בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פרסום ושיווק 
שליט עולמי 
 
 במדינות רבות לא מאזכרים, באחרות הוא דווקא נמצא בעמוד הבית. קמפיין שליט ברומא    צילום: צילום מסך, אתר שגרירות רומא    
פרסום ושיווק |
 
דיאנה בחור-ניר

באתרי האינטרנט של נציגויות ישראל בעולם ניתן למצוא יותר ממדיניות הסברתית אחת הקשורה לקמפיין גלעד שליט, שבארץ כידוע, דמם מאז הבחירות. משרד החוץ: "דווקא משום שאין מדובר בסוגיה פוליטית רגילה אלא בנושא הומאני, לא פרסמנו קו מנחה מחייב". מבולבלים? תספרו עד 1000 ותרגעו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מגלישה באתרי נציגויות ישראל בעולם נראה שהעיסוק בסוגית גלעד שליט הותיר אותן במצב שניתן לכנותו - סכיזופרני, לפחות בכל הקשור למדיניות ההסברה בנושא. בשעה שהמדיניות הישראלית היא שמירה על פרופיל תקשורתי נמוך ("כדי לא לפגוע במאמצי השחרור"), נוצר הרושם שכל שגרירות פועלת בנושא כראות עיניה, ללא יד מכוונת, כל שגריר על פי מצפונו.

כך לדוגמא, שגרירות ישראל ברומא העמידה בראש עמוד הבית שלה קמפיין להשבת גלעד שליט, תחת הכותרת: 'מאז ה25 ביוני 2006 - בשבי ארגון טרור', זאת בשעה שבאחדות מן השגרירויות (לונדון, קופנהגן, ביג'ינג, מוסקבה), אין כלל אזכור לנושא בעמוד הבית. מאידך, דווקא בתחתית עמוד הבית של שגרירויות בוושינגטון, מומבאי, פאריז, ובשגרירות בהאג, מופיעים אזכורים, שונים האחד מהשני, הקוראים לשחרר את החייל החטוף.
 

"צריך לפנות למדינות התורמות"

בארץ המדיניות אחידה, בחו"ל קצת פחות. אוהל המחאה
 בארץ המדיניות אחידה, בחו"ל קצת פחות. אוהל המחאה  
 צילום: RTR 
 
נראה שהסיבה הבסיסית לחוסר האחידות מושפעת מהערפל הפוליטי-ציבורי. ממשלת נתניהו עדיין לא גיבשה עמדה רשמית בסוגיית החייל החטוף גלעד שליט ומטבע הדברים גם לא מהלך לשחרורו. גם משרד יעוץ התקשורת רימון-כהן-שיינקמן, שפעל לסייע למשפחה, החליט 'לדומם מנועים' בנושא ולתת לממשלה (אולי ברוח רצון משפחת שליט), 'פסק זמן סביר' עד לגיבוש העמדה. עם זאת ברור שהעיסוק התקשורתי מחוץ לישראל לצורך יצירת דעת קהל אוהדת והפעלת לחץ על ממשלות - מחייבים טיפול רצוף בפרופיל תקשורתי גבוהה.

לאחר חלוף היום ה-1000 לשביו של שליט, שצויינו ערב חילופי הממשלות בקמפיין ציבורי מאסיבי, נערכת תמי שיינקמן, יועצת התקשורת שמסייעת למשפחת שליט, לקראת ציון הדרך הבא - שלוש שנים לנפילתו בשבי. שיינקמן סבורה שלמרות השעיית הקמפיין הציבורי בעניין, יש לא מעט פעולות שמתחייב לעשות, גם מצד ישראל הרשמית, וגם במאמצי ההסברה.

"גם אם ראש הממשלה עדיין לא גיבש את הצוות שיטפל בנושא, זה עדיין לא מונע ממשלת ישראל לדרוש מהצלב האדום לקבל אות חיים מגלעד שליט. צריך להפעיל בנושא לחץ על ממשלת צרפת, צריך לפנות בנושא למדינות התורמות. בקרוב יחלפו 3 שנים לנפילתו בשבי ואני תוהה מה ממשלת ישראל עושה נוכח העובדה שעדיין לא יודעים מה עלו בגורלו. האם ההכבדה בתנאי האסירים הפלסטינים, למשל, ירדה לגמריי מסדר היום הציבורי?", שואלת שיינקמן.
 
 

"השגריריות מונחות שלא להשאיר אבן"

ברור שהסברה אינה תחליף לגיבוש מדיניות ממשלתית. עם זאת במשרד החוץ מסבירים את הפער בגישות, בפרופיל האזורי של היעדים ובחופש הפעולה שניתן לשגרירויות. "הרצון להחזיר את גלעד שליט הביתה נמצא גם על סדר יומן של כל שגרירויות ישראל בעולם. דווקא משום שאין המדובר בסוגיה פוליטית רגילה אלא בנושא הומאני, רגשי ומוסרי מהמדרגה הראשונה, לא פרסמנו קו מנחה מחייב, וכל שגרירות שלנו פועלת על פי תנאי המקום", אומרים במשרד בתגובה לשאלת nana10.

עוד נמסר ממשרד החוץ כי "בפאריס, אכן, יש הבלטה עצומה של הקריאה לשחרר את גלעד, תוך התגייסות של הצמרת הפוליטית והתקשורתית של צרפת ושל הבירה פאריס, ולעומת זאת, בבירות מסויימות באסיה ובאפריקה ניכר פרופיל תקשורתי וציבורי שונה. ללא קשר לאתרי האינטרנט של שגרירויותינו ולפרסומים שלנו בחו"ל, כל נציגויתינו בחו"ל מונחות שלא להשאיר אבן אחת שלא הפכנו, על מנת להשיב את החייל החטוף הביתה".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by