בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זרמונים והאש 
הרב שליט"א 
 
 חובה היה על היועצים לבנות קו אסטרטגי מובהק שיצדיק את המחיר המתבקש. זרמון    צילום: גטי    
זרמונים והאש |
 
אילון זרמון

יועצי התקשורת של משפחת שליט בחרו בקו הסברתי המזדהה עם כאב ופונה לרגש. זו בדיוק חולשתו. דווקא במקרה הזה, היתה חובה מקצועית לנהוג בקור רוח עסקי לחלוטין. אילון זרמון משחק פוקר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עסקת שליט נכשלה, לאחר שבמשך חודשים ארוכים געשה המדינה מציפייה לגיבוש הסכם עם החוטפים. קשה להאשים את הציבור, לאחר שהתקשורת התעסקה בסוגיית המחיר לאורך כל הדרך. קשה גם להאשים את התקשורת, לאחר שאסטרטגיית התקשורת של יועצי משפחת שליט בוססה על יצירת אהדה והזדהות עם כאב המשפחה בקרב הציבור. אבל את יועצי התקשורת אפשר דווקא לשאול כמה שאלות.

מצד אחד, השימוש באהדה והזדהות הוא מתבקש ומהווה אבן יסוד בכל סיטואציה כואבת. זה נכון כשמדובר בנפגעי תאונת דרכים ועד להבדיל, להפסד נבחרת ישראל במוקדמות המונדיאל. כאן חשוב להדגיש, החלטת היועצים באה מהזדהות אמיתית עם משפחת שליט וממעורבות גבוהה, הרבה מעבר ללקוח רגיל, וכאן גם חולשתה. דווקא במקרה הזה, בגלל שמדובר בחיי אדם ובחוזקו של עם שלם, היתה חובה מקצועית לנטרל את הרגש ולנהוג בקור רוח עסקי לחלוטין.

עם כל הכאב וההזדהות היו צריכים יועצי התקשורת להקשיב לויכוח הציבורי. הדיון נסב סביב המחיר ולפיכך חובה היה על היועצים לבנות קו אסטרטגי מובהק שיצדיק את המחיר המתבקש. היה עליהם לגייס פובליציסטים שיסבירו את התמורה לתשלום, מנהיגי דעות שיבהירו את הפער בין הסיכוי לסיכון, פוליטיקאים דעתניים שיפריכו את הפחדים משובם הצפוי של המחבלים המשוחררים לדרך הטרור, ואף לדאוג להשמיע דעה מנומקת מצד המשפחה עצמה.
 
 עם כל הכאב וההזדהות היו צריכים יועצי התקשורת להקשיב לויכוח הציבורי. הדיון נסב סביב המחיר ולפיכך חובה היה על היועצים לבנות קו אסטרטגי מובהק שיצדיק את המחיר המתבקש. היה עליהם לגייס פובליציסטים, מנהיגי דעות שיבהירו את הפער בין הסיכוי לסיכון, פוליטיקאים דעתניים שיפריכו את הפחדים ואף לדאוג להשמיע דעה מנומקת מצד המשפחה עצמה 
הטענות לפיהן ישובו המחבלים ויפגעו בישראלים, ושכניעת ישראל לדרישת החמאס תעודד את ארגון הטרור לחטוף עוד חיילים הן טענות אשר ניתנות לערעור. שהרי, גם כשלא היו חיילים ישראלים שבויים ניסה החמאס לחטוף. אף אחד לא באמת חושב שאי קיום העסקה יניא את המחבלים מלנסות ולחטוף ולפגוע בנו עוד ועוד, וקשה להאמין שישיבת המחבלים בכלא הישראלי תהפוך אותם לרגועים ולתומכי המדינה הציונית.

ההיפך, ההיסטוריה שלנו עם הפלשתינאים מלמדת שככל שהקשנו עליהם, וככל שהפלאנו בהם את מכותינו, וככל שכלאנו אותם והטלנו עליהם מצור, הם רק התקשחו, והפכו לקיצוניים יותר ואלימים יותר וגזעניים יותר ולאומיים יותר ודתיים פנאטיים ובלתי נגישים. אז מה השתנה?

המקרה המצער של גלעד שליט עשוי היה להיות מקרה מכונן בקשר המטורף עם שכנינו. אולי, עם קצת מחשבה ואומץ אפשר היה לשנות גישה ולהסכים למחיר, שהנו גבוה אך אפשרי, להפסיק ולעסוק בכמה מסוכן המהלך אלא עד כמה אמיץ הוא, לבנות תקשורת אוהדת בזירה הבינלאומית על מחווה ישראלית יוצאת דופן, ופעם אחת, בכל המלחמה הארורה הזאת עם הפלשתינאים, לצאת עם ידינו על העליונה. והיד העליונה מכולן אינה חזקה, אלימה ונטויה אלא כזאת המעידה על מחשבה, שכל ויצירתיות.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by