בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
"לצאת מהארון בשביל לקדם דיסק? זה פתטי" 
 
 אין ארון? יש קאמבק. פיי גוטמן במבחן זוגיות    צילום: בוצ`צ`ו    
תקשורת |
 
ענת זהר

איך הוצאת אמנים מהארון הפכה לטאבו הגדול ביותר של עיתונאי הבידור, האם סלבס נשארים בארון בגלל הצדקה מסחרית, ולמה אף אחד מאלה שיצאו ממנו במקביל לאלבום חדש מסרבים להסביר את האקט עכשיו? דחפנו את ענת זהר עמוק לארון ושלפנו אותה רגע לפני שהיא מסריחה מגרביים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
יודע כל עיתונאי המסקר את עולם הבידור כי בשנים האחרונות כמעט כל האמצעים כשרים כדי לתפור סיפור טוב. רמזים על בגידות, קלטות לוהטות, מרדף אופנועים של צלמי פפראצי, רכילויות עוקצניות וחטטניות במיוחד, גם בשערים האחוריים של העיתונים היומיים – הכל הולך בביצת הסלבס הקטנה כדי למכור מגזין. הכל, למעט נושא אחד שנחשב עדיין בגדר טאבו. כולם יודעים, אבל איש לא מעז לפתוח את הארון כדי לשלוף ממנו איזה זמר גיי.

הדיון בעניין האאוטינג, הוצאה פומבית מהארון ללא הסכמתו של מושא האייטם, כבר גלש אל מחוץ לתחומי האתיקה העיתונאית והפך למחלוקת פנים-קהילתית: הצד השמרני של הקהילה ההומו-לסבית גורס כי איש באמונתו יחיה ועל אנשי הציבור ההומואים לא חלה החובה לצאת מהארון, קל וחומר אמנים ושאר סלבס. לעומתו, הצד האידיאולוגי של הקהילה, שבקיצון שלו נמנה בין היתר גל אוחובסקי, דוגל בשיטת התרבות הבריטית והאמריקאית, שם סבורים כי הימצאותם בארון של אנשים בעלי עניין ציבורי עלולה לגרום נזק לקהילה כולה בכל שנייה שבה הם מצויים בין הקולבים.
 
 ניר בכר, עורך 'מוסף הארץ': 'אין שום סיבה להוציא מישהו מהארון בכוח. כל אדם זכאי להחליט על צעד כזה לגבי עצמו, להוציא מקרים בהם אותו אדם מפגין התנהגות הומופובית או עושה 'אינינג' מוקצן שמרמה את הציבור הרחב. במקרים כאלה התקשורת לא צריכה לשתף פעולה 
על אף שהיה אחראי בעבר לאאוטינג שנתפש בעיני רבים כנבזי, ולמרות שנודע כדובר נאמן של הקהילה ההומו-לסבית, אוחובסקי סירב להתראיין לכתבה זו בתואנה כי "אין לו כוח" ובכך הותיר את הבמה למתנגדיו. "אין שום סיבה להוציא מישהו מהארון בכוח", אומר ניר בכר, כיום עורך "מוסף הארץ" ובעבר עורך מוסף "7 ימים". "יש מושג שנקרא צנעת הפרט וכל אדם זכאי להחליט על צעד כזה לגבי עצמו, להוציא מקרים בהם אותו אדם מפגין התנהגות הומופובית או עושה 'אינינג' מוקצן שמרמה את הציבור הרחב. במקרים כאלה התקשורת לא צריכה לשתף פעולה".
 
 

"הקהל לא טיפש, הוא לא יילך לסרט כי מישהו סיפר שהוא הומו"

מעניין ממילא. לידר
 מעניין ממילא. לידר 
 צילום: רונן אקרמן 
 
אין זה סוד כי לא מעט מאנשי תעשיית הבידור המפורסמים ביותר מסתירים את נטייתם המינית כאילו היתה פשע נתעב. אחדים מהם בחרו לחשוף את העדפותיהם המיניות דווקא באמצעות כתבה, בדרך כלל כתבת שער, באחד ממוספי העיתונים הגדולים בעצתם של היחצנים הנאמנים, בתזמון מושלם לקידום אינטרס אמנותי-מסחרי זה או אחר.

האם על פי אותה הנוסחה, יציאה מהארון מייצרת רייטינג ומוכרת אלבומים? "אני חושב שאפשר להגיד חד משמעית שלא", קובע ירון טן-ברינק, עורך המגזין "רייטינג". "מי שהקריירה שלו מעניינת ממילא, כמו במקרה של עברי לידר, אקט כזה יכול לעשות אותו קצת יותר מעניין ובטח לא יפגע. אבל היו מספיק אנשים מהדרג השלישי והרביעי שיצאו מהארון וזה לא סייע להם בדבר".
 
"הקהל לא טיפש, הוא לא יילך לסרט או הצגה כי מישהו סיפר שהוא הומו", מוסיף יובל אברמוביץ', כתב מוסף "סופשבוע" של "מעריב". "קורין אלאל יצאה מהארון ולא בהכרח מכרה יותר או פחות דיסקים. באותה מידה גם סיפורי הגירושין הסנסציוניים לא מוכרים אלבומים. ריטה למשל, מכרה עשרות אלפי עותקים כי היא הוציאה דיסק מצוין, נקודה. הומואים שיוצאים מהארון כי רובץ עליהם סוד מול הקהל שלהם זה לגיטימי, אבל כדי לקדם מכירות – זה פתטי".

