בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
משחק הדמעות 

משחק הדמעות

 
תקשורת |
 
דוד ורטהיים

עמוד השער של "מעריב" עוצב כמכתב בכתב ידו של גלעד שליט ממקומו בשבי תחת הכותרת "האם נכשלתי כשנשארתי בחיים?". רזי ברקאי: "מניפולציה עיתונאית גסה על חשבון שליט". גדעון לוי: "זהו סחר ברגשות. עיתונות זה לא"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"תעמולה לשיסוי רגשות". גדעון לוי על שער "מעריב"
 "תעמולה לשיסוי רגשות". גדעון לוי על שער "מעריב" 
 צילום: מעריב 16.03.09 
 
הבוקר לקח עיתון "מעריב" את המאבק בעד שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט צעד קדימה, יש יאמרו קדימה מידי. שער העיתון עוצהב כולו כמכתב הכתוב כביכול בכתב ידו של גלעד שליט בשעה שהוא יושב בשבי. במכתב, שכותרתו "האם נכשלתי כשנשארתי בחיים?" מתאר שליט את התחושות שלו בשבי, חלומותיו ואת רגשותיו וחוסר האונים שלו, ושואל "האת אתם זוכרים אותי?".

שער העיתון עורר תגובות סוערות מצד עיתונאים שונים שטענו כי העיתון עשה שימוש ציני ברגשי משפחתו של החייל ובשל העובדה שהוא נוקט עמדה באופן חד משמעי ו"צהוב" תוך פריטה על בלוטות הדמע של הציבור ובאופן לא מרוסן. הראשון להגיב היה השדרן רזי ברקאי אשר בפתח תוכנית הבוקר בהנחייתו "מה בוער", מתח ביקורת על ההחלטה לבחור בשער זה וקרא לשימוש בכתב ידו של שליט "מניפולציה עיתונאית גסה, ברמה הנמוכה ביותר, שבה נעשה שימוש בכתב ידו של גלעד שליט בכדי ליצור פיקציה. פיקציה זו הפכה לכותרת ראשית, שכביכול באה לעזור לחיל השבוי, אך בעצם כל מטרתה היא למכור את העיתון".

גם העיתונאי גדעון לוי מ"הארץ" התייחס לשער העיתון השנוי במחלוקת ואמר ל-nana10 כי "השער של מעריב משתלב יפה עם כותרות קודמות של העיתון כמו "איפה הבושה", "הזעם והכאב" המצטרפות למסע תעמולה לשיסוי רגשות. עיתונות זה לא. בכותרת צריכה להיות אינפורמציה ובמקרה הזה זו היא מתאימה אולי לקופירייטר מוכשר אבל לא לעורך חדשות, והתוצאה היא שזו גם לא כותרת וגם לא עיתונות. מעבר לכך, מעריב הוכיח שוב כי העיתונות מתגייסת למטרות פופוליסטיות ופופוליסטיות בלבד. אם מעריב היה רוצה לצאת באמת בקמפיין לשחרורו של שליט ולא רק למכור יותר, הוא היה צריך לצאת בכותרת 'שחררו 1000 מחבלים', כי זו המשמעות האמיתית של כל עסקה. כל השאר זה סחר ברגשות".

ממעריב נמסר בתגובה כי "כפי שצוין בבירור בעיתון מעריב, המכתב שפורסם נכתב על ידי משפחת שליט והמטה לשחרור גלעד שליט, בסיועו של דר' לפסיכולוגיה ושבוי לשעבר, הדר' דוד סנש. הד"ר סנש ביקש לנתח במכתב את תחושותיו של גלעד שליט בשבי. בפרסום המכתב נתן מעריב במה חשובה לקריאה של משפחת שליט, לצד קולות אחרים שמקבלים אף הם ביטוי בעיתון. ניסיון להציג ביטוי זה כמניפולציה או פברוק הוא נסיון לנגח את קריאתה לעזרה של משפחת שליט".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by