בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
נא לשדר בהתאם 
 
 הרבה מזומנים, אומנים ויחסי ציבור. עד כה, הרבה פחות רייטינג    צילום: אילוסטרציה יח``צ    
תעשייה |
 
דוד ורטהיים

ערוץ 24 הושק בקול תרועה רמה, בהשתתפות מיטב זמרי ישראל ובהשקעה חסרת תקדים של 10 מיליון דולר. מאידך, הביקורת על תכניו גוברת ומבקריו מתארים צרימה מוסיקלית קשה בכל הנוגע ליחסי העבודה מול האמנים. איך הפכה התקווה הגדולה של מקבילת גלגל"צ לוילה השקופה של דיירי "האח הגדול", והאם יש לערוץ המחודש תקומה? רקוויאם לחלום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 ברגע שהיה ברור שהרייטינג נמוך או לא מאד אקטואלי הרלוונטיות של הערוץ נעלמה. זה לא מקרי שעיקר המאמצים בתקופה האחרונה מופנים לאינטרנט בכל הקשור לקליפים חדשים או הופעות אורח של זמרים. בטח ובטח כשמדובר בכתבות וידאו מצולמות 
אמש הושק ערוץ 24 החדש בשידור חי מהאולפן השקוף. אל השידורים שהחלו כבר בשעות הצהריים הצטרפו המודחים הטריים של "האח הגדול" אמיר פיי גוטמן ומאיה בוסקילה, וסימנו את תחילת חגיגות היח"צ בהן השתתפו ריטה, אילנה דיין, רמי פורטיס, עידו רוזנבלום, גיא פינס, דנה אינטרנשיונל, מוש בן ארי, טל פרידמן ושבק ס'.

בקשת מרוצים. היום דיווחה הזכיינית, שרק לפני חצי שנה סיימה את מהלך הרכישה של הערוץ הגוסס, כי הערוץ הכפיל בשבוע האחרון את נתוני הצפייה שלו בממוצע היומי במשקי בית. זאת ועוד, מהלך החיבור לשידור בערוץ 2 מיד בתום "האח הגדול" נשא כצפוי פרי: גיא פינס ועידו רוזנבלום, שפתחו את המשדר המשותף בו התארחו דנה אינטרנשיונל ושרית חדד, גרפו 12% צפייה הגבוהים ב-60% מהממוצע ברצועה.

גם בשעה 1:00 בלילה, כאשר הגיעו מאיה בוסקילה ואמיר גוטמן המודחים לאולפן, נרשם ממוצע של 1.3%, שנחשב גבוה לשעה המאוחרת. עם זאת, כשמביטים לעומק, מעבר לחישובי שברירי האחוזים, עולה התמונה האמיתית - מדובר במאבק ארוך שרק החל להצלתו של הערוץ, שהיה עד לפני שנים בודדות התקווה הגדולה של מקבילת גלגל"צ הטלוויזיונית עבור שוק המוזיקה המקומי.
 

מאבק על רסיסי רייטינג

שקוף שזה קשת. אולפן ההשקה השקוף
 שקוף שזה קשת. אולפן ההשקה השקוף 
 צילום: יח"צ קשת 
 
מעבר למאבק על כל שבריר אחוז רייטינג (שעמד בשנותיו הראשונות על ממוצע של 3-5%), ככל שהתקרב יום ההשקה, צצו קולות רבים שביקרו את התנהלות קשת, כאשר זו הציפה את תכני "האח הגדולVIP" ועשתה לטענתם שימוש בפלטפורמה החדשה לקידום מכירות. השיא היה השבוע, כאשר מועצת הכבלים והלוויין הוציאה מכתב לערוץ 24 בו היא דורשת הבהרות ללוח השידורים, זאת לאחר שלטענתה הוא הפר את כללי הרישיון שלו. בתגובה לא רשמית אמר בכיר בערוץ כי "מגוחך לחשוב שקשת, שמניבה מעל 30% רייטינג בפריים טיים של האח הגדול, צריכה את הערוץ החדש כפלטפורמה פרסומית".

את הרשות השנייה שהצטרפה לחקירה, התשובה הזו כצפוי לא ספקה, ואתמול היא הודיעה כי תפתח בבדיקת הפעילות המשותפת של קשת וערוץ 24. מועצת הכבלים והלוויין מצידה, הוסיפה לדרישתה לבדוק את הנושא, גם תמיהות באשר למינויו של צביקה ליבליך, הסמנכ"ל המסחרי של קשת, למנכ"ל ערוץ המוסיקה, מחשש לניגוד אינטרסים.

נושא נוסף שעלה על הפרק השבוע היה הסכסוך המתוקשר בין חברות התקליטים הגדולות הד ארצי, NMC והליקון סביב דרישה חדשה של הזכיינית מצד האמנים לויתור על הזכויות סביב שימוש עתידי בהופעות המצולמות או בקליפים, כחלק מהאסטרטגיה של קשת לעשות שימוש ארוך טווח בחומרים המצולמים ולא להיות חשופה לתביעות. "בעקבות כך", אמר ל-nana10 גורם בכיר בתעשייה, "כבר למעלה מחודש קליפים חדשים לא נשלחים ולא עולים בערוץ. היחידים שנשלחים הם מהפקות פרטיות ולא של אמנים חתומים אצלנו".
 

זריקת חמצן או רעל?

