בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
מבוך לכלכלה 
 
 יניח לשעה את היוצרים? שביתת המחאה מלפני שבועיים    צילום: יח``צ איגוד היוצרים, קשת, רשת, ערוץ 10    
תעשייה |
 
דוד ורטהיים

הרשות השנייה מציעה: העברה של 25 מיליון שקלים לשוק היצירה הישראלית תמורת הפחתה של עשרה אחוזים ממחויבויות הזכייניות. היוצרים מתנגדים: "הרשות השניה שוב נעמדת לצד בעלי ההון, זוהי זריית חול בעיניים". דיל או לא דיל?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרשות השנייה צפויה להפחית עשרה אחוזים ממחויבויות זכייני הערוצים המסחריים בתמורה להעברה מיידית של 25 מיליון שקלים לשוק היצירה הישראלית. זו המסגרת העקרונית של הוראת השעה לשנת 2009 עליה הוחלט לאחרונה בפגישות בין מטה מאבק היוצרים, הרשות השנייה ונציגי הזכייניות השונות, אשר כפופה לחוות דעת כלכליות ומשפטיות שיוגשו לרשות בימים הקרובים ויעלו לדיון בישיבת המועצה בסוף השבוע הקרוב. על פי ההחלטה הרכב המענק יהיה מבוסס על 15 מיליון לרשת וקשת ו-10 מיליון לערוץ 10.

כזכור, הוראת השעה עלתה על השולחן כאשר כבר הוכר כי ההזכייניות תרווחנה לפחות ב-15% פחות ממה שקבעו התחזיות ל-2009, זאת בעקבות המשבר הכלכלי, שיצר מיד גל הדף בדמות הפגנות היוצרים שהגיעו לשיאם בבשבועות האחרונים עם שביתת היוצרים הגדולה.

הוראת השעה כאמור נועדה לסייע לזכייניות בתיעדוף סוגה עלית ב-2011, ולא לשנה הקרובה משום שלשנים 2009-2010 הזכייניות כבר הכינו תכניות "מדף". עשרה אחוזי ההקלה יהיו אך ורק ממחויבויות המכרז של הזכיינים, הגבוהות מהמחויבויות הקבועות בחוק לפיהן 17% לפחות מההכנסות יופנו להשקעה בסוגה עלית.

יצויין כי לרשות השנייה אין אפשרות חוקית לכפות את המהלך על הזכייניות אך ברשות מניחים כי רשת, קשת וערוץ 10 ישמחו למהלך שעתיד לייצר שקט תעשייתי במחאת היוצרים וכן באופן הפיקוח סביב המכונה סוגה עילית. על פי גורם ברשות עדיין לא ברור כיצד ינהגו במידה ואחת הזכייניות (או יותר) תסרבנה ל"דיל" הנרקם.
 

היוצרים מתנגדים: הרשות שוב לצד בעלי ההון

 
בתוך כך, ארגוני היוצרים כבר הספיקו להודיע היום כי הם מתנגדים להוראת השעה במתווה שהוצג ומאיימים בהמשך ואף בהחרפת המאבק. ממטה מאבק היוצרים נמסר היום כי "בכל הדיונים הובהר היטב כי עד שלא יוזרם כסף חדש לתעשייה אין מקום למתן הקלה מסוג כל שהוא לזכיינים, אי לכך לצערינו הרב בימים הקרובים ישובו היוצרים אל הרחובות והמאבק יעלה מדרגה".

עוד נמסר כי "אין ספק שמועצת הרשות השניה לא מצליחה פעם נוספת לעמוד לצד החוק אלא לצד בעלי ההון. יתרה מכך, הזרמה של 25 מיליון שקלים בסוף הרבעון הראשון של השנה היא פחות מ-20% מהחובויות השנתיות של הזכיינים ועל כן לא ברור מה הבסיס למספר זה. כל סכום של פחות מ-50 מיליון שקלים בהזרמה מיידית הוא זריית חול בעיניים".

טרם התקבלה תגובת רשת וקשת. מערוץ 10 נמסר כי "עדיין לא קיבלנו את כתב צו השעה ולכן לא נוכל להגיב".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by