בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
ערוץ 10 לרשות השנייה: "פרסום מכרז חדש הוא שרירות שלטונית ומעשה בלתי חוקי"  
 
 ``פרסום מכרז חדש דווקא כאשר הפתרון נראה סוף סוף באופק - הוא מעשה שערורייתי``. ורשבסקי    צילום: יח``צ    
תעשייה |
 
אופיר בר-זהר, Themarker

במכתב חריף טוען הערוץ כי הרשות מפעילה מדיניות אפליה מכוונת כלפיו לעומת יחסה לערוץ 2. מוקדם יותר היום אישרה מועצת הרשות השנייה את שני הפרקים הראשונים במכרז החדש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ערוץ 10 תוקף את הרשות השנייה. במכתב שנשלח לרשות שהגיע לידי TheMarker דורש ערוץ 10 מהרשות לפעול להארכת זיכיונו, ומפנה כלפיה שלל האשמות. בין השאר כותבים עורכי הדין של הערוץ כי "מהלך כזה (של פרסום מכרז) יהווה שרירות שלטונית מהמעלה הראשונה, יהיה בלתי חוקי מעיקרו וילקה בחוסר הגינות משווע". זאת, מאחר שהצדדים נמצאים במשא ומתן ולטענת הערוץ "מסתמן מענה יציב למצב שנוצר". הערוץ טוען כי "פרסום מכרז חדש דווקא כאשר הפתרון נראה סוף סוף באופק - הוא מעשה שערורייתי".

במכתב בא הערוץ בטענות קשות כלפי הגוף הרגולטורי, ובין השאר גורס כי קיימת "מדיניות אפליה" בינו לבין ערוץ 2. הערוץ מביא כדוגמה את המהלך של מיקוד הרגולציה, אשר אישר הקלות לערוצים וקבע כי ההקלות שניתנו רלוונטיות רק לערוץ 2. לפי הערוץ "לזכייני ערוץ 2 שכבר הספיקו לצבור במהלך שלוש שנות זיכיון הפרות בלמעלה מ-100 מיליון שקל, ניתנו הטבות עצומות שנכנסו לתוקף מיידי במסגרת מהלך שנתפר בדיוק לפי מידותיהם".

במכתב צויין כי "זוהי דוגמה בלבד למדיניות ארוכת שנים בה מופלה ערוץ 10 לרעה, בשם 'שוויון' טכני ומלאכותי. עצם המהלך של מיקוד הרגולציה בא לעולם רק לאחר שהמשבר הגיע עד ערוץ 2, אולם כל זמן שההפסדים היו רק נחלתו של ערוץ 10, הרשות השנייה לא מילאה חובתה לבחון הסבירות והמחויבויות המוטלות עליו ולעדכנן למציאות, ממנה היטיבה להתעלם".
 

"החלטה מקוממת, המועלית בעיתוי מוזר"

אם יושג הסדר בין הערוץ לרשות לא יהיה בהם צורך. דאבוש
 אם יושג הסדר בין הערוץ לרשות לא יהיה בהם צורך. דאבוש  
 צילום: יח"צ 
 
הערוץ מציין עוד כי "כל אותה העת היה נוח להתייחס לערוץ 10 כבן הסורר של התעשייה שיש להענישו. עתה, לאחר שזכייני ערוץ 2 צברו הפרות בסכומים עצומים ובעלי המניות שם - בניגוד לאלה בערוץ 10 - לא הפגינו נכונות לממן מכיסם את הפערים, התחחוור לפתע שמדובר בשבר רגולטורי של ממש".

בנוסף, מצוין במכתב כי ועדת תורג'מן הגישה מסקנותיה במועד "שבו היא עצמה הודתה שהן אינן ניתנות כבר ליישום", וכי "ניתן היה לפחות לחסוך הורדה לטימיון של מאות מיליונים במחצית השנייה של תקופת הזיכיון". זאת, מאחר שהערוץ "היה מודע לכך שהרשות השנייה מסרבת להכיר במחדליה בתחום הרגולציה". בנוסף, טוען הערוץ כי "זכייני ערוץ 2 צברו תוך תקופה קצרה פערים במחויבויות בסכומים גבוהים בהרבה משל ערוץ 10".