- אבל כעיתונאי אתה משתף עם זה פעולה.

"זה נכון שהעיתונות הרבה יותר אכזרית ממה שהיא היתה לפני כמה עשורים. היום לא מספיק מעניינת העובדה שהוצאת דיסק ובילית 'איקס' שעות באולפן. חוקי המשחק השתנו. כל איש יחסי ציבור, ידוען ועיתונאי יודעים שהמשוואה לכתבה בעיתון זה סיפור חיים פלוס פרויקט חדש. אני באופן אישי חושב שידוענים צריכים לדעת לשים את הגבול. זה משחק שיש בו הרבה שחקנים ואני מכבד את כולם".
 

"אמנים גילו שיציאה מהארון משיגה כותרות שהם לא היו מקבלים בלעדיה"

 קורין אלאל יצאה מהארון ולא בהכרח מכרה יותר או פחות דיסקים. באותה מידה גם סיפורי הגירושין הסנסציוניים לא מוכרים אלבומים. ריטה למשל, מכרה עשרות אלפי עותקים כי היא הוציאה דיסק מצוין, נקודה 
"אני חושב שבשנים האחרונות אקט היציאה מהארון הפך להיות מקפצת יח"צ מועילה", סבור רועי פודים, סגן עורכת "פנאי פלוס". "אמנים, בעזרת היחצנים שלהם, גילו שיציאה מהארון משיגה כותרות שהם לא היו מקבלים לולא ההיחשפות, כדוגמת אמיר פיי גוטמן. אם מדובר בקאמבק זה בוודאי לא יבוא בלי אחד התנאים האלה. גם הטיעון 'רציתי לפתוח את הדלת לצעירים מתלבטים', משמש בדרך כלל ככסות לסיבה היחצנית האמיתית".

מנחם בן, בעל טור ב"מעריב" שזכה להכרת הרחוב תודות לשהותו בגרסת ה-VIP של "האח הגדול", רואה את היציאה מהארון באור מעט שונה. "באופן כללי אני רואה את זה כמשהו שעושים כדי להיפטר ממועקה, מחוץ להקשר יחצני", אומר בן. "ממש עכשיו קראתי על איזה מישהו שיצא מהארון כי לחצה עליו ההסתרה".

- אתה מתכוון לאדם למברט?

"כן, בדיוק. לא הייתי מזלזל בזה ומכניס את זה להקשר הבנאלי של למכור את הדברים האינטימיים בחייהם".
 
בלי לייחצן. עזר
 בלי לייחצן. עזר 
 צילום: איתן טל 
 
מתברר שיש צדיק בסדום, כזה שהחליט להיפטר מאותה מועקה שעליה מדבר בן, ללא שום קשר לאקט יחצני. באפריל 2005, לאחר חרושת שמועות בנושא, החליט המנחה אסי עזר להכריז על דפי מוסף "7 ימים" על נטייתו המינית, ועשה זאת, במפתיע, ללא מניע יחצני.

בכר, שערך את המוסף בעת פרסום הכתבה, מצדד בהחלטתו. "אני חושב שלאסי היתה התלבטות לא קלה בנושא, גם בגלל שהוא נדרש לחשיפה כל כך משמעותית", אומר בכר. "בדיעבד אפשר לומר שהוא קיבל החלטה טובה מכיוון שההנחה המקובלת היא שאמנים שיוצאים מהארון בתחילת דרכם שורפים גשרים כי הם סוגרים לעצמם טייפ-קאסטינג. במקרה הזה זה לא היה נכון, גם בזכות החן הרב של אסי וגם בגלל שהכישרון הטלוויזיוני המוכח שלו יצא ממנו אחרי אותו וידוי בצורה משמעותית. הוא הרגיש הרבה יותר טוב וחופשי, ומימש את ההתנהלות הקרייריסטית הנכונה עבורו".
 
למרות הומואים כמו עזר, קשה למנות על יותר מאצבעות שתי כפות הידיים את מספר הידוענים שיצאו מהארון. "ישראל היא מדינה שמרנית מאוד", מסביר טן-ברינק. "הומופוביה ושנאת האחר הן תכונות מאוד פופולריות ברחבי הארץ. בין שדרות רוטשילד לשדרות ח"ן אנחנו שוכחים שהליברליות שקיימת פה בחמישה רחובות לא קיימת בשאר חלקי הארץ וגם לא בשאר חלקי העיר. יש אנשים, במיוחד כאלה שהם חלק מהמיינסטרים, שחוששים שזה יפגע להם בפרנסה, ולדעתי מדובר בחשש מוצדק".

אלאל ופיי-גוטמן סירבו להתראיין לכתבה. טוב, זה ברור, אין להם כרגע מה לקדם.
עזר סירב אף הוא להתראיין. את תגובתו של לידר לא ניתן היה להשיג.

גם אתם גאים? הקליקו כאן בחזרה לפרויקט
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by