בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
מי אתה משה כחלון? 
 
 שאף כי ספקיות האינטרנט יחסמו את הגישה לאתרי פורנוגרפיה. כחלון    צילום: אתר הליכוד    
תקשורת |
 
דוד ורטהיים

כחלון מונה אתמול לתפקיד שר התקשורת לאחר כהונה אחת בלבד בתפקיד ח"כ ומעלה הרבה סימני שאלה באשר להמשך קידום הרפורמות שהחל קודמו בתפקיד אריאל אטיאס. דבר אחד בטוח: הגלישה תהיה בטוחה יותר, שידורי הספורט יהיו בחינם וקבלת הפנים שלו תהיה החגיגית ביותר: הפגנת יוצרים מחוץ ללשכה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שר התקשורת החדש משה כחלון, שמונה אמש על ידי ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו, רשם ניסיון עשיר של פעילות כלכלית בזכות היותו יו"ר ועדת הכלכלה מתחילת כהונת הכנסת ה-16 ועד אוקטובר 2007. כחלון, ששימש בעבר כעוזרו של עוזי לנדאו (שר השיכון החדש), הגיח לפוליטיקה הארצית אחרי שכבש את המקום הראשון ברשימת הליכוד לכנסת ה-17. הישג זה קנה לו את התפקיד הבכיר ביותר הניתן לח"כ מהאופוזיציה, אחרי יו"ר האופוזיציה - יו"ר ועדת הכלכלה.

המינוי הסופי עבר גלגולים שונים, המרכזי בהם היה רצונו של נתניהו לפצל את התחום לשניים כחלק מניסיונו לרצות חברים נוספים בנתחים מהתיק בעל המשמעות. אחד הרעיונות שעלו אך לא הגיעו כאמור לכדי מימוש היה פיצולו לתחום הטלקום, ולתחום המדיה.

המפעל המרכזי של כחלון כיו"ר ועדת הכלכלה היה ייזום רפורמה בעמלות, במסגרת ועדה מיוחדת שהקים לבדיקת עמלות הבנקים. כחלון שאף להקטין את מספר סוגי העמלות שהבנקים גובים, ובכך למעשה טמן את הזרעים למה שנבט ביולי האחרון בתוך רפורמת העמלות של המפקח על הבנקים.

הטיפול בעמלות הבנקים היה כרוך בעימותים תכופים עם הלוביסטים שייצגו את הבנקים בכנסת. כחלון תקף אותם ואמר, בישיבה שהתקיימה ב-16 במאי 2007: "הבנתי שאתם לא רוצים לשתף פעולה. אתם רוצים לקבוע מה יהיו התשובות. הדיון היום היה אולי החשוב מכל הדיונים מאחר שניסינו לעמת את הבנקים מול הלקוחות. כפי שהלקוחות לא מקבלים תשובה בחיי היום יום מהבנקים כך גם הוועדה לא הצליחה למרות נסיונות חזורים ונשנים לקבל תשובות".
 

נגד פורנוגרפיה

לחציו הובילו את שר התקשורת היוצא לקידום רפורמת הניידות. אריאל האטיאס
 לחציו הובילו את שר התקשורת היוצא לקידום רפורמת הניידות. אריאל האטיאס 
 צילום: אתר הכנסת 
 
ועדת הכלכלה אחראית גם על תחום האינטרנט וטכנולוגיית המידע. אחד הנושאים הטעונים ביותר בהם טיפל כחלון כיו"ר ועדת הכלכלה בהקשר זה - ובכלל - היה החוק לזיהוי ביומטרי בכניסה לאתרים למבוגרים, שהציע ח"כ אמנון כהן מש"ס. מקריאת הפרוטוקולים של דיוני הוועדה בחוק זה, עולה כי כחלון הביע תמיכה מסויגת בחוק, אשר שאף לקבוע כי ספקיות האינטרנט יחויבו לחסום את הגישה לאתרי פורנוגרפיה, הימורים ואלימות - ולפתוח אותה רק על פי זיהוי ביומטרי שיאשר כי הגולש הוא מבוגר ומעוניין לצפות בתכנים אלה.

כיו"ר ועדת הכלכלה דחף כחלון ליישום מהיר של חוק ניידות המספרים, שהתקבל עוד על ידי הכנסת ה-16. לחציו הובילו את שר התקשורת היוצא, אריאל אטיאס, לקבוע את ה-1 במארס 2007 כתאריך האחרון ליישום הרפורמה על ידי חברות הטלפוניה והסלולר, אולם החברות החליטו שלא לבצע את החלטת השר. הרפורמה התאפשרה, לבסוף, רק בתחילת 2008.
 

לא מחובר לברנז'ה

 
קשה להעריך מה תהיה עמדתו של כחלון בנושאי הרפורמות שהחל קודמו בתפקיד השר אטיאס אך כיוון מסוים ניתן להסיק ממאבקו הנחרץ נגד שידורי המונדיאל ב-2006 בתשלום. כאשר ועדת הכלכלה של הכנסת בראשותו הרחיקה לעשות ומינתה צוות מיוחד לבדיקת אפשרות הוזלת החבילה במימון המדינה. בנוסף, הגיש כחלון הצעת חוק שיאסור כליל את שידורי הספורט בתשלום.

עמדתו בעניין זה דווקא משתלבת עם המדיניות החדשה שלהמועצה לשידורי כבלים ולווין הצפויה להכנס לתוקפה בסוף חודש יוני הקרוב. מדיניות זו תגביל את מספר השידורים החיים המותרים בערוצים בתשלום ותרחיב ככל הניתן את כמות השידורים בערוצים הפתוחים.

כחלון נחשב לאחד ממקורביו של נתניהו אך גם מבעלי בריתו של יריבו הנצחי במפלגה חבר הכנסת סילבן שלום. עם זאת, על פי גורמים במערכת הפוליטית כחלון דווקא לא מעורה בתעשיית התקשורת, ואינו "מקושר" לאנשי תקשורת בכירים או לטייקונים המחזיקים במניות הזכייניות השונות. עם זאת, גם קודמו בתפקיד כזכור לא הגיע מהמילייה התקשורתי המוביל ויצר עם הזמן קשרים משמעותיים עם בכירים ברשות השנייה וגורמים נוספים בשוק התקשורת.

בתוך כך, כחלון עומד תיק נוסף לטיפולו, ירושה מקודמו. הכוונה היא למאבק היוצרים, שכבר הספיקו להודיע כי יפגינו ביום רביעי בעת טקס חילופי שרי התקשורת וכניסתו לתפקיד של השר המיועד, זאת, בשל ההתנהלות הכושלת לדבריהם, של הרשות השנייה.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by