עוד מוסבר במכתב כי הדרישה לצאת למכרז היא "מקוממת, המועלית בעיתוי מוזר, על סף המעבר לרישיונות, וכאשר הפתרון למשבר מצוי בידי הרשות השנייה". הערוץ טוען עוד כי "הפועל היוצא של התנהלות הרשות השנייה הוא המצב בו אנו מצויים - קטסטרופה רגולטורית, שאינה מאפשרת שרידות מינימלית לערוץ מסחרי ואשר גרמה וממשיכה לגרום לישראל 10 הפסדים של למעלה ממיליארד שקל".

עוד נכתב כי "על רקע כל אלה אפילו הרשות השנייה הבינה שאין כל אפשרות - חוקית, הגיונית או מוסרית - שלא להאריך את זיכיון ערוץ 10. ואולם גם במצב זה היא מנסה לגלגל את הכדור ממגרשה".

לסיכום טוענים נציגי הערוץ כי מכרז חדש משמעותו סגירת הערוץ, כי יש לשמוע טענותיהם בשימוע בטרם קבלת החלטה, ומאיימים בתביעה בסך יותר ממיליארד שקל בגין הנזקים שנגרמו להם, במידה שיפורסם מכרז חדש.

מהרשות השנייה נמסר כי המכתב הועבר לטיפול היועץ המשפטי.
 
 

הנושא המרכזי: "הביד"

הרקע לפרסום המכתב הוא אישורה של מועצת הרשות השנייה היום את שני הפרקים הראשונים במכרז ערוץ 10 החדש. במכרז החדש הניקוד צפוי להתבסס על נושא עיקרי אחד והוא "תשלום ביד" (תשלום סכום חד פעמי), אשר יופנה להפקות מקור, דרך קרנות ייעודיות המשקיעות בהפקות מקור. בנוסף יידרשו המתמודדים להציג לוח שידורים שיעמוד במה שנדרש בחוק וכן לבחור אנשים בעלי רקע, השכלה וניסיון מתאימים להפעלת ערוץ.

בפרקים שאושרו על ידי המועצה היום הוחלט כי יינתן ניקוד במכרז למציע אשר יתחייב לכלול בדירקטוריון שלו דירקטורים בלתי תלויים, שהם אנשי ציבור בעלי תואר שני לפחות בתחום מדעי הרוח או החברה ובעלי ניסיון אקדמי או מעשי של 7 שנים לפחות בתחומי התקשורת האלקטרונית או הכתובה. כמו כן הוחלט כי בעל מניות בערוץ 2, המחזיק לא יותר מ-20% בזכיין ערוץ 2 יהיה רשאי להחזיק מניות במציע במכרז ערוץ 10, ובלבד שאם יזכה במכרז ערוץ 10 ימכור בעל המניות את מניותיו בערוץ 2 בתוך 30 יום מיום שקיבל את ההודעה על הזכייה. המועצה הודיעה כי תמשיך לדון בפרקים הבאים במכרז בישיבתה הקרובה.

כזכור, זיכיונו של ערוץ 10 עתיד לפוג בפברואר 2010, כאשר טרם פורסם מכרז למפעיל חדש. חובותיו של הערוץ מסתכמים ביותר מ-100 מיליון שקל, זאת לפי בדיקת ועדת תורג'מן שבחנה את עמידת הערות במחויבויותיו. בתקופה האחרונה הנושא מצוי בדיונים ברשות השנייה ומשרדי התקשורת והאוצר, כאשר לא ברור אם יושג פתרון. עם זאת, גורמים בענף מעריכים שאם יושג הסדר בין הערוץ לבין הרשויות לא יהיה צורך במכרז חדש.

עדכון אחרון: (20:39)
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by