בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
יו"ר רשות השידור משה גביש: חוק ההסדרים יביא לסגירתנו  
 
 ``מוטב לומר זאת באופן ברור וגלוי ולא במכבסת מילים``. גביש    צילום: יח``צ    
תקשורת |
 
גילי איזיקוביץ`, Themarker

במכתב חריף לסגן הממונה על התקציבים, מאשים גביש את האוצר בקיום מו"מ שלא בתום לב והפרת סיכומים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חוק ההסדרים עלול להביא לסגירת רשות השידור, כך טוען יו"ר הרשות, משה גביש, במכתב שהעביר היום (ראשון) לסגן הממונה על התקציבים באוצר, חיים פרננדס. גביש תוקף במכתבו את הצעת האוצר וטוען כי היא תהפוך את השידור הציבורי, האמור לפעול כגוף עצמאי ובלתי תלוי, לאגף של האוצר שנציג מטעמו יפקח על תכניו.

במכתבו מאשים גביש את האוצר בקיום משא ומתן שלא בתום לב, הפרת סיכומים והתחייבויות אישיות. שר ההסברה, יולי אדלשטיין, הממונה מטעם הממשלה על רשות השידור, פנה אף הוא במכתב לאוצר ובו הוא מוחה על כך שהצעת האוצר לא הועברה כלל לעיונו.

טיוטת חוק ההסדרים כוללת סעיף המתייחס לרשות השידור, ומבקש לשנות את חוק רשות השידור. על פי הסעיף, החל מינואר הקרוב תעביר רשות השידור את הכספים המיועדים לרכישת הפקות מקור לחשבון בנק נפרד. הכספים שיופקדו בחשבון, בסכום של כ-200-150 מליון שקלים מדי שנה, יוצאו להפקות מקור בחתימתו של מפקח מיוחד מטעם האוצר. משמעות הדבר היא כי כשליש מתקציב רשות השידור יופנה לחשבון, עניין שעלול לשתק את התנהלות הרשות, לשים סוף לרפורמה המתגבשת בימים אלו ואף עשויה להביא לסגירת רשות השידור.

"אם החליט האוצר לסגור את רשות השידור, או לוותר על הרפורמה ברשות, דווקא כאשר קיימת התקדמות רבתי ונחתמו הסכמי פרישה חסרי תקדים עם העובדים", כתב גביש לפרננדס, "מוטב לומר זאת באופן ברור וגלוי ולא במכבסת מילים". בהמשך, מונה גביש במכתבו את המשמעויות המעשיות של הצעת האוצר, ובראשן "חשש קרוב לוודאות לסגירת הרשות ונטישת הרפורמה".
 
 
משמעות נוספת להחלטת האוצר שמונה גביש היא מעורבותו בתכני השידור הציבורי. "פעולה זו מהווה התערבות בוטה של משרד האוצר בניהול הרשות", כותב גביש ומוסיף בהמשך: "חוק רשות השידור נועד להקטין את תלותה במשרדי הממשלה... כך גם הצעת התיקון האחרונה לחוק רשות השידור, שנוסחה במשותף איתכם, ושעברה קריאה ראשונה בכנסת. הצעת חוק ממשלתית זו באה להרחיק את הרשות מהשפעות פוליטיות, ובוודאי שלא להכפיפה לפקידי האוצר".

בהמשך מוסיף גביש ותוקף את האוצר שהצעתם מהווה "הפרה גסה של סיכומים בינינו, "שנועדו להבטיח את יכולתה של הרשות לעמוד במתווה הרפורמה. גביש מכנה את התנהלות האוצר במהלך השיחות על הרפורמה, "קיום משא ומתן שלא בתום לב", וזאת בשל הפרת מחויבויות להסתדרות ולאגודת העיתונאים. עוד טוען גביש כי פרננדס הפר התחייבות אישית ליו"ר ההסתדרות עופר עיני, כי איתנותה של רשות השידור לא תפגע.

"המשמעות היא סגירת הרשות", אמר גביש ל"הארץ". "כל ההצעה מנוגדת להסכמים בין האוצר לרשות ובין האוצר להסתדרות. המשמעות היא שבמקרה הרע לא יהיה שידור ציבורי ובמקרה הרע פחות יהיה שידור ציבורי חלש. אם מהתקציב יילקח הסכום הזה, אי אפשר יהיה לשלם משכורות, לשלם לספקים ולקנות חומרי גלם. הצעה כזאת אומרת שהאוצר יכתיב תכנים ושהמשרד יקבע לא רק איך יוציאו את הכסף אלא גם על מה".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "בשל חשיבות השידור הציבורי, שהוא מהות קיומה של רשות השידור, משרד האוצר מבקש לקבוע מנגנון שיבטיח את הוצאות הרשות הקבועות בחוק, על רכש של הפקות מקומיות. בהתאם, מוצע כי הרשות תעביר סכומים לחשבון בנק נפרד שניתן יהיה להשתמש בו אך ורק לצורך רכש הפקות מקומיות". עוד נכתב: "משמעות הדבר היא כי לצד ההפקות שמופקות על ידי רשות השידור עצמה, חדשות, ותכניות נוספות שהפקתם נעשית על ידי 1,900 עובדי הרשות, הרשות תגדיל את ההוצאה על תוכן".

"אין כל כוונה למנוע מהרשות לעסוק בהפקת תכנים אלא להגדיל את ההוצאה שלה על רכש תכנים, לצד המשך הפקה פנימית ברשות", טענו באוצר. "הצעה זו עומדת בקנה אחד עם מהות הרפורמה ברשות, שהיא הגדלת ההוצאה על תוכן והשבחת התכנים המשודרים על ידה במטרה להשיב לרשות את קהל הצופים ולאפשר לה לשוב ולתפוס מקום משמעותי בתחום הטלוויזיה. הטענה כי הרשות "תהפוך לאגף במשרד האוצר" אינה ברורה. כיום הרשות אינה משקיעה בתוכן ולכן קיים צורך במנגנון שיפקח על עמידת הרשות במחויבויות ההוצאה על תוכן (גם במסגרת תכנית הרפורמה הרשות מחויבת להוצאה על רכש תוכן). מנגנון המתאים למטרה זו יגובש בימים הקרובים".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by