בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
אבי ניר: גביית התמלוגים באה על חשבון הפקות מקור  
 
 ``ערוץ 2 מבצע בהפקות המקור פי 3 ממה שקבוע בחוק``. ניר    צילום: יח``צ    
תעשייה |
 
צבי זרחיה, Themarker

יוחנן צנגן, נציג דירקטוריון רשת, שהשתתף אף הוא בדיון בוועדת הכלכלה: "המדינה צריכה להפחית מיידית את דמי התמלוגים ודמי הזיכיון לערוץ 2"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
זכייני ערוץ 2 "רשת" ו"קשת" תובעים מהמדינה להעניק להן הקלות בדמי הזיכיון והתמלוגים, בצד המעבר משיטת הזיכיונות בטלוויזיה המסחרית לשיטת הרישיונות. רשת וקשת מצדדות במתן סיוע לערוץ 10 אך תובעות להעניק להן הקלות דומות. כך נאמר בדיון שקיימה הבוקר ועדת הכלכלה בסעיף בחוק ההסדרים למעבר משיטת הזיכיונות לשיטת הרישיונות.

יוחנן צנגן, נציג דירקטוריון רשת, אמר כי "המדינה צריכה להפחית מיידית את דמי התמלוגים ודמי הזיכיון לערוץ 2. המדינה שהוציאה את המכרז לערוץ 2 ועומדת מאחריו צריכה לתקן את ההוראות אם היא רואה שהתחזיות לא עומדות במבחן".

לדבריו, "הזכיינים נאנקים תחת המצב הכלכלי הקשה ועם דרישות רגולציה לא פשוטות. באותה נשימה המדינה שהוציאה את המכרז לערוץ 2 ועומדת מאחוריו צריכה לתקן את הכללים אם היא רואה שהתחזיות לא עומדות במבחן. אחד הדברים המיידים הוא נושא התמלוגים ודמי הזיכיון. יש להביא להפחתה מיידית של התמלוגים - כסף שלא מגיע למסך וכסף שמכיל את ההפסדים של הזכיינים ואין לו שום הצדקה במציאות הכלכלית של היום".

צנגן גם קרא למדינה להקל את התנאים לערוץ 10, אך לתת את אותן הקלות לערוץ 2. "לערוץ 10 יש בעיות שנובעות מעיתוי תוקף הזיכיון ובעיות עקרוניות הנובעות מקיומו הכלכלי. אנו בעד המשך קיומו של ערוץ 10. צריך ללכת לקראתו כמה שאפשר ואנו דורשים בדיוק את אותן הטבות".
 
"אנו בעד המשך קיומו של ערוץ 10". צנגן
 "אנו בעד המשך קיומו של ערוץ 10". צנגן 
 צילום: יח"צ 
 
אבי ניר, מנכ"ל קשת, אמר כי הוא תומך בדברי צנגן. עם זאת הוסיף כי "יש לנסות לייצר מערכת עמידה שתוכל בזכות עצמה ובזכות תמריצים שלה לעמוד במחויבויות ולייצר תרבות טלוויזיה נכונה למדינת ישראל".

לדבריו, "ערוץ 2 מבצע בהפקות המקור פי 3 ממה שקבוע בחוק. גם בסוגה העלית הוא מתקרב לפי 3 מדרישות החוק. ערוץ 2 בתקופת המכרז החדשה עושה פי 2.5-3 מהמכרז הישן. כמיליארד שקל משקיע ערוץ 2 בהפקות מקור. מזה חצי מיליארד שקל לז'אנר עליון. התמונה הכללית היא שהדרך של תעשיית הטלוויזיה המסחרית להגיע לצופים ולייצר רייטינג היא הפקות מקור. הרבה יותר כספים הולכים להפקות מקור ולז'אנר העליון. יותר אנשים עובדים בתעשיית הטלוויזיה מאי פעם. חשוב לראות את התמונה הזו".

ניר הוסיף כי "יש משבר בתעשיית הטלוויזיה. צריך להבין איך קורה שערוץ 10 וערוץ 2 מפסידים. צריך לבצע טיפול שורש, כשיודעים מהן העובדות. התמונה הכוללת קובעת שערוץ ציבורי מקבל כספי ציבור, שמטרתם העיקרית היא ציבורית. הכספים צריכות להיות מופנים להפקות ציבוריות נטולות שיקול מסחרי. הערוצים המסחריים צריכים לייצר תוכניות מקור שייצרו רייטינג וייצרו הכנסות. המערכת הקיימת שהובילה למשבר עמוק בערוץ 10 ובערוץ 2 פשוט לא עובדת. יש לייצר תכנים שיביאו לנו עוד צופים ועוד תכנים".

שר התקשורת משה כחלון אמר להם בתגובה כי "ישמח לקבל הצעות נוספות".

"המעבר מזכיונות לרישיונות בטלוויזיה המסחרית יגרום לרפורמה ולמהפכה בשוק הטלוויזיה. אנו הולכים למפנה בשוק הטלוויזיה, ואחרי חקיקת החוק יורגש המפנה", אמר כחלון מוקדם יותר.
 
