בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זרמונים והאש 
לפני הכל, תקשורת 
 
 העניין מתחיל בחשיבה. אדלשטיין וכחלון בטקס השבעת הממשלה, הבוקר    צילום: רויטרס    
זרמונים והאש |
 
אילון זרמון

אנשי ההסברה הישראלית מכירים היטב את יתרונותיהם וחסרונותיהם של אמצעי המדיה השונים. הבעיה האמיתית טמונה בחוסר ההערכה הבסיסי שרוכשים קברניטי המדינה לתקשורת. אילון זרמון קורא לשר ההסברה החדש להתייחס לרפורמה האמיתית שדרושה פה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 ישראל צריכה להשקיע בחינוך, בדיפלומטיה, בהבנת המדיה, בהקמת גדודים וחטיבות בצבא שיעסקו ביירוט תקשורת עוינת, בבניית צוותי חשיבה אסטרטגיים, בעידוד צעירים להעדיף את מקצוע התקשורת ובמשכורות גבוהות למצטיינים 
למדינת ישראל יש בעיה אמיתית במערך ההסברה. הבעיה אינה טמונה ביכולות של אנשי התקשורת הישראליים או בהבנת התקשורת הבינלאומית. ההיפך,יש כאן אנשים מוכשרים שמכירים את יתרונותיהם וחסרונותיהם של אמצעי המדיה השונים. הבעיה האמיתית טמונה בחוסר ההערכה הבסיסי שרוכשים קברניטי המדינה לתקשורת, שהיא הנשק החשוב ביותר במלחמה המודרנית.

מנהיגי ישראל שבויים עדיין בתפיסות המיושנות לפיהן מלחמה היא חיל אויר-שריון-רגלים, והיא מתרחשת בשטח בלבד, ולא משקיעים אף לא עשירית מתקציבי הביטחון למדיה. למרות אלפי גיחות של מטוסי קרב ולמרות אלפי חיילים שתפסו עמדות ברחובות עזה ולמרות מאות טנקים שכיתרו את הרצועה האומללה הזאת בדרום - ישראל לא ניצחה. יתרה מזאת, לדעת מיליוני אזרחים בעולם ולא מעט ישראלים, היא הפסידה הפסד צורב.
 
 
מקומם לראות איך כל השכל שלנו מתועל לכוח ועוד כוח שזה טמטום ועוד טמטום, איך תפקידי שר החוץ ושר התקשורת ניתנים לאנשים ללא ניסיון ואיך אף אחד לא מיישם את הפסוק הראשון בשיווק -טוב שם טוב משמן טוב. בטמטומנו, אנחנו ממשיכים להכות את אויבנו בפצצות חכמות, ומגלים חולשה עם אלפי חיילים אמיצים. אנחנו ממשיכים לקנות מטוסים, טנקים ומתכות כבדות אחרות ולא נעצור לחשוב שבעידן האינטרנט והתקשורת הידידותית, החברתית והאזרחית - המלחמה היא בכלל תדמיתית.

העניין מתחיל בחשיבה. אנחנו לא צריכים לחשוש או לאמץ בתבוסתנות את האמירות הרווחות שהעם הפלסטיני המוכה תמיד ינצח את ישראל בזירה התקשורתית, רק משום שהוא הצד החלש. כי הוא הדוד החדש ואנחנו הפכנו לגולית.

ישראל צריכה להאמין בתקשורת. באמת להאמין. היא זקוקה לטובים שבבחורינו ובחורותינו שישרתו אותה. בתקופה בה אנו חיים, ולאור העובדה שמטוסים ללא טייס הצליחו במשימה רחוקה בסודן, שספק אם מטוסי קרב מאוישים היו מצליחים, הגיע הזמן לשנות את הסיסמא הישראלית הותיקה "הטובים לטיס", לאמץ סיסמא וגישה חדשות ולקרוא לטובים באמת לתקשורת.
 
 
ישראל צריכה להשקיע בחינוך, בדיפלומטיה, בהבנת המדיה, בהקמת גדודים וחטיבות בצבא שיעסקו ביירוט תקשורת עוינת, בבניית צוותי חשיבה אסטרטגיים, בעידוד צעירים להעדיף את מקצוע התקשורת ובמשכורות גבוהות למצטיינים, בלימוד התרבות של שכנינו (השפה הערבית אינה שפת חובה בבתי הספר-לא יאומן!), בלימוד הקודים התרבותיים בעולם ומעל הכול ביוזמה וביזמי תקשורת. זוהי משימה לאומית.

המלחמות האחרונות הוכיחו יותר מהכול שהכוח הפיזי אינו בהכרח יתרון ולפעמים אף חסרון, ואם ישראל תמשיך לזלזל בחשיבות התקשורת ותחשוב שהעובדה שהיא המדינה המערבית והדמוקרטית היחידה במזרח התיכון תעמוד לזכותה תמיד היא תפסיד פעם אחר פעם, ועלולה למצוא את עצמה, בבידוד שאינו מזהיר בכלל.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by