בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
עובדה מוגמרת 
 
 זורקים חץ ומסמנים מעגל. ``עובדה`` עם דורותי    צילום: אליזרין וייסברג    
תעשייה |
 
דוד ורטהיים

עונה נוספת של עובדה נסגרה אמש עם נתונים נאים, ובמערכת התוכנית ממשיכים בניסיונות האיתור לעורך העונה הבאה. המועמדים הבולטים הם כצפוי: דורותי. כל אחד בנפרד. סגן העורך אייל גונן, יישאר ככל הנראה סגן. אילנה דיין: "זה לא סוד שאנחנו מחפשים עורך"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אמש הסתיימה העונה ה-15 של המותג הטלוויזיוני הבלתי מעורער של אילנה דיין וקשת - "עובדה". העונה, שכללה למעלה מ-70 כתבות ותחקירים, הייתה הרביעית ברציפות שקבעה ממוצע הגבוה מ-21% (21.3% בעונה הנוכחית). נכון, הנתון הוא נמוך מהעונה הקודמת שזכתה לממוצע של 22.2%, אך עדיין, מדובר בהישג נאה ביותר עבור תוכנית מז'אנר התחקירים הנוחתת מזה עשור וחצי בלב הפריים טיים.

אולם, בימים אלו עסוקים במערכת התוכנית בעיקר בשאלה מי יחליף את רונן זריצקי, שהודיע על עזיבתו אחרי שנה בלבד בתפקיד מסיבות שלא פורסמו. כזכור, מיד לאחר מינויו של אייל גונן לסגנו, לפני למעלה משנה, נפוצה הסברה לפיה הדבר יקצר את כהונתו של זרצקי כעורך הראשי, זאת בין היתר משום הרקורד המרשים של גונן בטיפוס מהיר במעלה הדרגות, במיוחד בהעדר תחליף ממשי בשטח. עם זאת, ל-nana10 נודע כי כי כל הנראה גונן לא יהיה עורך "עובדה", לפחות לא בעונה הבאה.
 

נבואה שהגשימה את עצמה

שניים ביחד או כל אחד לחוד. דורותי
 שניים ביחד או כל אחד לחוד. דורותי 
 צילום: אילוסטרציה בוצ'צ'ו 
 
זאת ועוד, על פי גורם המעורב בהפקת התוכנית שני השמות הבולטים שעומדים על הפרק הם כצפוי דורון גלעזר ורותי יובל, שבניגוד לפרסומים שונים, ככל הנראה לא יחזרו בהם מהחלטתם לפרוש מעריכת מעריב. "דורותי ממש סללו את דרכם חזרה לעבודה עם דיין", מוסיף אותו גורם, "אך עם זאת, הסיכוי שהם ימשיכו לתפעל במשותף את הקואופרטיב רב השנים שלהם גם ב'עובדה' נמוך, בין היתר משום שמדובר במערכת קטנה בהרבה שלא ממש תסבול עריכה דו ראשית".

על פי אותו גורם, האופציה המועדפת על דיין היא כצפוי גלעזר. "שניהם רואים עין בעין את הכיוון אליו צריך לקחת את התוכנית", שלדבריו כולל "חזרה לשנות הזוהר של גלעזר תוך הפחתת כתבות הצבע המגזיניות והתמקדות בתחקירים בעלי עניין עיתונאי וציבורי שיעוררו באז". אותו גורם אף מודה ש"לדיין ברור שהעונה ה-16 תעמוד גם מול 'המקור' של שלח ודרוקר, שבהחלט ייתכן שתצבור תאוצה עד אז, ולפחות מבחינת הפרסטיז'ה, יהיה צריך להתאמץ קצת יותר".

כזכור, גלעזר, ערך את "עובדה" מעל 5 שנים ועל פי גורם בכיר ב"קשת" זו זכורה כתקופה הפורה ביותר לתוכנית, הן מבחינת היקף נתוני הצפייה והן מבחינת התהודה הציבורית שיצרה וכמות הפולו-אפים שקבלה בשאר אמצעי התקשורת. בנוסף, על פי ההערכות, הסיבה המרכזית לרצון העז של דיין לראות את גלעזר שוב בעמדת העורך קשורה למה שהוגדר לא אחת כ"לקיחת התוכנית לאוריינטציה עיתונאית טהורה, מתוך מטרה לחזור לנושאי הליבה התחקיריים שאיפיינו אותה בתחילת דרכה".

אולם, על פי גורם אחר, המקורב לדיין עצמה, גם יובל, שערכה בעברה את "אולפן שישי", היא אופציה רצינית מאד לעריכה, מאותן סיבות בדיוק, על אף שמעולם לא נגעה בצד העריכתי של התוכנית. יובל, בעברה אחת העורכות המוצלחות של "אולפן שישי", גם עשתה מספר כתבות ל"עובדה" כך שהיא לא ממש זרה למקום.
 
 

זה הסוד שלי

וחזרה לגלעזר. אחד ההישגים העיקריים המיוחסים לעורך המיתולוגי בתוכנית היתה בראש ובראשונה הבנייתה של מערכת קבועה סביב דיין, שכללה בין השאר את גיוסם של איתי אנגל (שנשלח לא אחת לחזית בלבנון, עיראק ואפילו דרום-מזרח אסיה אחרי הצונאמי), אורלי וילנאי-פדרבוש (שפרצה בזכות התחקיר על תעשיית הזנות בתל אביב), ויגאל מוסקו (שהנפיק את התחקירים שעוררו הדים על הניסויים בבני אדם בביה"ח הרצפלד ועל אירוע וידוא ההריגה במוצב גירית).

אליהם הצטרף גם תחקיר "ישראייר" המפורסם, בו חשפה התוכנית את ניסיון חברת התעופה לטייח את אירוע הכמעט-תאונה של אחד ממטוסי החברה בניו יורק גרם. האירוע כזכור גרם לעימות מתוקשר בין מערכת התוכנית לבין מוזי ורטהיים, מבעלי המניות של קשת, ונוחי דנקנר, הבעלים של ישראייר, שאף איים בתביעת דיבה. בסופו של דבר כזכור, שודר התחקיר ללא כל שינוי, תחת המטרייה שהעניק לו עורך התוכנית.

אילנה דיין מסרה בתגובה כי: "זה לא סוד שאנו מחפשים עורך חדש לתוכנית, אך אתם כנראה יודעים לפני מי הוא יהיה".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by