בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יורם גליצ` 
מועדון ערוכת הבוקר 
 
 בבת אחת אני ואיתי אנגל הפכנו לקולגות, הוא בקונגו, ואני עם השימפנזה מקונגו. גליצ` מצטרף למועדון    צילום: אתר רשת    
יורם גליצ` |
 
יורם גליצ`

לפני כמה זמן פירסמו בכלכליסט מודעת דרושים לעורך חדשות החוץ של האתר. שיחת טלפון קצרה הבהירה שמדובר בתרגום ידיעות כל יום מ-5 עד 12. מודעה דומה ב-One גילתה הצעה מפתה לא פחות. גליץ' תוהה למה שקרים טרמינולוגיים מסנוורים אותו כל פעם מחדש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אנחנו בעסקי העיתונות יודעים שהטרמינולוגיה קובעת את הכל. אנחנו המומחים הארציים בטרמינולוגיה כמכשיר הסוואה, בגלל זה אנחנו מניחים תמיד שאין לנו שום בעיה לקרוא דרכה, להבין את הדברים באמת גם כשהם עומדים מאחורי מילים יפות, כותרות לא רלוונטיות או סתם צירופים חסרי משמעות.

אנחנו חושבים שההסוואה שבמילים מתחתינו, לא צריכים אותה, שהיא מיותרת. הטרמינולוגיה היא כלי שאנחנו משתמשים בו על אחרים, לא על עצמנו. מה פתאום! כשאנחנו מדברים עם עצמנו אנחנו ישירים, ויכולים לזהות ישירות. זאת המשמעות של עיתונות טובה ואמיתית.

הכל נכון עד שמגיעים כמובן לשמות המשרות שלנו, אז אנחנו מצטרפים לזרם ההמון והטרמינולוגיה הופכת להיות הכל, ערך מקודש.
 
 שלום מר גורביץ, שמעתי שיש לך קוף שמוחא כפיים, אולי תרצה להביא אותו לתוכנית של אברי גלעד", נחשבת תחקיר? או שמא מחלקת הבוקר של ערוץ 2 רוצה להתרחב ולבצע תחקירים מעמיקים סגנון עובדה לשעות הבוקר? 
התחלתי לחשוב על טרמינולוגיה כשראיתי הצעת עבודה למשרת תחקירן בתוכנית בוקר בערוץ 2. שאלתי את עצמי, מה עושה תחקירן בתוכנית בוקר? האם שאלה כמו, "שלום מר גורביץ, שמעתי שיש לך קוף שמוחא כפיים, אולי תרצה להביא אותו לתוכנית של אברי גלעד", נחשבת תחקיר? או שמא מחלקת הבוקר של ערוץ 2 רוצה להתרחב ולבצע תחקירים מעמיקים סגנון עובדה לשעות הבוקר? אבל אם לא, למה היא קוראת לעובד הזוטר ביותר בתוכניתה תחקירן, אם לא לנפנף בטרמינולוגיה מופרזת כדי למלא את עצמה אוויר.

למה בכל חברה בעולם קוראים לתפקיד שעל זה/זאת שעושה טלפונים ומסדר/ת דברים מזכיר/ה או מקסימום מנהל/ת אדמיניסטרטיבי/ת ורק אצלנו היא/הוא מפיק/ה? למה המקצוע עורך הוא כותרת גם למי שמסדר את דפי האינטרנט במשמרות וגם למי שמנהל את העיתון? למה אנחנו מסתתרים כל כך מאחורי טרמינולוגיות ופשוט לא מגדירים דברים כפי שהם?

לפני כמה זמן פירסמו ב"כלכליסט" מודעת דרושים לעורך חדשות החוץ של האתר. שיחת טלפון קצרה הבהירה שמדובר בתרגום ידיעות כל יום מ-5 עד 12. גם עכבר העיר פרסמו מודעת דרושים לכתב התרבות של האתר, כשמסתבר שבעצם מדובר בתוכנית ריאליטי בה לוקחים שם בעכבר כמה מועמדים שונים, משלמים להם שכר רעב לאייטם אחד בשבוע, ואחרי שמנצלים אותם לחלוטין כמה חודשים יבחרו מהם אחד.
 
 
דוגמאות נוספות היא מודעת דרוש כתב תרבות לעיתון במרכז כשמדובר בעצם בחדרה, ודרוש עורך לאתר האינטנרט One כשלמעשה מדובר במעדכן תוצאות משחקי כדורסל נשים.

כל זה כדי שיהיה אפשר לתחזק את התדמית העכשווית, להרגיש בעניינים ולהימלט מהאמת העצובה – יורם גליץ' הוא בין עבודות, וכל מה שנופל עליו זה שקרים טרמינולוגיים שמסנוורים אותו כל פעם מחדש.

אז שלחתי קורות חיים ל"רשת", ואם אתם חושבים שאחרי שאקבל את העבודה לא אקרא לעצמי תחקירן, טעות בידכם, בבת אחת נהפוך אני ואיתי אנגל לקולגות שווי ערך, הוא בקונגו, ואני עם השימפנזה מקונגו שיודעת גם למחוא כפיים וגם לטופף ברגליה על השולחן, אברי הולך למות על זה.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by