 
נושא הזכויות צבר תאוצה סביב השקת האולפן השקוף, כאשר ערוץ 24 ביקש להחתים את האמנים שיופיעו בשבוע החגיגי על מסמך בו הם מוותרים על כל זכויותיהם בקטעים שיצולמו ולמעשה על האפשרות לתמלוגים.

אולם, החודשים האחרונים היו רק קצה הקרחון של תהליך שסימניו המוקדמים ניכרו וניקרו בשטח כבר הרבה לפני. מעבר לרייטינג הנמוך שהיה יותר תוצאה מסיבה, הערוץ איבד את דרכו גם ברמת היוקרה בעני הברנז'ה המוסיקלית המובילה את שוק המוסיקה הישראלי. למעשה, לא יהיה מוגזם לומר שבשנים האחרונות הערוץ הפך ממשאב יוקרתי לתחנה בדרך, אחת מיני רבות להשקות קליפים, סינגלים או מופעים בלעדיים.

מורן פז, מהיח"צניות המובילות בתחום, המייצגת בין היתר את פורטיס, עלמה זוהר, דודו טסה, יעל דקלבאום, הבנות נחמה, גלעד כהנא, מספקת הצצה לעבודה מול הערוץ בשנתיים האחרונות. "ברגע שהיה ברור שהרייטינג נמוך או לא מאד אקטואלי כל הרלוונטיות של הערוץ נעלמה", אומרת פז, "זה לא מקרי שעיקר המאמצים בתקופה האחרונה מופנים לאינטרנט בכל הקשור לקליפים חדשים או הופעות אורח של זמרים. בטח ובטח כשמדובר בכתבות וידאו מצולמות".

מצד שני, פז לא ממהרת להספיד את הערוץ. "אני מניחה שאם יהיה תוכן איכותי מקורי כמו שכבר היה בעבר, יש לערוץ תקומה". באשר להתערבות קשת בתכנים, פז דווקא מפרגנת לבעלי הבית החדשים וטוענת שהם מגיעים עם כוחות רעננים מלאי רצון לשתף פעולה ולהקשיב.

עם זאת, היא נותנת עצות חינם להנהלה החדשה. "אני מקווה שהערוץ החדש יכתיב אג'נדה מוסיקלית אמיתית שאינה קשורה לאינטרסים של הזכיינית. בהחלט חסר הפורמט הזה. חסר צילום של הופעות לייב, ושל הופעות אורח. היום הדבר היחידי שאנחנו עושים בנוהל זה לשלוח קליפ. היוזמה של האולפן השקוף לדוגמא, מבורכת. אבל שוב, אין ולא יהיה תחליף לתוכן מקורי".
 
 

אין תחליף לקליפ

"ממצב את האומן במקום אחר לגמרי". לוסטיג
 "ממצב את האומן במקום אחר לגמרי". לוסטיג 
 צילום: יח"צ 
 
גם עופר מנחם, דובר הד ארצי, המנהל למעלה מ-20 אמנים בניהם ריטה, רמי קליינשטין, מאיה בוסקילה וריקי גל, מספר כי מספר הקליפים שעלו בערוץ החודשים האחרונים נמצא בירידה מתמדת. "אם פעם היינו מפיקים 2-3 קליפים לאמן, היום אנחנו מסתפקים באחד, בין היתר משום שזה פחות משפיע ופחות נצפה", הוא אומר. "החישוב הוא קר, עלות קליפ היא בין 6000-10000 דולר, וזה פשוט לא מחזיר את ההשקעה".

בדומה לפז, גם מנחם מסכים שנעשו טעויות אך לטענתו חלקן הפיכות. "לצד הדברים הטובים שנעשו בערוץ נעשו החלטות לא נכונות. היו צריכים לתת במה יותר מאסיבית לקליפים חדשים וליותר הפקות תוכן. בארץ מוסיקה לא עומדת בפי עצמה והערוץ מוכרח לייצר עוגנים. היום אני מפיק את הקליפים רק בגלל שיש אינטרנט". עם זאת, גם הוא דואג לפרגן לבוסים החדשים ומציין כי "מלבד סופי השבוע של 'האח הגדול' שיגמרו בקרוב, האמנים מקבלים היום 7-8 הופעות בלופ לעומת ממוצע של 5 בעבר".

מול רוח הביקורות וההספדים, מי ששומרת על קור רוח ואופטימיות היא דפנה לוסטיג מגישת חדשות המוסיקה בערוץ, שלדבריה "לא מרגישה שום השתלטות של דיירי האח יותר מאשר בשיחת סלון רגילה". בהקשר זה לוסטיג אף מוסיפה כי "ערוץ המוסיקה אינו ערוץ ציבורי, והוא גם לא גלגל"צ".

"הפקת קליפ ממצבת את האומן במקום אחר לגמרי וכל הטיעון הזה על ערך כספי כלל אינו רלוונטי", היא מוסיפה. "כאשר אני כמבקרת מוסיקה, צופה בכתבת וידאו שעושים באינטרנט גם במדורי האופנה והרכב, ברור לי שאין תחליף לקליפ ושכדאי לאומנים להמשיך ולשלוח לערוץ כיוון שגם להם זה ישתלם". לגבי העתיד, לוסטיג מרגיעה. "עד כמה שידוע לי יהיו הרבה הפקות מקור מעניינות. הכל בנוי על תקווה, אמונה ורצון".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by