בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
סרט כחלון 
 
 מי שבונה על מהפכות בתחום התקשורת, שיתפכח. אדלשטיין, כחלון ודאבוש בתווך    צילום: יח``צ, אתר הכנסת, הרשות השנייה    
תקשורת |
 
שלומי לאופר

מה משותף לנתניהו, מרכז הליכוד, הרשות השנייה, ידיעות אחרונות ואריאל אטיאס? כולם מפרגנים לכחלון. האם החלום יתגשם או שהיריקה תהפוך לגשם? שלומי לאופר מסכם שבוע של תקשורת אוהדת בלי יותר מידי סיבות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 לא צריך להיות גאון תקשורתי כדי להבין שידיעות אחרונות, כמו כל גופי התקשורת האחרים, ממהרים להחניף לשר. זה עבד יופי עם פואד ודליה, עם הירשזון ורובי ואפילו אריאל אטיאס זכה לתקשורת אוהדת לאורך כהונתו, אז שכחלון לא יזכה ליהנות מהסוכרייה הגדולה? 
כניסתו לתפקיד של משה כחלון, שר התקשורת החדש, לוותה, באופן לא מאוד מפתיע, בידיעה מפרגנת בעיתון של המדינה. יאמרו עורכי העיתון, בכל זאת לא כל יום נכנס בחור נאה וצעיר, סקסי וחטוב כמו מוישיק למשרד ממשלתי, אבל בכל זאת, הפריבילגיה של כחלון נמנעה משרים חטובים לא פחות כמו סטס מיסז'ניקוב, גלעד ארדן או פואד בן אליעזר.

לא צריך להיות גאון תקשורתי כדי להבין שידיעות אחרונות, כמו כל גופי התקשורת האחרים, ממהרים להחניף לשר. זה עבד יופי עם פואד ודליה, עם הירשזון ורובי ואפילו אריאל אטיאס זכה לתקשורת אוהדת לאורך כהונתו, אז שכחלון לא יזכה ליהנות מהסוכרייה הגדולה?

אין מה לקנא בו. שוק התקשורת נשלט על ידי בעלי הון ויותר מזה, בעלי השפעה, עוצמה, כוח ואמצעי לחץ במסדרונות השלטון. "ישראל ביתנו" הייתה אמורה לקבל את התיק, אבל אחד ממקורביו של נתניהו, שהוא רק במקרה בעל מניות באחד מגופי השידור, הודיע חד משמעית שהתיק נשאר בליכוד. כחלון, לצורך העניין, אמנם מתואר כעצמאי ונחוש שלא עובד בשביל אף אחד, אבל האמת קצת יותר מורכבת, מדובר באדם שכוחו הגדול הוא במרכז הליכוד. כך טיפס אל המקום הראשון בפריימריז 2006 וכך שמר על כוחו גם הפעם. לא צריך להיתמם, כחלון הוא פוליטיקאי שצמח בסניפי הליכוד ושואב משם את כוחו. מיסז'ניקוב, אטיאס או יעקב כץ לצורך העניין, לא יעברו פריימריז בשנים הקרובות, כחלון עשוי להגיע חזרה לסניפים כבר בעוד שנה וחצי.
 
 
כחלון יעמוד רק במבחן התוצאה ובמבחן קבלת ההחלטות. כל יוזמה שלא תשרת באופן מיידי את הזכייניות, החל מההקלות הבלתי נסבלות ועד המעבר לשיטת הרישיונות, תתקבל בעין עקומה לא רק אצלי בעלי ההון, אלא גם בלשכת ראש הממשלה. מנגד, הציבור יידע להעריך עמידה עיקשת למענו. סביר שכחלון ייבחר, כמו רבים לפניו, בסוג של דרך ביניים. מצד אחד לא להרגיז יותר מדי את היושבים על הארנק, ומצד שני, להראות ולו רק למען מעמדו כלוחם צדק, שהוא בכל זאת רואה לנגד עיניו את ציבור הצרכנים.

לכחלון יהיה נוח להתמקד ברשות הדואר (וגם במינויים הנלווים), בשוק הסלולר (מהפכת ניוד המספרים הקנתה לאריאל אטיאס לא מעט נקודות זכות בציבור), בטלפונים הקוויים, בשירותי האינטרנט. יותר בטוח. יותר קל.

על הפרק עומדות שאלות מהותיות. האם השארתו של מנכ"ל המשרד בתפקידו לתקופת הזמן הקרובה מעידה כי דו"ח מרדכי ייושם במלואו? האם יתאפשר לכחלון לקבל החלטות עצמאיות בנושאים כמו פרסומות בכבלים ובלווין או המעבר לשיטת הרישיונות (שבכל מקרה נראה רחוק יותר ויותר) והאם כחלון יוביל דווקא את מגמת ההקלות לזכייניות? מוקדם להתנבא, אבל אפשר להעריך שעבור לא מעט אנשים מדובר במינוי נוח. נוח יותר מלימור לבנת או גלעד ארדן שהיו שמחים לקבל את המשרד, אבל נתפסים כעצמאיים מדי בזירה הפנים מפלגתית.
 
 
 לכחלון יהיה נוח להתמקד ברשות הדואר (וגם במינויים הנלווים), בשוק הסלולר (מהפכת ניוד המספרים הקנתה לאריאל אטיאס לא מעט נקודות זכות בציבור), בטלפונים הקוויים, בשירותי האינטרנט. יותר בטוח. יותר קל 
ובתוך כל אלה, צריכים לראות כיצד תתחלק האחריות בין כחלון ובין יולי אדלשטיין, שאמור לקבל לידיו לא רק את רשות השידור, אלא גם את הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. גם אדלשטיין, כמו כחלון, נשען על תמיכת מרכז הליכוד ויותר מכולם על תמיכתו של בנימין נתניהו. החלוקה מאוד ברורה – בדיוק כמו שהוא השר לאסטרטגיה כלכלית ותחתיו מונה מקורבו שטייניץ לתפקיד שר האוצר, כך נתניהו הוא גם שר לאסטרטגיה תקשורתית ותחתיו, אנשי שלומו.

ונתניהו? הוא מאז ומתמיד היה איש שלומם של בעלי ההון. מי שבונה על מהפכות בתחום התקשורת, שיתפכח. הקדנציה הקרובה תוקדש לשמירה על המאזן החיובי בחשבונות הבנק הנכונים. יצירה מקורית? נסו אצל לימור לבנת.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by