 
"זה דבר נכון שהוציאו את הרפורמה מחוק ההסדרים".  כחלון
 "זה דבר נכון שהוציאו את הרפורמה מחוק ההסדרים". כחלון 
 צילום: אתר הליכוד 
 
בדיון משתתפים ראשי חברות הטלוויזיה, ביניהם אבי ניר מנכ"ל קשת, יוחנן צנגן - לשעבר מנכ"ל רשת, יוסי ורשבסקי - מנכ"ל ערוץ 10, מיכל רפאלי כדורי - סמנכ"ל yes, ויורם מוקדי -סמנכ"ל HOT.

הדיון נערך בצל בקשתו של ערוץ 10 להקדים את מועד המעבר מזכיונות לרשיונות מ-2012 ל-2010. ראשי רשת" וקשת מתנגדים למעבר לשיטת הרישיונות בלא קבלת הקלות מהמדינה, למשל בתחום תשלום התמלוגים למדינה. הסעיפים כוללים גם הנהגת "חבילה צרה" בטלוויזיה הרב ערוצית ופרסומות בטלוויזיה הרב ערוצית.

כחלון אמר כי "נעשה מאמץ להגיע למקסימום הסכמות עם גורמי התקשורת השונים. מבחינתי כל גוף רלוונטי שיש לו נגיעה לנושא הרישיונות והרפורמה יהיה לו ביטוי. יישמעו דבריו".

כחלון הוסיף כי "שוק הטלוויזיה במדינת ישראל במשבר. זה לא סוד. אנו רואים חברות מפסידות ועומדות להיסגר, חברות שנאבקות יום יום על הקיום שלהן. נעשה מאמץ להשלים את החקיקה עד נובמבר דצמבר 2009".

עוד אמר כחלון כי הדיון הוא סוג של מסר שהוועדה מתכוונת לחוקק את חוק התקשורת, למרות שהוצא מחוק ההסדרים. "כולנו יודעים שהחוק הזה היה אמור לעבור במסגרת חוק ההסדרים והחליטו להוציא אותו. אני חושב שזה דבר נכון שהוציאו אותו מחוק ההסדרים".

אורי ישראלי, נציג אגף התקציבים באוצר, אמר כי הרפורמה יוצרת מערכת של איזונים בין הגורמים וההצעות השונות, ולכן הוגשה לכנסת במארג אחד בלי הוצאת סעיפים שונים. "הוצאת סעיפים תפגע בגורמים ספציפים בשוק או בצרכנים שלמענם נוצרה הרפורמה", הזהיר ישראלי.

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד), אמר כי הרפורמה תיצור אופק בענף התקשורת ו"כדי לקבל רישיונות כולם יצטרכו לעמוד בהתחייבויות". אקוניס מתנגד לדרישת ערוץ 10 להקדמת מועד הרשיונות ל-2010.

"המעבר משיטת הזיכינות לשיטת הרשיונות שנועד להתקיים בשנת 2012 מחייב היערכות מוקדמת". כך אמר הבוקר מנכ"ל מועצת הרשות השנייה, מנשה סמירה בדיון שקיימה ועדת הכלכלה בסעיף בחוק ההסדרים בעניין למעבר משיטת הזיכיונות בטלוויזיה המסחרית לשיטת הרישיונות. בכך דחה סמירה את היוזמה שהועלתה בימים האחרונים על ידי ערוץ 10 להקדמת מועד הרישיון ל-2010.

לדברי סמירה, "התשתית הדיגיטלית להפצת השידורים תאפשר לכל בעל רישיון להציע שידורים תהיה מוכנה רק בשנת 2012. כיום המערכת בנויה ל-5-6 ערוצים בלבד. זאת ועוד, המעבר לרשיונות קשור בהליך מכרזי על המותגים ערוץ 22 ו-10 והדבר מחייב הליך מכרזי שמחייב הערכות".

היועצת המשפטית של הוועדה, אתי בנדלר, אמרה כי "אף בעל רישיון לא ישקיע יותר מהמינימום הנדרש ולכן יש חשיבות גדולה לעגן בחוק את מינימום ההפקות ולא לאפשר סטייה ממנו. כמו כן, בנדלר הציע לקבוע אמצעי אכיפה יותר משמעותיים לבעל רישיון שלא יעמוד בתנאי הרישיון החדש".

רני בלר, יו"ר ארגון הבמאים ונציג פורום היוצרים, הביע חשש מירידה ברמת התוכן עם המעבר לשיטת הרישיונות. "אנו נמצאים במבוכה מול ההצעה למעבר לרישיונות. אנו לא רואים בהם שום דבר שיכול לחזק את היצירה המקורית המקומית. אנו מציעים שתהיה ועדת הסכמה לגבי אכיפה נאותה וכוח אמיתי שייצור מצב שיהיה אפשר לעשות עבודה אמיתית".

יו"ר מועצת הרשות השנייה, נורית דאבוש, הציעה להפחית את שיעור התמלוגים שמעבירות חברות הטלוויזיה המסחרית ותחנות הרדיו האזוריות למדינה. "מן ההגינות שאם שוק התקשורת עובר מ-4% תמלוגים ל-0.5% תמלוגים, זה צריך לחול על ערוץ 2 וערוץ 10 ועל בעלי תחנות הרדיו האזוריות".

לדבריה, אם בעוד שנתיים לא ישולמו תמלוגים על ידי זכייני הערוצים המסחריים אפשר לעשות זאת כבר כעת".

בקשר לערוץ 10 אמרה דאבוש כי "אנו רוצים שיהיה פה ערוץ שלישי. אף אחד לא רוצה לסגור את ערוץ 10 גם אם יהיה מכרז".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by