המניות".

"מי השותפים שהגיעו ומה המסר? רופרט מרדוק, לא בדיוק טמבל שלא מבין בתקשורת. הוא החליט די. לאודר שמחזיק טלוויזיה בעולם וגם מילצ'ן קמו ועזבו. נשארתי שוב לבד עם כתפיים לא רחבות מספיק ובלי חשק. כולנו מבינים שהאבסורד צריך להיגמר. איפה ה-400-300 עובדים שלנו? מה יקרה לעובדים הלא ישירים? הם יחכו שנתיים? הם צריכים פרנסה היום".
 
 
העמדה של הרשות ושל האוצר היא קונסטרוקטיווית ואנחנו בקשר כמעט יומי. צריך למצוא פתרון שיאפשר תנאי משחק לעשות טלוויזיה. אנחנו לא מבקשים מחיקת חוב במרכאות. לא מבקשים. אנחנו מבקשים רפורמה אינטגרלית של כל המרכיבים שיאפשרו לעשות טלוויזיה. לקחנו על עצמנו התחייבות לא קטנה מול עובדים. הגדלנו את הנגישות למפרסמים כי הוכפלו השעות פרסום. אנחנו עכשיו חוזרים לערוץ 10, לפראבדה. רוצים להימנע אבל יש גבול".

"טעויות שלכם? אם מסתכלים על כל הכרונולוגיה אנחנו רואים שכל הזמן לא יכולנו להדביק את השוק. בכל זאת אנחנו היום 35% מהשוק. היו טעויות ושילמנו מאוד ביוקר עליהן אבל למה כל הזמן חזרנו? כי לא מצאנו פיתרון כולל. זה תמיד היה טלאי על טלאי. למה באנו כל הפעמים לבקש שינוי חקיקה? כי אף פעם לא נעשה טיפול שורש. נראה שרק התערבותו של ראש הממשלה תביא לפתרון".

ערן פולק, סגן הממונה על התקציבים באוצר, אמר בדיון כי "שר האוצר ואנחנו רואים הבעיה הזו כבעיה מבנית של שוק הטלוויזיה. ערוץ 10 הוא מקרה פרטי של הבעיה. הממשלה הניחה על שולחן הכנסת הצעה לפתרון (הרפורמה הכוללת בשוק) והכנסת יכולה לשנות אבל בשורה התחתונה הפתרון צריך להיות ברמה המבנית ולהתייחס לכל הדברים. ללא פתרון מבני גם אם נגיע היום להסדר או שיחליטו להזרים עוד כסף זה לא יעזור למערכת באופן כללי.
 
"הפתרון צריך להיות רדיקאלי". אבי ניר
 "הפתרון צריך להיות רדיקאלי". אבי ניר 
 צילום: יח"צ 
 
"עם זאת החשיבות לדעתנו לקיום הערוץ היא גדולה גם בהיבט הציבורי וגם כדי שלא נישאר עם מצב של ערוץ מסחרי אחד. במסגרת הזו ובהנחיית שר האוצר ובצמוד עם שר התקשורת, ניהלנו בשבועות האחרונים מספר רב של ישיבות ויחד גם עם הרשות השנייה מתוך כוונה להגיע להסדר. יש מגבלות כלכליות ומשפטיות, בעיקר במו"מ עם גורם פרטי שזה משהו חריג ביותר.

"ברור לנו גם ברמה הכלכלית תקציבית וגם ברמה המשפטית שכל הסדר שיהיה עם ערוץ זה או אחר יוחל גם על השחקנים האחרים וגם זה שיקול חשוב. עד היום, ההסדר שדיברנו עליו מתייחס כולו לסוג של פרישה או לצורך העניין פרישה מלאה של חובות התמלוגים של הערוץ. הדיון כולו על פרישה של תמלוגים ולא על שום הקלה או פרישת חובות כלפי הרשות השנייה או חובות התוכן. שם אנחנו עומדים. עד כמה שאני יודע לא בטוח שזה נותן המענה אבל הערוץ יוכל להתייחס לזה בעצמו. שני משפטים על העתיד - אם לא תהיה רפורמה בחודשים הקרובים זה לא משנה אם יהיה הסדר או לא. דבר שני, חוסר הקשר או הניתוק בין המצב הכלכלי של הערוץ לבין המחויבות הרגולטורית - יש בזה אלמנט של עיוות. מאוד כדאי שהכנסת תחשוב על הנושא הזה".

אבי ניר, מנכ"ל קשת, אמר בדיון כי "כשהרגולציה הופכת לדבר הכי דומיננטי בחיים של ענף, זה אומר שיש בעיה ברגולציה. בלי להגיד מה הפתרון, עצם זה שאין פתרון והחבורה הזאת רצה ממקום למקום והשיחה היא על רגולציה, אומרת שהרגולציה נבנתה בצורה שגויה. שזה פשוט לא עובד. ראינו הרבה ניסיונות לתקן אבל כנראה שהם לא מספיקים ולכן הפתרון צריך להיות רדיקאלי, כזה שיאפשר חיים לשוק - למשקיעים, לשחקנים, למנהלים לעובדים. הפתרונות עד היום נעשו תמיד רק אחרי המשבר ובשלב מאוחר מדי.
 
מחכה ליום שני. דאבוש
 מחכה ליום שני. דאבוש 
 צילום: יח"צ 
 
"פתרון? אני חושב שצריכה להיות מערכת הרבה יותר פשוטה. הכיוון של רישיונות נכון. צריך לוודא שהרבה כסף יילך ליצירה מקורית אבל התמלוגים ודמי הזיכיון צריכים להיות מוסרים. צריכה להיות רזולוציה הרבה יותר קטנה לכמה למה ואיך משקיעים. הפתרון של זיכיונות לא קיים ב-20 השנים האחרונות בשום מקום בעולם. זה נוהל מלפני 50-40 שנה שעבר מהעולם כי זה לא עובד. שיטת הזיכיונות עם רמת הפרטנים, אלפי הסעיפים והדרישות פשוט לא עובדים. אני חושב שצריך לעבור לפני המשבר ואנחנו כבר באמצעו, ולא אחריו. מנכ"ל הרשות השנייה והיועצת המשפטית של משרד התקשורת לא הסכימו עם דבריו של אבי ניר.

נורית דאבוש, יו"ר הרשות השנייה, טענה כי "יש כשל מבני. התרענו כבר לפני שנתיים. אנחנו מדברים על הרפורמה שתהיה ב-2012 וכרגע יש ערוץ שאנחנו מרגישים מחויבים שימשיך לעבוד. הפתרון הרבה יותר פשוט. אנחנו כבר חודשים משחקים עם המספרים".

"יש פה מחויבויות שמחולקות לשתיים - הכלכליות (תמלוגים ודמי זיכיון). אנחנו כמועצה ציבורית מבקשים מהאוצר לפרוש את זה. להעמיד להם הלוואה של 60 מיליון שקל. בנוגע לתוכן, הם מעולם לא התנערו מהן. הם חזרו והדגישו שיעמדו, ואנחנו נמצא המנגנון, אם בערבויות ואם בערבויות אישיות. זה הפתרון. אנחנו הולכים לעשות מכרז שלפי שיקול הדעת שלנו ברור לחלוטין שהוא מיותר. מבחינתנו חייבים לפתור את זה. המשבר הוא פה. חייבים לתת פתרון. אנחנו מבחינתנו מפרסמים המכרז ביום שני הקרוב".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by